۱۳۹۸ پنجشنبه ۲۸ شهریور

 

مراسم اربعین حرم رضوی ـ همه مشکلات مردم از روی نادانی، جهل و بی‌بصیرتی است، وقتی مردم دشمن‌شناس و راه‌شناس نیستند، گمراه می‌شوند، ملعبه قدرت‌یابی‌های فرصت‌طلبان قرارگرفته و تمام وجود، زندگی و سرنوشت مردم را در رهگذر منافع و نفسانیات خودشان استفاده می‌کنند.

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی پیش از ظهر امروز در مراسم ویژه روز اربعین در حرم امام رضا (ع) با اشاره به زیارت اربعین و بصیرت افزایی آن، گفت: این زیارت دارای سه فراز اصلی است؛ فراز اول حسین شناسی، فراز دوم یزید شناسی و فراز سوم، تعیین موقعیت و اهمیت شیعه امروز در برابر این دو شناخت است.

وی بابیان این‌که اگر این سه مطلب را بتوانیم از زیارت اربعین درک کنیم و واقعیت این سه نکته برای ما روشن شود، بخشی از رسالت خود را به عمل رسانده‌ایم، ادامه داد: در بخشی از فراز اول، می‌خوانیم «خدایا گواهی می‌دهم و معتقدم امام حسین ولی تو و پسر ولی تو است»؛ آیا این در حسین شناسی کفایت می‌کند؟

امام‌جمعه مشهد مقدس اظهار کرد: مؤلفه اصلی حسین شناسی در این قسمت است «بذل مهجه انجام داد برای این‌که بندگان تو را از جهل و نادانی و گمراهی نجات دهد»؛ در این بخش، فهم این‌که بذل مهجه چه عملی است اهمیت دارد، ترجمه زیارتی  «مهجه» یعنی «خون خود را فدا کرد» اما مهجه به معنای خون نیست.

وی به بیان معنای لغوی کلمه «مهجه» پرداخت و گفت: از خون‌هایی که کبد می‌سازد، بخشی از آن را به‌صورت یک بسته درهم‌تنیده در داخل خودش ذخیره می‌کند برای این‌که اگر زمانی مواد غذایی لازم به کبد نرسید و خون‌های کبد تمام شد، آن بسته‌ها را تبدیل به خون کرده و در جریان بدن قرار می‌دهد تا بدن انسان نمیرد.

قدرت‌طلبان از جهل مردم به نفع خود استفاده می‌کنند

عضو خبرگان رهبری بابیان این‌که فدا کردن تمام هستی و دارایی انسان درواقع همان بذل مهجه است، عنوان کرد: امام حسین (ع) به نقطه‌ای رسید که آن خون مهجه خودش را هم داد برای این‌که مردم را از جهل، نادانی، سرگردانی و گمراهی خارج کند.

وی تصریح کرد: همه مشکلات مردم از روی نادانی، جهل و بی‌بصیرتی است، وقتی مردم دشمن‌شناس و راه‌شناس نیستند، گمراه می‌شوند، ملعبه قدرت‌یابی‌های آدم‌های فرصت‌طلب قرارگرفته و تمام وجود، زندگی و سرنوشت مردم را در رهگذر منافع و نفسانیات خودشان استفاده می‌کنند.

استکبار به دنبال جاهل ماندن مردم و تسلط بر آنان است

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که امام حسین برای خروج مردم از جهل، بذل مهجه کرد، ادامه داد: همه استکبارها و قدرت‌طلب‌ها دنبال این هستند که مردم جاهل و سرگردان بمانند تا بتوانند بر آنان مسلط شوند.

وی افزود: استکبار وقتی ببیند کسی بخواهد مردم را از جهل نجات دهد، با او مبارزه می‌کنند و در این مسیر هرگاه دیدند منافعشان درخطر است، مردم را رها کرده و منافع خود را نجات می‌دهند.

امام‌جمعه مشهد مقدس بابیان این‌که امام حسین(ع) تا فدا کردن تمام دارایی خود در مقابل جهل ایستادگی کرد، اظهار داشت: سیدالشهدا برای مقابله با جهل مردم و ایجاد بصیرت در مردم ایستادند.

امام حسین (ع) یک انقلاب گر موفق در تاریخ بود

وی با اشاره به این‌که در تاریخ، انقلابی موفق‌تر از انقلاب سیدالشهدا وجود ندارد، خاطرنشان کرد: امام حسین یک انقلاب گر موفق در تاریخ بود؛ 1400 سال از این انقلاب گذشته، آن‌قدر که مردم متوجه کربلا ، امام حسین و قیام ایشان شدند، به هیچ اندازه نسبت به انقلاب دیگر جذب نشده‌اند.

عضو خبرگان رهبری به دومین جنبه زیارت اربعین اشاره و بیان کرد: یزید شناسی دومین جنبه از شناخت زیارت اربعین است و نکته قابل‌توجه در آن، شناخت جامعه یزیدی است.

وی ادامه داد: یزید یک نفر بود اما یزیدی یک جامعه بود؛ روزی که عمر سعد با امام حسین جنگید و با 120 هزار نفر در مقابل سپاه امام حسین (ع) ایستاد، آن 120 هزار نفر نیروهای جنگ آموخته و از پادگان خارج‌شده نبودند، آنان مردم زارع و دامدار کوفه بودند.

خطر نفوذ تفکر یزیدی با ظاهر و نشان حسینی وجود دارد

آیت‌الله علم‌الهدی بابیان این‌که اگر ما حسین بن علی(ع) را خوب شناختیم اما یزید شناس و یزیدی شناس نبودیم، ما را فریب می‌دهند، تصریح کرد: روزی که عبیدالله بن زیاد می‌خواهد وارد کوفه شود، لباس حسین بن علی به تن می‌کند و مردم را فریب می‌دهد، یک یزیدی خیلی زیبا و رنگ کرده با آرم حسینی در دل شما نفوذ می‌کند.

وی با تأکید بر این‌که یزید شناسی درست در عرض حسین شناسی مؤثر است، گفت: این 120 هزار نفر دشمن امیرالمؤمنین و امام حسین نبودند، اگر کسی آنان را از گمراهی نجات می‌داد، سیدالشهدا برای آنان از همه عزیزتر بود؛ پیش از حرکت سیدالشهدا، مردی به ایشان رسید و گفت «در کوفه تمام قلوب منتظر شما هستند و شما را می‌خواهند» اما همان آدم در کربلا به روی سیدالشهدا شمشیر می‌کشد.

امام‌جمعه مشهد مقدس به دلیل مقابله مردم کوفه با سیدالشهدا (ع) اشاره و عنوان کرد: آن مردم به این نقطه می‌رسند که برای توسعه زندگی و گسترش امکانات باید آرم «حسین کشی» را برای خود داشته باشند و برای کسب این آرم حاضر است همه کار بکند یعنی کسی که 80 سال عبادت و بندگی را به 10 سال زندگی با عیش و نوش معامله کرد.

شناخت وظیفه روز، مهم‌تر از حسین شناسی و یزید شناسی است

وی بابیان این‌که اگر سیدالشهدا را درک نکنم اگر زیارت عاشورا هم بخوانم، یزیدی هستم، تصریح کرد: بعد از حسین شناسی و یزید شناسی، شناخت موضع و وظیفه ما در امروز مشخص‌شده است؛ درنهایت نتیجه گرفته می‌شود اولاً باید در دسته سیدالشهدا قرار بگیرم، در هر مسیری که بی حسین بود، وارد نشوم، هر حرکتی که بوی حسین داشت در آن حرکت حضور داشته باشم، تماشاچی هم نشوم.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که پیرو فرهنگ حسینی باید در عرصه سیاست داخلی و سیاست خارجی با یزیدیان بجنگد، عنوان کرد: خاصیت دوم یک فرد حسین شناس این است که هرچه سیدالشهدا، نماینده و مظهر ایشان در هر عرصه سیاسی و اجتماعی گفت، بینش خود را با او تنظیم کند.

حسین شناس یک بسیجی همیشه آماده است

وی ادامه داد: خاصیت سوم این است که من یک بسیجی باشم، یعنی همه توانم آماده است تا شما را یاری کنم، در هر مسیر و خطی که حرکت می‌کنید آماده یاری و فداکاری شما هستم.

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: جهل و گمراهی مردم زمانی تأثیرگذار است نفهمد چه کسی را باید بر سرنوشت اجتماعی و سیاسی خود مسلط کند.

وی با تأکید بر این‌که عاشورا و اربعین یک مراسم و افسانه نیست، خاطرنشان کرد:عاشورا و اربعین یک جریان جدی و قطعی است که باید موضع و وضعیت خود را نسبت به آن مشخص کنیم، میدان یک میدان باز است، هم حسینی و هم یزیدی در این میدان است، آنان که به آمریکا و انگلیس لبخند زدند و فکر کردند چند صباحی راحت زندگی کنند، مشخص هستند، کسانی هم که جان‌برکف گرفته و ایستادگی کردند هم مشخص‌اند، شما می‌بینید و تشخیص می‌دهید، شما می‌فهمید که حسینی و یزیدی در جامعه چه کسی است.

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی