۱۳۹۸ چهارشنبه ۰۷ اسفند

         

وضعیت یهودیان خیبر در صدر اسلام دقیقا مشابه وضعیت امروز اسرائیل است که غده ای سرطانی در یک منطقه مسلمان نشین به حساب می آید، برای درک اهمیت فتح خیبر باید تصور کرد که در شرایط امروز، نابودی اسرائیل محقق شود. شرایطی که در صدر اصلام مسلمانان در جریان فتح خیبر پیدا کردند، در صورت نابودی اسرائیل تکرار خواهد شد.

به گزارش alamolhoda.com، آیت الله علم الهدی در دومین جلسه از سلسله جلسات تفسیر قرآن کریم که هر روز ماه مبارک رمضان در محل مهدیه مشهد برگزار می شود، به بیان نکات تفسیری سوره مبارکه «فتح» پرداخت و گفت: همانطور که توجه دارید، ما در مقام تفسیر هر سوره، ابتدا نکات مقدماتی را عرض میکنیم؛ یکی شأن نزول، دیگری فضیلت سوره و سپس بیان شما و سیمایی از محتوای سوره است.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان این که شأن نزول این سوره مبارکه، جریان صلح حدیبیه است، اظهار کرد: درباره فضیلت این سوره سه روایت داریم. اولین حدیث از وجود مقدس پیامبر اکرم(ص) نقل شده که سه خاصیت را برای قرائت این سوره بیان کرده اند. اولا قاری این سوره مانند کسی است که در روز صلح حدیبیه در زیر آن درخت با پیامبر(ص) بیعت کرده باشد. بزرگترین امتیاز کسانی که در آن روز با پیامبر(ص) بیعت کردند، این است که هم خدا از آن ها راضی است و هم آن ها از خدا راضی هستند. چنین تعبیری برای دیگر مسلمانان بیان نشده است.
امام جمعه مشهد مقدس در ادامه تبیین این روایت خاطرنشان کرد: خاصیت دوم سوره فتح بر اساس روایت مذکور این است که قاری آن مانند کسی است که در روز فتح مکه در رکاب پیامبر(ص) بوده است. البته مقصود از خواندن این سوره، تنها الفاظ سوره نیست؛ بلکه انسان باید به مطالب و محتوای این سوره واقف شود و تحت تأصیر آن قرار گیرد. همچنین بیان شده که اگر کسی این سوره را بنویسد و زیر سر خود بگذارد، از دزد مصونیت پیدا می کند. سپس فرمودند هرکس این سوره را بنویسد و آن را با آب زمزم بشوید و با آن آب غسل کند، مسموع القول نزد مردم خواهد بود و هرچه بگوید مردم از او می پذیرند. ضمنا کسی که این کار را انجام دهد، هر کلامی بشنود در خاطرش خواهد ماند.
آیت الله علم الهدی سپس به روایت دیگری از امام صدق(ع) اشاره و اظهار کرد: امام صادق(ع) فرمودند «با قرائت سوره فتح زن و فرزند خود را در حصن و حصار قرار دهید» یعنی یکی از خواص سوره این است که خانواده انسان را در امان قرار می دهد؛ همانطور که در جریان صلح حدیبیه مسلمانان در حصن و حصار قرار گرفتند و از تلف شدن در امان ماندند.
وی افزود: بر اساس این روایت کسانی که این سوره را زیاد می خوانند و مقید به تلاوت آن هستند، در روز قیامت یک منادی با صدای بلند آن ها را از بندگان مخلص خدا می خواند و می گوید او را به صالحین ملحق کنید و در بهشت سکونتش دهید و از نوشیدنی های بهشت به او بدهید.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی ادامه داد: روایت دیگری هم از امام صادق(ع) وجود دارد که خاصیت قرائت این سوره را پیروزی در جنگ و درگیری و در امان ماندن از خطرات و آفات آن درگیری بیان می کند. ضمنا بیان شده که اگر کسی این سوره را بنویسد و در ظرف آب بیندازد و آن آب را بنوشد، از مرض «رجف» که همان پارکینسون امروز است، نجات پیدا می کند و ضمنا از ترس آرامش پیدا می کند.
آیت الله علم الهدی با بیان این که خواص بیان شده برای سوره مبارکه فتح با محتوای آن تناسب دارد، به تبیین فحوای این سوره پرداخت و گفت: موضوع سوره فتح جریان امتحان مؤمنان در ماجرای صلح حدیبیه است. خداوند در این سوره پیامدها و نتایج صلح حدیبیه را بیان می فرماید.
وی افزود: صلح حدیبیه زمینه ساز فتح خیبر و فتح مکه شد که دو پیروزی محوری بزرگ قلمداد می شد. تا قبل از فتح خیبر مسلمانان در فقر اقتصادی شدیدی به سر می بردند اما با غنایمی که از فتح خیبر به دست آوردند، تحولی در وضعیت اقتصادی مسلمانان به وجود آمد و از آن پس جریان اقتصادی مسلمانان به کلی تغییر کرد. گفته می شود غیر از وسایل جنگی که به امیرمؤمنان(ع) غنیمت رسید، پارچه زربافتی سهم ایشان شد که هزار مثقال طلا از آن بیرون آمد و حضرت آن را انفاق فرمودند.
امام جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: پس از فتح مکه مسلمانان بر تمام حجاز مسلط شدند و دیگر در خود حجاز هیچ قبیله و عشیره ای نبود مگر این که یا مغلوب مسلمانان شده بود و یا خود را تسلیم کرده بود. «إنا فتحنا لک فتحا مبینا» اشاره به این فتوحات دارد.
آیت الله علم الهدی پیامد دیگر فتوحات مسلمانان در جریان صلح حدیبیه را افزایش ایمان آنان دانست و گفت: آنچه ارزش داشت، تسلیم بودن مسلمانان نزد پیامبر(ص) بود. مسلمانان در همه چیز تسلیم پیامبر(ص) بودند و هرچه ایشان اراده فرمودند، آن ها با اطمینان قلبی پذیرفتند. صلح حدیبیه در واقع نماد بسیار محسوس و ملموسی از نظر ولایت پذیری در معارف دینی است.
وی افزود: ناکامی دشمنان یکی دیگر از پیامدهای صلح حدیبیه بود چرا که کفار قریش اصلا فکر نمی کردند پیامبر(ص) صلح را انتخاب کنند. آن ها فکر می کردند می توانند مسلمانان را قتل عام کرده و پیامبر را بکشند. این صلح باعث شد مسلمانان از کفار قریش خیالشان راحت باشد و روی فتح خیبر تمرکز کنند.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان این که وضعیت یهودیان خیبر در صدر اسلام دقیقا مشابه وضعیت امروز اسرائیل است که غده ای سرطانی در یک منطقه مسلمان نشین به حساب می آید، خاطرنشان کرد: برای درک اهمیت فتح خیبر باید تصور کرد که در شرایط امروز، نابودی اسرائیل محقق شود. شرایطی که در صدر اصلام مسلمانان در جریان فتح خیبر پیدا کردند، در صورت نابودی اسرائیل تکرار خواهد شد.

آیت الله علم الهدی گفت: از آیه 8 تا 10 این سوره مبارکه، قرآن وظایف مسلمانان را بیان می کند. اولین وظیفه مسلمانان این است که نباید از پیامبر(ص) دست بردارند. در نظام و انقلاب ما نیز تا زمانی که جریان رهبری محوریت دارد، عزت اسلام و مسلمانان محفوظ است و نظام نیز روز به روز قوی تر می شود. تا به امروز نیز چنین بوده است و با وجود تمام مشکلات و فراز و نشیب های سیاسی و ندانم کاری های برخی مسؤولان و تاخت و تازی که گروه های سیاسی داشته اند، قدرت نظام روزافزون است چرا که ولایت در محوریت قرار دارد.
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان این که وظیفه دیگر مسلمانان در آیات سوره مبارکه فتح، پایبندی به بیعت رضوان بیان شده، خاطرنشان کرد: ما با دشمن، دشمن هستیم اما اگر قراردادی بسته ایم باید پای آن بایستیم. نمی توانیم به خاطر دشمنی، عهد و پیمان خود را زیر پا بگذاریم. بنای اسلام بر «المؤمنون عند شروطهم» است. آیه دهم این سوره مبارکه، در مقام تعیین وظایف مسلمانان، می فرماید «هرکس این بیعت را بشکند، علیه خودش بیعت شکنی کرده است.»
وی آشکار شدن حیله منافقان را یکی دیگر از پیامدهای صلح حدیبیه بر اساس آیات سوره مبارکه فتح دانست و گفت: شاید منافقان تا پیش از جریان صلح حدیبیه به راحتی عمل می کردند اما پس از آن نتوانستند. ابتدای بروز منافقان زمانی بود که پیامبر اکرم(ص) فرمودند ما به جز یک شمشیر و لباس احرام برای انجام حج عمره همراه خود نخواهیم برد. منافقین شروع به تحلیل سیاسی کردند و این دستور پیامبر(ص) را به چالش کشیدند.
آیت الله علم الهدی تأکید کرد: منافقان سرسپرده پیامبر(ص) نبودند چرا که ایمان نداشتند و پس از جریان صلح نیز مسلمانان را شماتت می کردند. خداوند در آیات 11 تا 17 بهانه های منافقان را بیان می فرماید و به آن پاسخ می دهد. فضای سیاسی به گونه ای نیست که ما گمان کنیم می توانیم هرچه خواستیم بگوییم و عذاب و عقابی در پی آن نباشد. خداوند در سوره مبارکه فتح عقاب منافقان را بیان فرموده که آن ها از غنایم خیبر محروم شدند. البته خداوند راه توبه را برای آن ها باز کرده و می فرماید اگر منافقی به این نتیجه رسید که اشتباه کرده، باید در صف مسلمانان با دشمنان خدا بجنگد و در کنار آن ها با هرچه ضد اسلام است، بجنگد.
امام جمعه مشهد مقدس افزود: در بخش دیگری از این سوره مبارکه، پاداش مؤمنان به پیامبر(ص) بیان شده که خدا از آن ها راضی خواهد بود و بحران اقتصادی آن ها پشت سر گذاشته خواهد شد. امروز هم در گرفتاری های اقتصادی، امداد الهی در مقابل وابستگی به رهبری و وفاداری پای ولایت نصیب ما خواهد شد.
وی در تبیین علت وقوع صلح حدیبیه که در آیات 22 تا 28 سوره فتح بیان شده، اظهار کرد: آیا مسلمانان به خاطر ضعف صلح کردند؟ خیر؛ خداوند یکی از علل صلح حدیبیه را حفظ جان مؤمنان مکه عنوان می کند. علت دوم این بود که وقتی بنا شد مسلمانان از پیامبر(ص) تبعیت کند، شایستگی و صلاحیت فتح مکه توسط آن ها مشخص می شد.
آیت الله علم الهدی پس از مرور اجمالی نکات آیات 29 گانه سوره مبارکه فتح، به بیان توضیحاتی پرداخت و افزود: آنچه ما از سوره مبارکه فتح به دست می آوریم، این است که اصل اصیل تدین و ایمان، عشق و وابستگی به پیامبر(ص) و اهلبیت ایشان است.دریافت

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی