۱۳۹۷ دوشنبه ۰۱ بهمن

       

خطبه اول_ برادرم خواهرم تا انسان خدا را فراموش نکند دنبال شیطان راه نمی افتد.انسانی که خدا در مد نظرش باشد انسانی که معاد را میبیند آدمی که عمری از او گذشته و خودش را در سراشیبی عمر میبیند احساس می کند هیچ وقت دنبال شیطان راه نمی افتد کار شیطان این است که اول کاری می کند که ادم خدا را فراموش کند در سوره ی مبارکه ی مجادله ذات مقدس پروردگار میفرماید  "اسْتَحْوَذَ عَلَیْهِمُ الشَّیْطَانُ فَأَنْسَاهُمْ ذِکْرَ اللَّهِ ۚ أُولَٰئِکَ حِزْبُ الشَّیْطَانِ ۚ أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّیْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ" 

به گزارش alamolhoda.com، آیت الله علم الهدی ظهر امروز؛ جمعه،17 فروردین ماه 97 در خطبه اول نماز جمعه مشهد مقدس که در جوار حرم مطهر امام رضا(علیه السلام) برگزار شد، با اشاره به بحث جلسات قبل، اظهار کرد: آنچه در قران کریم یکی از مصادیق وسوسه شیطان معرفی شده است مساله ی <انساء> شیطان هست یعنی شیطان مسائل رابرای انسان به فراموشی می سپارد .فراموشاندن شیطان از مصادیق وسوسه شیطانی است.

وی گفت: دو چیز را شیطان باعث می شود انسان فراموش کند یکی مصالح زندگی اجتماعی خودش را از یاد ببرد و فراموش کند که مصلحت او در چیست. بسیاری از مواقع واقعیت ها را می داند مطالب رو میشناسد آفاق را تشخیص می دهد، اما شیطان باعث میشود که اینها را انسان فراموش کند. ذات مقدس پروردگار در قرآن کریم دو نمونه در مورد این نوع فراموشاندن شیطان برای ما بیان کرده است نمونه ی اول در جریان موسی و خضر است.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی افزود: وقتی که موسی ازخدا خواست خدایا صالح ترین بندگان خودت برای من ملاقات و زیارتش را فراهم کن تا از او حکمت بیاموزم به موسی خطاب شد حرکت کن برو در نقطه ی مجمع البحرین آنجایی که دو دریا به هم متصل می شوند و در آنجا آن عبد صالحی که حکیم تریم بندگان من است او را مشاهده خواهی کرد. نشانه ی او این است که وقتی شما برای رفتن به آنجا با خودتان توشه همراه داشتید برای غذای خودتان ماهی را میبرید و در آن نقطه که رسیدید ماهی زنده می شود .

امام جمعه مشهد مقدس تصریح کرد: این علامت این است که در همانجا بایست عبد صالح من به سراغت می آید. حرکت کردند تا رسیدند به جایی که خسته شدند تصمیم گرفتند در کنار دریا استراحت کنند آنها را خواب ربود اتفاقا باران بارید و موسی خوابش آنقدر سنگین شد که در بارش باران از خواب بیدار نشد یوشع از خواب بیدار شد دید بر اثر بارش باران آب مقداری بالا امده و ان زمین را گرفته است ماهی که آن را برای غذای خودشان از دریا صید کرده بودند نیمه جان بوده بارسیدن آب به او ماهی زنده شد. در وسط اب دریا که بالا امده بود راه خودش را گرفت و در عمق دریا رفت این نشانی دیدن یوشع درهمین نقطه بود و دید.

وی در ادامه گفت: دوباره یوشع خوابش برد بعد از این منظره . موسی که از خواب بیدار شد اورا بیدار کرد یادش رفت به موسی بگوید ماهی اینجا زنده شد ومن با چشم خودم دیدم. مقداری راه رفتند گرسنه شدند موسی به یوشع گفت غذای ما را بیاور. یوشع یادش آمد که در انجا از خواب پریده بود براثر بارش باران و این حالت ماهی را دیده بود.گفت اتقاقا انجااین منظره را من دیدم و بعد فراموش کردم به شما بگویم موسی گفت اتفاقا همان نقطه، نقطه ی دیدار من با ان عبد صالح الهی است 

آیت الله علم الهدی افزود: اینجا یوشع این نسیان رو به شیطان نسبت میدهد می فرماید < ما انسانیه الا الشیطان ان اذکره > حتی یوشع که وصی حضرت موسی هست اینجا شیطان تنها دستی که به او پیدا می کند انساءاست. یعنی در مورد افرادی که حتی شیطان برانها نتواند مسلط بشود از طریق انساء و فراموشاندن بر انها تسلط پیدا می کند مصالح زندگیشان را یادشان میرود. نمونه ی دوم داستان یوسف پیغمبر است آن دو نفری که در زندان با یوسف ملاقات کردند و این دو نفر در باریان ملک مصر بودند و خواب دیدند و خواب انها را یوسف تعبیر کرد به این که یکی از آنها اعدام می شود و یکی دیگر ازاد خواهد شد  "وَقَالَ لِلَّذِی ظَنَّ أَنَّهُ نَاجٍ مِنْهُمَا اذْکُرْنِی عِنْدَ رَبِّکَ فَأَنْسَاهُ الشَّیْطَانُ ذِکْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِی السِّجْنِ بِضْعَ سِنِینَ" آن یکی که احتمال می داد نجات پیدا کند و مقرب سلطان بشود به او گفت برو نزد سلطان مرا یادت بیاید که من در زندانم، مظلومم ،گرفتارشدم جریان مرا برای او بگو شاید وسائل خلاصی و نجات من از زندان فراهم بشود بعد خداوند می فرماید "وَقَالَ لِلَّذِی ظَنَّ أَنَّهُ نَاجٍ مِنْهُمَا اذْکُرْنِی عِنْدَ رَبِّکَ فَأَنْسَاهُ الشَّیْطَانُ ذِکْرَ رَبِّهِ فَلَبِثَ فِی السِّجْنِ بِضْعَ سِنِینَ"

وی گفت: وقتی که یوسف به او گفت او از زندان بیرون آمد و عفو شد و مقرب شد، یادش رفت جریان زندان و اینکه مسئله ی یوسف را با ملک در میان بگذارد با اینکه تا هفت سال دیگر یوسف در زندان باقی ماند تا جریان خواب ملک پیش آمد انجا یادش آمد از یوسف که در زندان تعبیر خواب میکرده .چون اگر آن روز یوسف از زندان نجات پیدا می کرد ان روز ملک مصر بر وجود یوسف واقف میشد شاید بسیاری از مشکلات مردم مصر به مراتب زودتر حل میشد حد اقل این بود که مردم مصر زودتر بنده ی خدا میشدند و از بت پرستی نجات پیدا می کردند این جا شیطان بران فرد مسلط شد و به او فراموشاند .

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: مساله ی یوسف و گفتن جریان یوسف را در نزد ملک . این دو نمونه که شیطان باعث می شود انسان مصالح خودش را فراموش کند، قسم دوم انساء شیطان و فراموشاندن شیطان اینکه شیطان باعث میشود انسان خدا را فراموش کند. شیطان نسبت به انحراف بندگان خدا و کسانی که خدا را قبول دارند، بنده ی خدایند ،معتقده توحید و معادند اینجا ابزار کارش این است که اول بین اینها وخدا جدایی می اندازد و ساده ترین راه جداسازی بین اینها و خدا این است که انسان ها خدا را فراموش می کنند.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: برادرم خواهرم تا انسان خدا را فراموش نکند دنبال شیطان راه نمی افتد.انسانی که خدا در مد نظرش باشد انسانی که معاد رو میبیند ادمی که عمری ازش گذشته و خودش را در سراشیبی عمر دارد احساس می کند هیچ وقت دنبال شیطان راه نمی افتد کار شیطان این است که اول کاری می کند که ادم خدا را فراموش کند در سوره ی مبارکه ی مجادله ذات مقدس پروردگار میفرماید  "اسْتَحْوَذَ عَلَیْهِمُ الشَّیْطَانُ فَأَنْسَاهُمْ ذِکْرَ اللَّهِ ۚ أُولَٰئِکَ حِزْبُ الشَّیْطَانِ ۚ أَلَا إِنَّ حِزْبَ الشَّیْطَانِ هُمُ الْخَاسِرُونَ" این ایه را معمولا زیاد تلاوت کردید.

اوی گفت :گر یک روز مهار زندگیمان دست شیطان نبود فکر نکنیم از شر شیطان خلاص شدیم شاید شیطان از پشت سر دارد ما را راه میبرد خودمان نمی فهمیم. خدا می فرماید اینهایی که حزب شیطان هستند،ابزار شیطان هستند ،اینها کسانی هستند که استحفظ علیهم الشیطانند .شیطان این ها را ازپشت سر هدایت می کند اینها کسانی اند که شیطان یاد خدا را از دل انهادبرده است.وقتی انسان خدارا فراموش کند شیطان اورا ازپشت سر راه میبرد.دریافت

 

 

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی