۱۳۹۸ پنجشنبه ۲۸ شهریور

     

خطبه اول_ بیشتر مسائل، معنویات و توده گرایش‌ها و خواسته‌ها به دل و سینه نسبت داده شده؛ همانطور که در ساختار بدنی ما محور بدن قلب است و با فعالیت و کارکرد قلب بدن زنده است و دوام دارد دقیقا در مقام تشبیه روح به بدن نیز، کانون حیات و زندگی روح و جان انسان تعبیر به قلب می‌شود. در کانون جان و روح ما عمده حیات و زندگی روح ما به درک، علم، دانستن و اندیشه ورزی ما است و کانون درک و ابزار علم و دانستن و وسیله اندیشه و فکر است قلب نامیده می شود. در ادبیات قرآن و حدیث قلب و دل گفته می شود

 به گزارش Alamolhoda.com، آیت الله علم الهدی در خطبه اول نماز جمعه ۶ مهر ماه در حرم مطهر امام رضا(ع) با اشاره به مباحث مطرح شده قبلی بیان داشت:  بحث ما در خطبه اول درباره شیطان شناسی در قرآن به تفسیر آیات سوره ناس و «الذی یوسوس فی صدور الناس» رسید. شیطان در سینه های مردم وسوسه می کند. حال این سوال مطرح است آیا صدر و سینه قفسه ای در بالای بدن انسان است که کبد، ریه و قلب در آن قرار دارد ؟

امام جمعه مشهد تصریح کرد: خداوند متعال در قرآن‌کریم در موارد مختلف از صدر تعبیر می‌کند برای مثال موسی(ع) از درگاه خداوند خواست «رب الشرح لی صدری»؛ آیا این صندوقچه استخوان بندی شده بالای بدن همین سینه است و وسعت و گشایش آن یعنی جایگاه کبد و ریه و قلب وسعت پیدا کند؟ ما در آموزه‌های دین و در ادبیات قرآن و حدیث دو تعبیر داریم که یکی تعبیر قلب و دیگری تعبیر صدر است.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: بیشتر مسائل، معنویات و توده گرایش‌ها و خواسته‌ها به دل و سینه نسبت داده شده؛ همانطور که در ساختار بدنی ما محور بدن قلب است و با فعالیت و کارکرد قلب بدن زنده است و دوام دارد دقیقا در مقام تشبیه روح به بدن نیز، کانون حیات و زندگی روح و جان انسان تعبیر به قلب می‌شود. همانطور که کارکرد بدن با این تلمبه خون میتواند مواد غذایی سلول ساز را به تمام اعضاء و جوارح برساند و اگر از کار بایستد حیات و زندگی بدن از بین می رود و بدن می میرد، در کانون جان و روح ما عمده حیات و زندگی روح ما به درک، علم، دانستن و اندیشه ورزی ما است و کانون درک و ابزار علم و دانستن و وسیله اندیشه و فکر است قلب نامیده می شود. در ادبیات قرآن و حدیث قلب و دل گفته می شود

وی گفت: در ادبیات ما هم باز کانون عشق دل است برای نمونه بیت "ای نُه دله ی ده دله، دل یک دله کن هر چیز که غیر اوست، از خود وله کن" این بیانگر کانون عشق و دوست داشتن و محبت دل در ادبیات ما است. همانگونه که قلب داخل قفسه سینه و در این صندوقچه استخوان بندی ما قرار دارد ظرف قلب سینه ما است در کانون جان و روح ما هم جایگاه و مرکز درک و عشق و علم و دانستن ها در جان روح ما ست آن ظرف صدر یا سینه است. در قرآن از کانون درک ها تعبیر قلب و ظرفی که این ابزار دانستن و خواستن در ان است سینه تعبیر می شود.


آیت‌الله علم‌الهدی افزود: سینه و صدر برحسب تعبیر قرآن جایگاه قلب است «أَ فَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَتَکُونَ لَهُمْ قُلُوبٌ یَعْقِلُونَ بِها أَوْ آذانٌ یَسْمَعُونَ بِها فَإِنَّها لا تَعْمَى الْأَبْصارُ وَ لکِنْ تَعْمَى الْقُلُوبُ الَّتِی فِی الصُّدُورِ» یعنی سینه محل دل ها و و ابزار درک و اندیشیدن است. و خدا گاهی از درک و عقل به قلب تعبیر می کند و نفس عقل را به قلب تعبیر می کند چون اگر کسی عقل نداشت دل ندارد و اگر دل نداشت  عقل و فکر ندارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی گفت: بر حسب آیه ۳۷ سوره قاف « إِنَّ فِی ذلِکَ لَذِکْرى‏ لِمَنْ کانَ لَهُ قَلْبٌ أَوْ أَلْقَى السَّمْعَ وَ هُوَ شَهِیدٌ » سرگذشت امت های قبل و وضعیتی که امت های قبل به خاطر فساد و گناه بدان دچار شدند تذکری برای کسی است که قلب دارد. آدم دل دار همیشه در عبرت تاریخ متذکر می شود  کسی که دل ندارد عقل ندارد . همانطوری که در بدن قلب مرد بدن می میرد در کانون روح و جان ما ممکن است قلب بمیرد و این زمانی است که عقل و درک بمیرد.

امام جمعه مشهد تصریح کرد:انسان وقتی به جایی رسید که در زندگانی خود بد را خوب و خوب را بد دید این فرد قلبش و دلش مرده است و این مرگ قلب و دل است. اینکه گاهی فکر کنیم همه جنایت ها بی بندو باری ها را دیگران کردند و ما هیچ گناهی را ما ممکن نیست بکنیم اما اگر دل مرد و بینش آدم عوض شد سخت ترین جنایت ها و اعمال خلافی که حتی تصورش برای انسان بعید است از انسان ها سر می زند. مردن قلب باعث ندیدن خوبی و بدی اعمال می شودنظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی