۱۳۹۸ شنبه ۳۱ فروردين

9 دی، عامل شکست و ناامیدی دشمن است

دوشنبه, ۸ دی ۱۳۹۳، ۰۱:۰۱ ب.ظ

مسئله حصر، یک حکم قوی قضایی در مقام پیشگیری از توسعه جرم است

مصوبه شورای عالی امنیت ملی، یک مصوبه امنیتی و پلیسی نیست، یک حکم قضایی و حکم قوی قضایی است؛ این‌ها درواقع با حکم قضایی در حصر و حصر خانگی قرار گرفتند، در شورای عالی امنیت ملی به این صورت تصویب شد، این‌ها بازداشت نشوند و در حصر خانگی ارتباطشان با بیرون و جریان‌های اجتماعی قطع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله علم‌الهدی، نشست خبری حماسه نهم دی‌ماه دقایقی پیش در سالن همایش‌های دفتر امام‌جمعه مشهد مقدس با حضور اصحاب رسانه آغاز شد.

آیت‌الله علم‌الهدی در ابتدای این نشست ضمن تشکر و قدردانی از حضور برادران و خواهران خبرنگار ، گفتند: در مجامع مختلفی دوستان مباحثی مطرح می‌کردند که موقعیت زمانی اجازه پاسخ دادن به این سؤالات را نمی‌داد، به همین جهت این برنامه تدارک دیده شد تا در خدمت دوستان باشیم تا در موقعیتی بسیار مناسب و با آرامش، مجموعه سؤالات و پرسش‌هایی که وجود دارد، پاسخ داده شود.

ایشان در ادامه با اشاره به حماسه نهم دی‌ماه، این روز را نقطه عطفی در تاریخ سیاسی کشور دانستند و افزودند: حماسه 9 دی نقطه عطفی در بصیرت سیاسی و رشد بینشی جامعه ما به‌حساب می‌آید که دارای دو برگ است؛ یک برگ تجربه‌آموز و یک برگ عبرت‌آموز.

امام‌جمعه مشهد مقدس اظهار داشتند: یک برگ سفید دارد که آن، مقابله با توطئه دشمن و اجرای یک برنامه تند جنگ نرم در خط براندازی نظام به‌وسیله دشمنان بوده که متأسفانه حوادث و جریانات سیاسی بستر شده برای واردکردن دشمن به داخل کشور و اجرای توطئه فتنه.

ایشان با عبرت‌آموز خواندن این حوادث، تصریح کردند: طبیعی است که این ویژگی‌هایی که صورت گرفته برای ما عبرت‌آموز است و برخی از حرکت‌ها هرچند ناکام ماند، برای نظام ما تولید هزینه کرد، بسیاری از انسجام‌های اجتماعی ما را به هم زد، در نیروهای انقلاب ریزش‌هایی به وجود آورد و این‌ها همه خسارت و هزینه است که نقطه عبرت‌آموز است

عضو خبرگان رهبری خاطرنشان کردند: در مقابل، نقطه تجربه‌آموز و برگ سفیدی است که مردم با بصیرت برحسب کلام مقام معظم رهبری بیدار شدند و حرکت عظیم حماسی را انجام دادند و نه‌تنها دشمن را در این فتنه شکست دادند، بلکه دشمن را از نفوذ در این جامعه و ورود به عرصه جنگ نرم برای براندازی نظام، دشمن را ناامید کردند

ایشان،  9 دی را عامل ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی دانستند و افزودند: ما دو نگاه به فتنه 88 و نه دی می‌توانیم داشته باشیم؛ یک نگاه حادثه‌ای که آن را بازخوانی و بازبینی کنیم و بر آنچه وجود دارد تحلیل منصفانه و به‌دوراز احساسات و عواطف و حفظ موقعیت و حریم اشخاص، می‌توان با یک بینش حادثه‌ای تحلیل کرد که شاید خیلی مفید نباشد.

امام‌جمعه مشهد تصریح کردند: بینش دوم، بینش جریانی است که اگر قصه را در قالب یک حادثه نبینیم و به‌عنوان جریانی ببینیم که در جریان ظروف حرکت ما قابل‌اجراست و باید پند جریانی بگیریم که طبیعی است این بینش جریانی بسیار جالب‌تر و مؤثرتر است؛ باید با این دو بینش این موضوع را بررسی کنیم.

ایشان ابراز امیدواری کردند: امیدواریم برنامه شرع مداری داشته باشیم که حدود خود را در مقام تحلیل موردتوجه قرار دیم، هم بنده باید این جهت را رعایت کنم در اظهارات خود و هم شما برادران و خواهرانی که متشرع هستید باید امانت‌داری آنچه می‌بینید و آنچه نشر می‌دهید باشید؛ امیدواریم کلام ما مورد رضایت حضرت بقیه‌الله قرار بگیرد؛ هم اخلاص و عبودیت خداوند را در کلام و نظر خود رعایت کنیم و از اخلاص و عبودیت پروردگار خارج نشویم و کلام ما در دفاع از دین و اصول انقلاب مؤثر باشد.

آیت‌الله علم‌الهدی پس از استماع سؤالات خبرنگاران رسانه‌های حاضر بابیان این‌که در مقام دسته‌بندی سؤالات، چند سؤال درباره مسئله عوارض سیاسی فتنه، استفاده از فتنه به‌عنوان کاسبی کردن، بصیرت افزایی و سوءاستفاده از فتنه مباحثی مجزا هستند که باید به آن پرداخت، گفتند: در خصوص عوارض سیاسی فتنه، حفظ انسجام و وحدت در این زمان بااینکه جریان‌ها در بینش در برابر فتنه یکسان و مساوی نیستند و این‌که برای این‌که این مشکلات باعث تضعیف انسجام اجتماعی نشود باید چه کرد، این‌ها دسته‌بندی‌هایی بود که برای سؤالات صورت گرفت.

در موضوع جریان حصر، رفع حصر و دادگاه و این‌که مگر نظام از تشکیل دادگاه هراس دارد که عقب می‌اندازد؟ این‌که تشکیل دادگاه باید با رفع حصر صورت گیرد و یا می‌توان در ادامه حصر دادگاه را برگزار کرد و نظر فقهی در مورد حصر، دیگر سؤالات است که پاسخ آن را خواسته بودند.

ایشان به لزوم کالبدشکافی مسائل سال 88 اشاره کردند و بیان داشتند: باید ابتدا کالبدشکافی صورت داد که چرا حصر شروع شد و این دو نفر برحسب حکم شورای عالی امنیت ملی به مسئله حصر خانگی اقدام شد، آیا مسئله حصر این‌ها یک مصوبه امنیتی پلیسی بود یا یک تصمیم‌گیری و حکم قضایی بود؟ برای روشن شدن این مطلب لازم است مسئله جرم را در نظر بگیریم.

دستگاه‌های امنیتی در انجام عملیاتی که مرتبط باجان و مال مردم هست حتماً باید با حکم قضایی انجام شود، دستگاه‌های امنیتی نمی‌توانند در هیچ حرکتی را بدون حکم مقام قضایی انجام دهند، اگر بخواهند وارد خانه کسی شوند، فردی را بازداشت کنند و بخواهند نسبت به او افشاگری کنند، حتماً باید با حکم قضایی باشد، حتی در برخی حرکت‌ها در موقعیتی که احتمال خطر است برای این‌که نسبت به‌نظام، انقلاب و امنیت کشور نسبت به مکالمات تلفنی بخواهند استراق سمع کنند، باید با حکم قضایی باشد زیرا این امر تصرف در دماء و اموال مردم است و بدون حکم قضایی مشروع نیست.

مسئله حصر یک حکم قضایی است

مسئله حصر این آقایان درواقع یک حکم قضایی بود چون مصوبه شورای عالی امنیت ملی یک مصوبه قضایی است و امنیتی نیست، زیرا هم دادستان عضو این شورا هست و هم رییس قوه قضاییه که از طرف ولی امر مسلمین، ولایت بر  دستگاه قضا دارد، امضاکننده این مصوبه است.

عضو خبرگان رهبری ادامه دادند: مصوبه شورای عالی امنیت ملی، یک مصوبه امنیتی و پلیسی نیست، یک حکم قضایی و حکم قوی قضایی است؛ این‌ها درواقع با حکم قضایی در حصر و حصر خانگی قرار گرفتند، در شورای عالی امنیت ملی به این صورت تصویب شد، این‌ها بازداشت نشوند و در حصر خانگی ارتباطشان با بیرون و جریان‌های اجتماعی قطع شود.

آیا این حصر خانگی به‌عنوان مجازات صورت گرفت؟ درواقع آنی که باید مورد برخورد قرار می‌گرفت، باید قوه قضاییه برخور می‌کرد، حال چرا شورای  عالی امنیت ملی؟ بحث سر این است که این قضیه به‌عنوان مجازات این‌ها انجام گرفت، اگر به‌عنوان مجازات و کیفر در برابر این حکم هست، حتماً باید در یک دادگاه صالحی محاکمه شوند و از خود دفاع کنند و قاضی صالح و عادل حکم برای آنان صادر کند درحالی‌که حکم برای آنان صادر نشد، این‌ها مسائلی است که در ذهن دیگران می‌آید و جریان‌های بیرونی کشور و بعضی جریان‌های سیاسی مغرض کشور به این ورود می‌کنند.

راهپیمایی غیرقانونی و خسارت به اموال و جان مردم

ایشان تصریح کردند: قوه قضاییه دو مسؤولیت دارد، یکی پیش‌گیری توسعه جرم است، مسؤولیت دوم، پیگرد جرم است؛ از روز 24 خرداد سال 88 تا 25 بهمن سال 88، جرم فتنه به‌طور مستمر ادامه داشت به‌وسیله آقایان، یعنی در 24 خرداد 88، راهپیمایی غیرقانونی اعلام کردند، وزارت کشور اجازه راهپیمایی نداد و آنان از این افراد دعوت کردند در این راهپیمایی شرکت کنند، راهپیمایی منجر به دو چیز شد، یکی منجر به قتل شد و یکی منجر به تضییع اموال مردم و خسارت به اموال مردم اعم از اموال خصوصی و اموال عمومی.

در این راهپیمایی به پایگاه بسیج حمله کردند، آنان دفاع کردند، عده‌ای کشته شدند و قتل انجام گرفت در یک راهپیمایی غیرقانونی که مسؤولیتش را این دو نفر عهده‌دار بودند که قضیه به قتل منجر شد، بقیه نیز ریختند ماشین‌های مردم را آتش زدن، شیشه‌ها را شکستند و اموال مردم را از بین بردند و عده‌ای نیز به آنان آسیب وارد شد، کتک زدند و مجروح کردند.

عضو خبرگان رهبری بابیان این‌که در جریان راهپیمایی غیرقانونی، جرم واقع‌شده، ادامه دادند: اینجا جرم انجام گرفت، این جرم قطعی است، آتش زدند، شیشه شکستند یا آدم کشتند جرم است، بالاتر از آدم کشی چه جرمی است؟ این جرم یک سبب داشت و یک  مباشر؛ مباشر جرم کسانی بودند که این کارها را کردند، آدم‌ها را کشتند، مردم را مجروح کردند، سبب جرم این دو بزرگواری بودند که این راهپیمایی بودند که اعلام راهپیمایی غیرقانونی کردند و مسؤولیت را به عهده گرفتند.

یا باید بیایند مباشر جرم را معرفی کنند که نمی‌توانند، سبب جرم معلوم و مباشر نامعلوم است و جرم قطعی است؛ این آقایان جرم را مرتکب شدند، قاعدتاً باید تحت پیگرد قرار می‌گرفتند، حال برحسب مصالحی که نظام در نظر داشت، پیگرد این‌ها را  عقب انداخت و باز این جرم توسعه پیدا کرد، در روز قدس عده‌ای راه افتادند به‌عنوان حمایت از آنان در راهپیمایی روز قدس شرکت کردند و در بین آنان افرادی بودند که روزه‌خواری کردند و از سوپرمارکت‌ها شیشه‌های آب را برداشتند و سر کشیدند در روز ماه مبارک رمضان، شعار نه غزه نه لبنان دادند، شعار جمهوری ایرانی سر دادند و ضد نظام حرکت کردند که این‌ها همه جرم بود و بعدازآن بیانیه دادند و این حرکت‌ها را تأیید کردند.

حمایتی که در راهپیمایی روز قدس از این آقایان انجام شد، آنان بیانیه دادند و آن حرکت را تأیید کردند، حامیان این‌ها شعار نه غزه و نه لبنان دادند، با آرم حمایت از این‌ها این کارها صورت گرفت و این‌ها حمایت کردند؛ در 16 آذر، همین حرکت صورت گرفت، عکس امام را پاره کردند و باز این‌ها بیانیه دادند و حمایت کردند و به‌هیچ‌وجه پاره کردن عکس امام و شعار دادن جمهوری ایرانی را محکوم نکردند.

ایشان تصریح کردند: شعار دادند مرگ بر اصل ولایت‌فقیه، اصل بزرگ نظام که مشروعیت نظام و اصل نظام بر اساس آن است که آنان نیز در بیانیه خود آن را محکوم نکردند، روایت از پیغمبر داریم که هر کس به عمل قومی راضی باشد از آن‌هاست؛این‌ها به‌عنوان حمایت از این‌ها این کار را کردند و این‌ها نیز بیانیه دادند و اظهار تنفر و انزجار از آن شعارها نکردند، بنابراین این هم توسعه‌ای شد.

این حرکت‌ها ادامه پیدا کرد، بعد از قضیه اتفاقات تا 25 بهمن، این آقایان 17 بیانیه دادند تا این‌که قضیه عاشورا پیش آمد که در این ماجرا آن فجایع را به وجود آوردند و عواطف دینی مردم جریحه‌دار شد و بعد حوادث 9 دی به وجود آمد، آقایان بیانیه دادند و مردمی که فیلم‌برداری کردند، فیلمشان را نشان دادند، عکسشان را نشان دادند، پرچم یا حسین شهید را در آتش انداختند و سوزاندند، به عزاخانه امام حسین سنگ زدند، ایستگاه  صلواتی امام حسین را آتش زدند، این‌ها را در فیلم‌ها دیدند و بعد بیانیه دادند و این‌ها را مردم عزادار و خداجوی نامیدند، بدون این‌که بگویند این شیشه شکستند، آتش زدن و عزاخانه امام حسین را آتش زدن خلاف است؛ اینجا عواطف مردم جریحه‌دار شد و حماسه 9 دی به وجود آمد.

آیت الله علم‌الهدی به بی‌اعتنایی عاملان فتنه به حضور گسترده مردم در 9 دی اشاره کردند و ابراز داشتند: بازهم به حماسه 9 دی و انزجار عمومی هم که در 9 دی بروز داده شد اعتنا نکردند و در مقابل حرکت عمومی و میلیونی مردم در 22 بهمن، آمدند یک حرکت دیگر در 25 بهمن انجام دادند و باز در آنجا نظام و انقلاب را محکوم کردند و جمهوری ایرانی شعار دادند، بازهم بیانیه دادند و تأیید کردند.

جرم از 24 خرداد تا 25 بهمن ادامه داشت، اینجا نظام در اجرای وظیفه اول قوه قضاییه و وظیفه اولیه دستگاه امنتی بود به‌عنوان پیشگیری از توسعه جرم این‌ها را در حصر خانگی قراردادند نه به‌عنوان پیگرد جرم؛ این پیشگیری از توسعه جرم، باید ارتباطات این‌ها قطع می‌شد، جریان‌های فتنه‌گری که از داخل و خارج کشور که می‌خواستند این کار را ادامه دهند و این‌ها بستر قرار گرفتند، این ارتباطات باید قطع می‌شد و طبیعتاً آنان باید در حصر خانگی قرار می‌گرفتند، برای پیشگیری از توسعه جرم نه در پیگرد جرم.

ایشان افزودند: آنچه امروز مهم است این است که در این مدت  5 سالی که آقایان در حصر خانگی بودند، آیا این پیگرد بود یا مجازات؟ مجازات نبود، اگر دادگاه محاکمه کند این‌ها محکوم به اعدام می‌شوند، این‌همه خسارت و این‌همه جرم، سبب این‌هاست و مباشر آن نیز مشخص نیست، این کیفر و مجازات نیست، پیشگیری از جرم است، پیش‌گیری از جرم وظیفه قوه قضاییه و دادستان است و ممکن است این امر تا 20 سال دیگر ادامه داشته باشد، تا زمانی که تشخیص دهد پیشگیری از جرم در این شرایط امکان‌پذیر است، با حکم قضایی ادامه می‌دهد.

امام‌جمعه مشهد مقدس با تأکید  بر این‌که پیشگیری از توسعه جرم تا هرزمانی می‌تواند به طول انجامد، خاطرنشان کردند: پیشگیری از توسعه جرم هرچه اقتضا کند، مبینیم که الآن تمام عناصر دخیل در فتنه از ضدانقلاب‌های خارج نشین و جریان‌های استکباری آمریکا و انگلیس، روی این مسئله هنوز هم دارند زمینه‌سازی می‌کنند، هنوز هم فعالیت می‌کنند و هنوز هم تحریک و هیجان ایجاد می‌کنند، این‌ها بسترساز فتنه بودند، هنوز هم ادامه دارد و دشمن نزد‌ هنوز هم تحدید می‌کند، تحریک می‌کند، حرف می‌زند، جریان‌های سیاسی داخلی را تحریک می‌کنند، پروپاگاندا دارند، این فتنه ادامه دارد و وقتی ادامه دارد، چطور می‌توان در مقام پیشگیری از توسعه فتنه رفع حصر کنند، این امر امکان‌پذیر نیست.

هر زمان قوه قضاییه مصلحت بداند، اول مسئله دادخواست و دادخواهی است، یعنی این‌ها ابتدا باید در یک دادسرای صالحه بازجویی شوند و بعد در دادگاه محاکمه شوند و تا لایحه دادخواست کیفرخواست دادستانی اجرا نشود، دادگاه معنا ندارد و کیفرخواست زمانی صادر می‌شود که این‌ها مرود بازجویی واقع شود؛ این ازنظر حقوق و قضایی.

ایشان به ارتباط مستقیم دستگاه قضا با موضوع فقه اشاره کردند و گفتند: ازنظر فقهی، موضوع قضایی ما جدای از فقه ما نیست، در رأس قوه قضاییه یک مجتهد عادل از رف ولی امر مسلمین تعیین‌شده، دادستان مجتهد است، دستگاه قضایی تماماً ولی‌فقیه‌اند و قوه قضاییه درواقع در سایه فقه اداره می‌شود، در این مسئله اجتماعی با این وسعت نمی‌شود گفت که جریان فقهی جدای از جریان قضایی است و یا جریان قضایی برخلاف مبانی فقهی انجام می‌گیرد.

خود رییس قوه قضاییه که در رأس امور است و خودش دارد قضیه فتنه را پیگیری می‌کند، مجتهد عادل است و دقیقاً با مبانی فقهی دارد صورت می‌گیرد و نمی‌توان گفت در برابر جریان فقهی، جریان قضایی است.

آیت‌الله علم‌الهدی بابیان این‌که لفظ «کاسبی با فتنه»، تلقین دشمن است، اظهار داشتند: این‌که بعضی دارند با جریان فتنه کاسبی می‌کنند و یا این‌که بخواهند با استفاده از فتنه در انتخابات پیروز شوند، این‌ها تلقینات خود دشمن است، مقام معظم رهبری فرمودند فتنه برای ما خط قرمز است، آنچه مسلم است این است که به هر مقداری که جریان فتنه 88 به‌اصطلاح افشاگری شده، ابعادش تبیین شده، بر بصیرت مردم افزوده‌شده و اول کسی که پای مسئله فتنه 88 به‌عنوان بصیرت افزایی ایستاده، شخص مقام معظم رهبری است.

خود ایشان ایستاده، چه کسی می‌خواهد با فتنه 88 کاسبی کند؟ یعنی فتنه 88 آنی که وارد عرصه سیاست و انتخابات می‌شود، جریان‌های سیاسی هم وارد این جریان می‌شوند، فتنه 88 به هیچ جریان سیاسی ارتباط نداشته، هیچ جریان اصولگرایی نمی‌تواند بگوید حماسه 9 دی متعلق به من است، حماسه 9 دی را هیچ‌کس ایجاد نکرد و هیچ‌کس در حماسه 9 دی دخالت نداشت، حماسه 9 دی رهنمود حکیمانه مقام معظم رهبری و تبعیت عامه این کشور و مردم پای نظام ایستاده از رهبری بود؛ جز رهبری و مردم در حماسه 9 دی، هیچ‌چیز دخالت نداشت، نه هیچ فرد و نه هیچ جریان؛ نه هیچ فردی می‌تواند بگوید من در جلوی این جریان بودم، هرکه می‌گوید، بیخود می‌گوید.

ما سرباز رهبری هستیم

ایشان با تأکید بر این‌که ما همه سرباز رهبری هستیم، خاطرنشان کردند: حماسه 9 دی یک حماسه مردمی خالص به‌تمام‌معنا با ارشاد و هدایت مقام معظم رهبری بوده است، اگر کسی امثال ما نیز حرفی زده‌ایم و سخنرانی کرده‌ایم، سرباز رهبری هستیم، کسی نمی‌تواند ادعا کند که بنده در حماسه 9 دی کاره‌ای هستم؟ ما سرباز رهبری هستیم؛ کسی نمی‌تواند در جریان سیاسی و وضعیت شخصی بیاید بگوید حماسه 9 دی به من مربوط است، این غلط است که هرکس بخواهد حماسه 9 دی را به خود نسبت دهد.

کسی هم ادعایی ندارد، هیچ جریانی هم نشنیدیم که بگوید حماسه 9 دی متعلق به من است، شمایی که به‌عنوان شبکه ارتباطی و اطلاعاتی این جامعه و مردم هستید، آیا شده یک جریان سیاسی مدعی شود حماسه 9 دی مربوط به من است یا شخصی ادعا کند من در حماسه 9 دی جلوی صف بودم؟ یا کسی ادعا کند به‌عنوان وابستگی به حماسه 9 دی من کاندید نماینده مجلس، خبرگان و ریاست جمهوری هستم؛ این تلقین دشمن است.

جریان‌های سیاسی لائیک حق حیات دوباره در نظام اسلامی ندارند

امام‌جمعه مشهد مقدس بیان داشتند: این جریان‌های سیاسی لائیکی که حیات سیاسی خود را در جریان فتنه 88 از دست دادند و دچار مرگ سیاسی شدند و این‌ها نمی‌توانند بیایند درصحنه به‌عنوان این‌که وابسته به فتنه 88 هستند، مقام معظم رهبری هم فرمودند فتنه 88 خط قرمز است و نمی‌توانند حیات سیاسی خود را تجدید کنند، گفتند غیر از ما هرکه می‌آید می‌خواهد با فتنه 88 کاسبی کند، می‌خواهند بگویند کاسبی با فتنه یعنی ما را می‌خواهند کنار بزنند به‌عنوان وابسته به فتنه تا خودشان به صحنه بیایند.

اگر شما وابسته به فتنه بوده‌اید باید کنار زده شوید، شما حقی در این نظام ندارید؛ وقتی شما همدست کسانی بودید که جمهوری ایرانی شعار داده‌اند، هم‌دست کسانی بودید که نه غزه و نه لبنان گفتند، وقتی شما بسترساز بودید برای کسانی که بگوید مرگ بر اصل ولایت‌فقیه، شما اصلاً صلاحیت حضور در این نظام در کوچک‌ترین منصب و مقام این نظام را ندارید و برای همین مقام معظم رهبری فرمودند فتنه 88 خط قرمز است.

آنان می‌خواهند علم کنند برای این‌که یک عده می‌خواهند کاسبی کنند از فتنه 88، ما را می‌خواهند کنار بزنند، شما کنار زده هستید، شما مردید، نابود شدید در جریان فتنه 88، حیات سیاسی خود را از دست دادید و نمی‌توانید با این حرف‌ها دوباره تجدید حیات سیاسی کنید، این قابلیت وجود ندارد چون شما با دشمن در فتنه 88 همدست شدید.

کسانی که فتنه برای آنان روشن‌شده باید در جریان سیاسی کشور حضورداشته باشند

عضو خبرگان رهبری تصریح کردند: مقام معظم رهبری در سال‌های 76 و 77، یک جریانی را فرمودند، بحث خودی و غیرخودی را مطرح کردند، فتنه 88 یک‌چیزی بود که این خوری و غیرخودی را برجسته‌تر کرد و خودی و غیرخودی رهبری برجسته‌تر شد؛ ممکن است در جریان فتنه 88 واقعاً امر بر آنان مشتبه شد و خواه‌ناخواه در برابر فتنه سکوت کردند و کنار کشیدند، طبیعی است که نباید محروم از حضور در عرصه سیاسی کشور شوند، آنان باید در جریان سیاسی حضورداشته باشند، امروز امر برایشان روشن است و متوجه هستند که جریان فتنه 88 یک ورود دشمن در یک بستری بود که آقایان به‌عنوان تخلف انتخابات و خواسته ابطال انتخابات مطرحش کردند.

امروز فهمیده‌اند و متوجه هستند، حال در آن زمان امر بر آنان مشتبه شد، امر بر آنان معلوم ن بود امروز برایشان روشن است؛ آنکه امروز به پای اصول نظام و انقلاب ایستاده و پابند به اصول نظام و انقلاب است و در چای ستون این نظام که مسئله ولایت‌فقیه است، ایستادگی دارد، طبیعتاً این حق همگون مشارکت سیاسی و همه گونه رسیدن به قدرت و منصب در نظام را داراست حال اگر در جریان فتنه این توجه را نداشته.

یک جریان سیاسی در قضیه فتنه همدست با دشمن و بسترساز برای دشمن شده، این نمی‌تواند حیات سیاسی پیدا کند؛ ما با چه کسی می‌خواهیم متحد شویم؟ وحدت در کشور و نظام ما حرف اول را در حیات سیاسی و استقلال ما می‌زند، این را قبول داریم که استقلال ما بدون وحدت جریان‌های مختلف و انسجام عناصر گوناگون کشور امکان‌پذیر نیست اما وحدت با چه کسی؟

وحدت با همدستان دشمن امکان‌پذیر نیست

ایشان با تأکید بر این‌که وحدت با همدستان دشمن امکان‌پذیر نیست، اظهار داشتند: یک‌وقت وحدت با یک عده عناصر وابسته  به انقلاب، به اصول انقلاب و اسلام صد در صد لازم است با هر اختلاف‌سلیقه و هر بینش، هر اختلاف تشخیصی، گذشته را نباید حساب کرد، این فرمایش امام که ملاک، حال هرکسی در آن زمان است یک اصل برای ماست در استراتژی سیاست داخلی و خارجی ما؛ امروز پای نظام، انقلاب، رهبری و جریان ولایت‌فقیه کی ایستاده و حضور دارد؟ هرکسی حضور دارد وجودش برای ما موضوعیت دارد و باید متحد باشیم، باید دست‌به‌دست هم دهیم ولو بینش سیاسی و سلیقه ما اختلاف داشته باشیم

مقام معظم رهبری بارها بر این مسئله تأکید کردند که شما سر اختلاف‌سلیقه و خرده بینش‌ها از هم جدا نشوید، اگر در اصول افراد به هم وابسته و متفق هستند، باهم باشند ولو سلیقه‌شان باهم اختلاف دارد؛ اگر ما در اصول باید باکسی متحد شویم، فکر نمی‌کنیم کسانی که اصول را قبول دارند هنوز بعد از 5 سال در مسئله فتنه 88 تردید داشته باشند.

این‌که کسی سؤال کرد که مقام معظم رهبری فرمودند هرچه زمان بگذرد، قلم‌ها روان‌تر می‌شود و مسئله روشن‌تر می‌شود، روزی که فتنه 88 انجام گرفت، ما با یک فضای غبارآلودی شاهد بودیم، حتی برخی بزرگان و افراد متدین ما شبهه می‌کردند و شک داشتند، برای برخی بزرگان تردید شد که آیا در انتخابات تقلب شده یا نشده؟ ضمن این‌که تأیید نمی‌کردند حرکت‌های غیرقانونی را، برایشان روشن نبود اما خوشبختانه  امروز برای همه روشن‌شده.

امام‌جمعه مشهد مقدس بابیان این‌که روشن شدن حقایق در فضای غبارآلود امکان‌پذیر نیست، افزودند: طبیعی است در فضای غبارآلود، افراد همدیگر را نمی‌شناسند، اشیا هم دیده نمی‌شود، گردوخاک که بخوابد همه‌چیز در جای خود مشخص می‌شود، این‌که رهبری فرمودند قلم‌ها روان‌تر می‌شود، به خاطر این است که گردوغبار بخوابد، وقتی گردوغبار خوابید، افرادی که به اصول وابسته‌اند، نظام و امام را قبول دارند الآن مسئله برای آنان روشن‌شده، امروز کسی نمی‌آید از جریان فتنه حمایت کند یا سران فتنه را بی‌تقصیر بداند.

ممکن است عده‌ای بگویند این حصر خانگی نباشد و با یک وثیقه‌ای آزاد شوند و در دادسرا بازجویی شده و در دادگاه‌ها محاکمه شوند و عده‌ای نیز می‌گویند باید حصر ادامه داشته باشد. به‌هرحال در این‌که جریان فتنه یک توطئه صد در صد خارجی بود، دشمن آمد بستری برای دشمن آماده شد، قشون خود را وارد کرد و پیاده‌نظام خود را برای تصرف مملکت و براندازی نظام وارد کرد، اصلی است که همه قبول کردند و پذیرفتند مگر این‌که کسی هنوز هم پیاده‌نظام دشمن است و هنوز هم پای تصور خود ایستاده است.

حصر سران فتنه به‌عنوان پیشگیری از توسعه جرم باید ادامه داشته باشد

ایشان تأکید کردند: این‌که سران فتنه بعد از  5 سال بیانیه می‌دهند، این معلوم می‌شود که این‌ها هنوز در موضع خود هستند پس اگر مسئله پیشگیری از توسعه جرم باشد، باید ادامه داشته باشد تا احساس امنیتی در جامعه خودمان بکنیم. این‌ها یک جریان بسترساز  برای دشمن هستند، این ارتباط باید قطع شود، نمی‌گوییم این‌ها در اصل با دشمن یکی بودند اما امروز با دشمن یکی شدند، بسترساز دشمن شدند و در 17 بیانیه حرکت دشمن را تأیید کردند و تخطئه نکردند.

حال قبلش چه بوده‌اند خدا می‌داند، ما که نمی‌توانیم تهمت بزنیم و وابسته به‌جایی بدانیم بدون این‌که بدانی، این‌که می‌گویند آقای موسوی از قبل مسائلی داشته و چرا جلوگیری نشده، موضوعی ثابت نبوده، ما متدین هستیم و حرفی که می‌زنیم باید در دادگاه خدا جوابش را بدهیم؛ آنی که ما با چشممان دیدیم، این است که این آقا 17 بیانیه داد و حرکت‌های دشمن را رد نکرد و به حمایت از دشمن می‌کرد،این آقا هم تأیید می‌کرد.

آمریکا، انگلیس و جریان ضدانقلاب مغضوب خدا هستند

این هماهنگی با دشمنان خداست و ذات مقدس پروردگار می‌فرماید: کسانی که دوست دارند و ارتباط برقرار می‌کنند با گروهی که خدا بر آنان غصب کرده، استکبار گروهی است که خدا بر آنان غضب کرده، انگلیس و آمریکا مغضوب خداست، جریان ضدانقلاب خارج نشین مغضوب خداست،حال کسی با آنان ارتباط برقرار کند و کاری کند که آنان خوششان بیاید، برای همچنین آدم‌هایی که آنان را دوست دارد، شیطان بر آنان مسلط است، این‌ها حزب شیطان هستند.

عضو خبرگان رهبری بابیان این‌که عملکرد سران فتنه نشان داد که با دشمن همدست بودند، اظهار داشتند: اینی که در 17 بیانیه این آقا دیدیم؛ ثابت کرد که ایشان «الذی تولو غضب الله علیهم»، این‌که آیا قبل ارتباط داشتند یا نداشتند، شرعاً بین خود و خدا انسان مسؤول است، ما هرچه می‌گوییم مسؤول حرف خود هستیم و حتی اگر فکر هم بکنیم مسؤول فکر خود هستیم، این‌که اگر کسی با ما ناهماهنگی سیاسی و اختلاف بینش داشته باشیم، او را  متهم کنیم و بعد بگوییم چرا برخورد و جلوگیری نشد؛ آنچه ما دیدیم این  بود که دشمن از این بستر وارد شد، اینان بستر را درست کردند، دشمن وارد شد و از 24 خرداد تا 25 بهمن این‌ها هماهنگ با دشمن بودند؛ باید برحسب همین قضاوت کنیم و بیشتر از این نباید روی آنان قضاوت کرد.

حماسه 9 دی، یک حرکت حسینی خواه مردمی بود

این‌که میگویند کاسبی فتنه، اصلاً در این مملکت کاسبی با فتنه نمی‌گیرد به خاطر این‌که تمام نقطه ارزشی حریان سال 88 حماسه 9 دی بوده و در این حماسه هم تنها یکسر و گردن مشخص است و آن‌هم مقام معظم رهبری است؛ هیچ جریانی نمی‌تواند این را به خود نسبت دهد و کسی هم‌چنین ادعایی ندارد؛ یک‌شور و هیجان خالص حسینی خواه مردمی بود که جلوی صف مقام معظم رهبری بودند، کسی نمی‌تواند با فتنه و حماسه 9 دی کاسبی کند.

آیت‌الله علم‌الهدی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا که گفت دیده‌شده برخی از اصولگرایان نیز برای تصفیه‌حساب‌های شخصی با هم‌گروهی‌های خود از فتنه کاسبی می‌کنند، عنوان داشتند: کاسبی به این صورت نیست، آنی که آنان می‌گویند این است که آدم‌هایی را به فتنه نسبت می‌دهند و از عرصه بیرون کنند، ببین عزیز من، قضیه فتنه این‌چنین نبود که کسی را بگویند فتنه‌گر است درصورتی‌که فتنه‌گر نیست، اگر در مجلس برخی وزرا را معرفی کردند و نمایندگان مسئله فتنه را مطرح کردند، این کاسبی نبوده، این مسئله بوده و آنان عکس این را نشان دادند.

بیخودی به کسی نگفتند تو وابسته به فتنه هستی، کسی را نمی‌شود به فتنه نسبت داد جز این‌که چهره‌ای برجسته در جریان فتنه باشند و الا این‌که بخواهند صرفاً بگویند، این‌چنین نیست.

جریان‌های سیاسی مرده با تهمت به متدینین نمی‌توانند حیات سیاسی پیدا کنند

ایشان افزودند: در جریان‌ها، مشخص است که چه جریان‌هایی بسترساز فتنه بودند و منحل شدند، این‌ها حیات سیاسی خود را از دست دادند، این‌ها دوباره می‌خواهند بیایند در عرصه سیاست و می‌گویند کاسبی با فتنه، شما فتنه‌گر بودی، بسترساز فتنه بودی و دچار مرگ سیاسی شدی، به‌صرف این‌که به یک عده مسلمان متدین بپری، حیات سیاسی پیدا نمی‌کنی.

فتنه یک جریانی است که آن‌طرفش چهره‌ها مشخص هستند و جریان‌ها مشخص است، این‌طرف هم حماسه 9 دی است که به هیچ‌کس وابسته نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند آن را به خود نسبت دهد و اگر در آینده کسی چنین ادعایی کرد باید به‌صورت او زد که تو کاره‌ای نبودی، تنها مردم بودند و رهبری.

وابستگی مردم به‌نظام دشمن را مستأصل کرده است

عضو خبرگان رهبری در خصوص مسئله فتنه در اقتصاد که آیا فتنه در اقتصاد توانست اثری بگذارد یا نه، یادآور شدند: مردم در جریان فتنه هزینه‌هایی دادند، ما در قضیه فتنه به خاطر این‌که همیشه دشمن دنبال این است که زمینه در داخل جامعه ما ایجاد کند، آنی که الآن دشمن را 35 سال در معارضه نظام ما مستأصل کرده، مردمی بودن این نظام است، چون نه تجهیزات نظامی ما هست، نه قدرت اقتصادی ما هست، نه نفوذ سیاسی ماست، آنچه دشمن را مستأصل کرده این است که مردم به این نظام وابسته‌اند.

اگر بنا شد در مردم رگه‌های ضد نظام وجود داشته باشد، نقطه امیدوارکننده دشمن است و دشمن فکر می‌کند با ایجاد یک فشار نظامی و یک فشار نظامی، این رگه‌های ضد نظام را تقویت کند و شروع می‌کند به ما فشار آوردن؛ آنچه برای ما ضربه زد و هزینه شد، این بود که به دشمن گفت رگه‌های ضد نظام در مردم وجود دارد که برخلاف قانون اساسی دست به راهپیمایی می‌زنند و حرکتی را انجام می‌دهند، می‌شود در این مردم ده نفر را جمع کرد و گفت استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، می‌شود کسی جرأت کند که بگوید مرگ بر اصل ولایت‌فقیه.

دشمن با طرح فشار نظامی و اقتصادی به دنبال جدایی جامعه از نظام است

ایشان بابیان این‌که حرکت فتنه گران دشمن را به وجود رگه‌های اختلاف با نظام در مردم امیدوار کرد، ابراز داشتند: این‌ها دشمن را امیدوار کرد که اگر چنین رگه‌هایی در مردم است، طراحی کند با یک فشار نظامی و اقتصادی، این رگه را تقویت کند و ازاین‌رو بیشتر مشکلات اقتصادی که مربوط به ارتباطات خارجی ما بود، نتیجه فتنه 88 است که این حقیقت را برای دشمن ثابت کرد و لذا دشمن هم در این زمینه دست‌به‌کار شد و مقداری آن تهاجم اقتصادی که دشمن نسبت ما انجام داد، در حقیقت معلول همین تشخیص رگه‌هایی بود که در جامعه داد برای این‌که جامعه را از نظام جدا کند، آنچه در مقابل آنان قرار گرفت، مقاومت مردم در حمایت از نظام است و ازاین‌جهت ما دچار مشکل شدیم.

در خصوص این سؤال که آیا فتنه 88 عوارض فرهنگی نیز داشت، ابراز داشت: مشکل فرهنگی نیز برای ما به وجود آورد؛ پرده‌دری شد، آنی که در فرهنگ ما، یعنی فرهنگ انقلاب ما، فرهنگ اسلامی و دینی ما در جامعه وجود دارد؛ نظام ما یک نظام دینی و شرعی است، در رأس نظام مرجع تقلید است، در رأس نظام حجت امام زمان است و مردم به خاطر وابستگی به دین به این نظام و حکومت وابسته هستند؛ اگر بنا شد یک عده مقدسات مردم را موردتهاجم قرار دهند و پرده‌دری کنند، این رده دری باعث می‌شود از صلابت دین و مقدسات دین بکاهد و این به هم زدن صلایت دین و ارزش‌ها، بزرگ‌ترین ضایعه فرهنگی است.

اصل ولایت‌فقیه یک اصل وابسته به ولایت معصوم است

آیت‌الله علم‌الهدی تأکید کردند: اصل ولایت‌فقیه برای ما اصل وابسته به ولایت معصوم است، چه بگوید مرگ بر ضد ولایت‌فقیه و چه بگوید مرگ بر امام رمان، هردو یکی است؛ دشمن گفت مرگ بر ضد ولایت‌فقیه، پیاده‌نظام دشمن گفت مرگ بر اصل ولایت‌فقیه، ولایت‌فقیه را امام زمان دستور دادند و نامه شخصی ایشان است که در دوره غیبت صغری دستور دادند.

فرمودند این ولی‌فقیه حجت من هست و من حجت خدا، چه گوید مرگ بر کلام امام زمان، چه بگوید مرگ بر امام زمان و چه بگویند مرگ بر اصل ولایت‌فقیه؛ وقتی شعار دادند پرده‌دری شد و این پرده‌دری خواه‌ناخواه یک ضایعه فرهنگی بود این ضایعه صلابت ارزش‌های دینی و اصول دینی ما را مورد هجمه قرار داد و رخنه وارد کرد.

خوشبختانه مردم قیام کردند و حماسه 9 دی را ایجاد کردند و این ضایعه فرهنگی جبران شد با حرکت حماسه 9 دی، یکی از عوارض مثبت حماسه 9 دی، جبران ضایعه فرهنگی است که فتنه 88 به وجود آورد.

فتنه یک جریان است نه یک حادثه

ایشان بابیان این‌که فتنه 88 یک جریان بود نه یک حادثه، خاطرنشان کردند: این‌که برخی می‌گویند زخم کهنه فتنه را نباید باز کرد و این زخم کهنه فتنه باعث می‌شود مردم بیشتر از هم دور شوند، اول بررسی کنیم ببینیم زخم کهنه هست یا نه، یک حادثه است یا یک جریان؟ اگر یک حادثه بوده، زخم کهنه است، باید روی آن را بست، قضیه اتفاق افتاد و نباید راجع به آن حرف بزنیم اما فتنه حادثه نبوده، فتنه جریان بوده.

این حرف مثل این حرف برخی عامه است که می‌گویند 1400 سال پیش برحسب موقعیت‌های سیاسی که در آن زمان پیش‌آمده عده‌ای آمدند و حمله کردند در خانه علی بن ابی‌طالب، خانم آمد پشت در، پامال شد و بچه‌ای سقط کرد، این‌که این بچه را مطرح می‌کنید دارید جدای می‌اندازید، این حادثه نبود، این اتفاق اگر بر اساس یک حادثه رخ‌داده باشد، نباید بعد از 1400 سال بین مسلمانان اختلاف بیندازد، پس این اتفاق یک جریان است.

هشدار مقام معظم رهبری نسبت به بازی نکردن سیاستمداران در زمین دشمن

عضو خبرگان رهبری به هشدار مقام معظم رهبری نسبت به بازی کردن برخی سیاسیون در زمین دشمن اشاره و عنوان داشتند: جریان قطع تداوم وحی در رهبری امت بود که الآن هم هست؛ امروز این جریان ادامه دارد، فتنه 88 حادثه افتاد اما جریان بود و الآن هم‌روی داده، دشمن هم مترسد همین است، منتظر همان زمینه سال 88 است؛ در آبان سال 87، چند ماه مانده به انتخابات مقام معظم رهبری در سخنرانی خود فرمودند: «سیاستمداران ما در زمین دشمن بازی نکنند که اگر بازی کردند، چه ببرند و چه ببازند دشمن برنده است»؛ ایشان بر اساس آن درایت و بینش نافذی که دارند، علائم فتنه را ازآنجا احساس کردند.

عوامل فتنه‌ای که مقام معظم رهبری در آن زمان درک کردند چه بود؟ دشمن دید در عرصه رقابت ریاست جمهوری، رقابت یک رقابت خیلی تندی است، برخی از چهره‌های سیاسی قوی سابقه‌دار در این نظام آمده‌اند وارد عرصه رقابت شده‌اند با رییس جمهوری که مسلط بر اوضاع و کشور است، چهره‌های قوی گذشته می‌خواهند باکسی که کشور در دستش است، رقابت کنند، دید رقابت تند است، دشمن روزبه‌روز حساب کرده که در این رقابت تند می‌شود بستری برای نفوذ پیدا کرد و پیاده‌نظامش را وارد این بستر کرد.

مقام معظم رهبری این احساس دشمن را درک کردند و همان‌جا دستور دادند که در زمین دشمن بازی نکنید، چه کسی در زمین دشمن بازی کرد؟ کسی که از 24 خرداد تا 25 بهمن 17 بیانیه داد و هرچه دشمن گفت، تأیید کرد؛ همان‌جا گفتند بازی نکنید که شما چه ببرید و چه ببازید، دشمن برنده است.

دشمن در انتظار ایجاد زمینه‌ای همچون انتخابات سال 88 است

ایشان افزودند: امروز ما همان احساس را در مسئله هر انتخابات می‌دانیم، دشمن از دشمنی خود دست برنداشته، این زخم کهنه نیست، جریانی است که وجود دارد؛ ما انتخابات داریم، ما که از دموکراسی و مردم‌سالاری دست برنداشتیم بنابراین در هر انتخاباتی دشمن ارزیابی می‌کند که اگر رقابت در انتخابات بین جریان‌ها و چهره‌های سیاسی تند باشد، حساب می‌کند که می‌تواند پیاده‌نظام خود را در این بستر پیاده کند.

ما باید به تمام اتفاقاتی که در فتنه 88 بود توجه کنیم که اگر دوباره در این انتخابات بنا شد رقابت بین جریان‌های سیاسی درست شد، بستر ایجاد نشود، بعدازآن یک انتخابات ریاست جمهوری را باکمال سلامت، امنیت  و صداقت برگزار کردیم و هیچ مشکلی به وجود نیامد، مردم بصیر بودند، دشمن می‌خواست مشکل ایجاد کند امام نتوانست؛ فتنه زخم کهنه نیست بلکه یک جریان است.

دانشجو بزرگ‌تری از این است که عمله دست یک جریان سیاسی شود

امام‌جمعه مشهد به جایگاه تأثیرگذار دانشجو درحرکت‌های سیاسی و اجتماعی اشاره کرد و گفتند: مسئله دیگری که جزء سؤالات بود، برخی عزیزان گله‌دارند در مورد برخی دانشجوها که در مقابل برخی حرکت‌های بصیرت افزایی مقابله می‌کنند، دانشجو عزیزتر و بزرگ‌تر از این است که بخواهد عمله یک جریان سیاسی واقع شود، هر جریان سیاسی، چه مثبت چه منفی، دانشجو یک نخبه ایست که مقام معظم رهبری فرمودند افسران جنگ نرم هستند که در جبهه جنگ نرم می‌جنگند، نباید جریانی بیاید و این نخبگان و افسران جوان مقابله با جنگ نرم را بخواهند در مسیر مطامع سیاسی خود استخدام کند و این صد در صد باطل است؛ مدیریت دانشگاه هم باید این را کنترل کند.

بنده تجربه قریب به ربع قرن مسؤولیت دانشگاه را دارم، دانشگاهی که در کشور موفق بوده، دانشگاه باید یک فضای باز داشته باشد، دانشگاه جای تضارب افکار و آراء است، این افکار و آراء در جای خود باید ارائه شود چون محیط علمی است، در موقعیت‌های علمی و تریبون‌های علمی باید افکار و آراء ارائه شود نه در عرصه اجتماعی دانشگاه، در عرصه اجتماعی دانشگاه جای تضارب افکار نیست اما عرصه اجتماعی دانشگاه را نیز نمی‌توان به‌عنوان یک فضای جدای از سیاست و جریان‌های کشور مطرح کرد.

جلوگیری از بحث‌های 9 دی، جلوگیری از یک ارزش است

امام‌جمعه مشهد مقدس، بحث پیرامون مسئله 9 دی در دانشگاه‌ها را یک ارزش دانستند و بیان داشتند: حماسه 9 دی در کشور ما یک ارزش است، این را باید قبول کنیم که در کنار پیروزی انقلاب؛ در مقابل انقلاب دومی که امام فرمودند که گرفتن جاسوس خانه آمریکا بود، حماسه 9 در انقلاب سوم ما بود، حماسه 9 دی ارزشی است در نظام ما و اگر کسی یا تشکلی بخواهد بگوید من در مورد حماسه 9 دی افرادی را برای بحث بیاورم، جلوگیری از آن یعنی جلوگیری از یک ارزش در دانشگاه ضمن این‌که مدیر دانشگاه باید مدیریت کند.

این کار ناپسندی است که ازیک‌طرف سخنرانی‌ها را آزاد می‌گذارند و ازیک‌طرف سخنرانی‌ها را قطع می‌کنند که متأسفانه این کار را در 16 آذر این کار را کردند که برخی سخنرانی‌ها را لغو کردند و برخی را برگزار کردند، این بدترین و زشت‌ترین حرکت در فضاسازی دانشگاه برای جناح‌های سیاسی بود که یک جناح آزاد و یک جناح محدود، این کار ناپسند بود که در دانشگاه‌ها صورت گرفت که قشر انقلابی ما در کشور به‌هیچ‌وجه این مسئله را تحمل نمی‌کند.

حرف خلاف احمدی‌نژاد مجوز حرکت‌های غیرقانونی نیست

آیت‌الله علم‌الهدی بابیان این‌که حرف خلاف آقای احمدی‌نژاد مجوز حرکت‌های غیرقانونی معترضان نیست، ادامه دادند: تقصیر آقای احمدی‌نژاد در فتنه، ببینید عزیزان، ما اگر بگوییم آقای احمدی‌نژاد که رییس جمهوری وقت بود این فتنه را ایجاد کرد، عقلش قبول نمی‌کند، راهپیمایی 24 خرداد را چه کسی راه انداخت؟ احمدی‌نژاد ره انداخت؟ چرا احمدی‌نژاد در سخنرانی خود گفت خس و خاشاک، خب به فرض هم که گفته باشد و خلاف هم گفته، به‌حساب این‌که گفته خس و خاشاک، مجوز این است که حرکت غیرقانونی که منجر به آدم کشی شود و منجر به آتش‌سوزی شود انجام دهند؟

این خس و خاشاکی که گفت منظورش چه بود؟ منظور آن 13 میلیونی که به او رأی نداده بودند بود یا به کسانی که به او فحش می‌دادند و می‌کوبیدند، خیلی هم کسانی نبودند که به این آقا حمله کنند چون در راهپیمایی‌هایی که دشمن آن را مدیریت می‌کرد، مدیریت از دست آقایان فتنه‌گر هم خارج‌شده بود؛ در آنجا یک نفر نمی‌گفت مرگ بر رییس‌جمهور اما همه توهین‌ها متوجه مقام رهبری و همه اصول و ارزش‌های انقلاب بود؛ کی با رییس جمهوری کاری نداشت.

این‌که ما بگوییم این آقا مقصر است، در چه چیز آن مقصر است؟ صرف این‌که گفت خس و خاشاک، شد مقصر؟ به فاصله یک‌شب تا دو شب عذرخواهی هم کرد، این دلیل نمی‌شود.

سؤال شد آن‌کسانی که به این آقایان رأی داده‌اند، چطور شد یک حالت سرخوردگی پیدا کردند و در این حماسه حضور شرکت کردند؛ ببینید، این تحلیل غلط است که بگوییم 13 میلیون در این مملکت کسانی بودند که متدین نبودند، نظام را قبول نداشتند، نظام و رهبری را قبول نداشتند و این 13 میلیون به غیر احمدی‌نژاد رأی دادند؛ یک عده می‌خواهند آقای احمدی‌نژاد را رییس‌جمهور رهبری معرفی کنند درحالی‌که این نبود، مقام معظم رهبری از عید سال 88 که در مشهد سخنرانی کردند و تصریح فرمودند که من به‌هیچ‌وجه به هیچ شخص خاصی نظر ندارم و تا آخر هم نخواهم گفت به چه کسی رأی داده‌ام، آقای احمدی‌نژاد رییس‌جمهور رهبری نبود، رییس جمهوری بوده که مردم انتخاب کردند؛ رهبری از هر دولتی بر سر کار بیاید حمایت و پشتیبانی می‌کنند همان‌طور که از این دولت نیز حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

ایشان افزودند: پس این‌جور نبود که بگوییم این 13 میلیون ضد رهبری بودند که به موسوی و کروبی رأی دادند، این افراد هم متدین و متعبد بودند و آقای احمدی‌نژاد را قبول نداشتند، عملکرد این آقایان از حمایت از جریان فتنه‌ای که وارد این بستر شد و وابسته به دشمن بود و نمونه بارز آن در عاشورای سال 88 ظاهر شد، افرادی که به خود این‌ها رأی داده بودند سرخوردگی سیاسی پیدا کردند، کسی آنان را سرخورده نکرد، آن 13 میلیون هم همه متدین بودند، نظام و رهبری را قبول داشتند، در آنان ممکن است آدم‌های لائیکی هم باشند اما اکثریت کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند همه متدین و متعبد هستند، به‌جز تعدادی که برحسب منافع و مطامعی در انتخابات حاضر می‌شوند.

بحث ولایت‌فقیه، بحثی دارای ریشه از زمان ائمه (ع) است

امام‌جمعه مشهد مقدس به مسئله ولایت‌فقیه اشاره و اظهار کردند: گفته‌اند که بیشترین شبهه‌ای که در بحث فتنه مطرح می‌شود، در موضوع ولایت‌فقیه است، در حوزه علمیه و جریان‌های دینی چقدر در این زمینه کار می‌کنند؟ مسئله ولایت‌فقیه یک مسئله کلامی و فقهی است و یک مسئله فلسفی جهان‌بینی است، مسئله کوچکی نیست و در مجامع مختلف حوزه هم بحث می‌شود، در ابعاد مختلف ولایت‌فقیه بحث می‌شود و این بحث متعلق به امروز نیست، ابتدای غیبت صغری و حتی در زمان ائمه در مورد نمایندگانی که می‌فرستادند، ولایت آن‌ها مطرح بوده؛ تاریخ بحث ولایت‌فقیه به خود ائمه بازمی‌گردد امام مبتکر ولایت‌فقیه نیستند بلکه مبتکر اجرای بحثی هستند که از زمان ائمه مطرح بوده است.

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی