آیت الله علم الهدی:

پاس‌کاری مشکلات بین مجلس و دولت، مردم در چنگال دزدان معیشت!/ فقدان «مدیریت جهادی» در اداره کشور وجود دارد

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در مراسم اختتامیه اردوهای جهادی دانشگاه آزادی اسلامی مشهد در سال 99، ضمن تبریک سالروز مبعث رسول اکرم (صلوات‌الله علیه)، اظهار کرد: روز مبعث، روز انگیزش بزرگ‌ترین انسان در عرصه وجود و هستی در خط انسان‌سازی و تربیت نسل بشر است که امیدواریم خداوند متعال همه ما را از امت مرحومه آن حضرت و پرورش یافتگان جریان تربیتی اسلام ناب قرار بدهد.

ایشان ادامه داد: نکته‌ای برای ما قابل تأمل هست که آیا تعابیری که ما مسلمانان نسبت به پیامبر به این تعابیر پایبند هستیم، اشرف انبیا، افضل سفرا، برترین و بالاترین پیامبران، آیا این تعابیر تعارفی و احساسی است که بر حسب دلدادگی و ارادت و عشق به نبی مکرم اسلام می‌گوییم یا دلیل دیگری دارد؟

هداف از بعثت انبیاء

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که پیغمبران برای انسان‌سازی آمدند، یادآور شد: آنچه ضرورت حضور انبیا و لزوم رسالت الهی را در میان جوامع بشری ایجاب می‌کرد، انسان شدن انسان‌ها و حرکتشان در مسیر انسانیت بود، نقش فکر و اندیشه، دانش و تجربه تنها سازندگی زندگانی مادی نبود.

ایشان خاطرنشان کرد: انبیا به دو منظور آمدند؛ اول، به انسان‌ها خبری بدهند و حقیقتی را کشف کنند که با عقل، اندیشه و علم قابل کشف نبود و آن این که بعد از عرصه زندگانی این جهانی و مرحله مرگ، آیا وجود انسان تمام می‌شود، هستی خاتمه پیدا می‌کند یا این هستی در یک عرصه دیگر غیر از این عرصه مادی ادامه دارد و اگر ادامه دارد، حیات و زندگی در آن عرصه چگونه است؟

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که خدا انسانی را از جانب خود فرستاد تا به انسان بگوید مرحله بعد از مرگ او چیست، تصریح کرد: نکته دومی که منظور از رسالت انبیاء بود، این بود که انبیاء آمدند انسان بسازند؛ خواسته‌ها و گرایش‌های نفسانی در ساختار وجود انسان بود که قدرت اندیشه و فکر را استخدام می‌کرد و تمام سرمایه وجودی انسان در مسیری قرار می‌داد که در سایر جانوران و حیوانات مشترک است یعنی تمام توان اندیشه‌ای، استعداد و قوای تجربی بشر در استخدام جنبه حیوانیت انسان قرار می‌گیرفت.

ایشان افزود: پیامبران آمدند تا به انسان بگویند «تو با تمام حیوانات متفاوتی» و در این عرصه باید از چه اندیشه، رفتار و باوری پیروی کنی.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: انسان‌سازی پیغمبر را هیچ پیغمبری از 124 هزار فرستاده در بین جوامع و ملل نداشته است، پیغمبر اکرم در این‌که انسان‌ها را در عرصه‌ای از فعالیت و کار و رفتار قرار بدهد که حیوان بودن و تأمین شئون حیوانی زندگی برای آنان از اولویت یک ساقط بشود و اولویت اول آنان، انسان بودن و فعالیت در جریان رفتاری دور از خواسته‌ها و گرایش‌های نفسانی و حیوانی، تنظیم بشود، حرکت کردند و موفقیتی که پیغمبر در این زمینه داشتند، هیچ پیغمبری نداشت.

فرهنگ جهادی، محصول جریان تربیتی پیغمبر اکرم (صلوات‌الله علیه)

ایشان با تأکید بر این که پیغمبر اکرم در انسان‌سازی و انسان‌پروری از 1400 سال قبل تا امروز موفق بوده است، اظهار کرد: جریان تربیتی پیغمبر، جریان موفقیتی است که به بشر نمونه نشان داده و اسطوره خلق کرده است؛ جریان تربیتی پیغمبر جریانی نبوده که تنها به زمان پیغمبری ایشان مربوط باشد، این موقعیت انسان‌سازی تا به امروز وجود داشته و نمونه‌اش اردوهای جهادی شماست که در حقیقت در خط اصیل انسان‌سازی پیغمبر، الگو به دنیا ارائه می‌دهد.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: کجا درعرصه وجود، چنین عنصری وجود داشته که دست تربیتی‌اش وجود داشته باشد و در نسل جوان 1400 سال بعد، چنین الگویی در جهت انسان‌سازی بسازد، حرکت جهادی که شما عزیزان انجام دادید، از نظر ظاهر سلسله فعالیت‌های جهادی بوده اما در حقیقیت نمایشگر قدرت تربیتی پیامبر در عرصه انسان‌سازی است.

ایشان به گستردگی مفهوم جهاد اشاره و بیان کرد: قبلأ حرف جهاد را زیاد می‌شنیدیم، تصویر ما از مرحله جهاد، جهاد در عرصه دفاع و جبهه جنگ بود، آن روزی که تمام شئون زندگی انسان‌های مظلوم مورد تجاوز یک جریان استکباری و ویژه‌خوار قرار بگیرد، افراد بیاییند خودشان را سرمایه‌گذاری کنند و از مردم مظلوم در برابر تجاوز ظالمانه‌ای که بر مظلومین واقع شده است، دفاع کند.

توسعه مفهوم جهاد به تمام شئون زندگیامام جمعه مشهد مقدس ادامه داد: از برکات انقلاب مقدس اسلامی و رهنمود پیامبرگونه امام عزیز ما این بود که عرصه جهاد را در همه عرصه‌های زندگی یافتیم؛ امام قبل از به وجود آمدن جریان دفاع مقدس، مسئله «جهاد سازندگی» را مطرح کردند، آنجا فهمیدیم عرصه جهاد منحصر به دفاع نیست، عرصه‌ای گسترده و فراگیر در همه شئون زندگی ما هست.

ایشان با بیان این‌که فرهنگ و اندیشه جهاد برای ما مهم است، گفت: به فکر شما بیاید که شما تنها برای خودتان نیستید، این نیست که تأمین کنند امیال نفسانی و خواسته‌هایی باشید که مخصوص خود شماست، این نیست که شما متعلق به خودتان باشید یا یکی دو انسانی که به‌عنوان خانواده وابستگی مستقیم به شما دارند، شما به‌عنوان یک انسان به همه انسان‌ها تعلق دارید.

رشته‌ای انتخاب کنید که مفید باشد نه پول‌ساز

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که اگر این فرهنگ و تفکر در میان مردم ما جاری شد که به‌عنوان یک انسان به همه انسان‌ها تعلق دارم، بسیاری مسائل حل خواهد شد، خاطرنشان کرد: در گذشته انحراف فرهنگی داشتیم که کدام رشته پول‌سازتر است، کدام رشته نقش مادی‌اش بیشتر است و مابه‌ازای توسعه مادی و رفاهی زندگی‌اش زیادتر است، وقتی فرهنگ جهاد در شما نهادینه شود، پول‌سازترین رشته به فکرات نمی‌آید، خدوم‌ترین و مفیدترین رشته در ذهن شما می‌آید.

ایشان تصریح کرد: خوشبختانه در بین شما عزیزان جهادگر با چهره‌هایی روبرو هستیم که مخصوصأ در پیش آمد این بیماری منحوس کرونا، در مرحله عمل این موضوع را لمس کردیم، عزیز بسیجی و جهادگری که با داشتن دو سه فرزند و خانواده، در حداقل گذران زندگی در حقوقش اکتفا کرده و پهنه وسیعی وارد میدان شده که اگر بخواهیم این مسؤولیت را در جریان نظام‌مند دولتی و نظام زندگی خودمان ارزیابی بکنیم، باید از مابه‌ازای چند ده میلیونی برخوردار باشیم، این الگو را پیغمبر ساخت.

آموزش سبک زندگی اسلامی در کنار جهاد مادی

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی افزود: در جهاد پزشکی به درمان و مشکلات جسمی افراد رسیدید یا عده‌ای از عزیزان جهادگر در تأمین ساختمان‌ها و تأمین نیازهای زندگی اقشار آسیب‌پذیر وارد شدند اما مهم این است که فعالیت شما تنها در عرصه تأمین شئون مادی نبوده، شما در کنار حرکت‌های جهادی، مایه جهاد خودتان را به نفع خدا نقد کردید، جهاد دینی، تربینی، فرهنگی و رفتارهای دینی انسان‌ها را پرورش دادید و سبک زندگی اسلامی را آموزش دادید.

ایشان با تأکید بر این که ما نوکر زندگی مردم نیستیم، یادآور شد: بنده خدا عبد خداست، انگیزه شما از اردوی جهادی بندگی خداست و ارزش فوق‌العاده جهاد شما این است که نتیجه خدمت به خلق را در جهت بنده‌سازی برای خدا استخدام کردید.

آیت‌الله علم الهدی افزود: امروز در کشور مشکلات معیشتی و اقتصادی زیادی داریم، مسئله این مشکلات و گرانی به جایی رسیده است که رهبری این را به‌عنوان یک نقطه بالای نگرانی خودشان مطرح کردند که برای مسئله گرانی و مشکلات معیشتی فرمودند «برای من نگران کننده است» در حالی که فرمودند این قضیه راه حل هم دارد.

فقدان «مدیریت جهادی» در اداره کشور

ایشان با طرح این سؤال که آیا مشکلات معیشتی به خاطر تحریم‌های آمریکاست، بیان کرد: ممکن است تحریم اثرگذار باشد اما مشکلات ما به خاطر آن نیست، مشکلات امروز ما در عرصه‌های اجتماعی عمدتأ به خاطر این است کسانی در کشور مسؤول شدند که جهادگر نیستند، اگر مسؤولان این نظام و کشور جهادگر بودند، امروز ذره‌ای از این مشکلات، ناراحتی‌ها و نگرانی‌های معیشتی نبود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که در یک نظام انقلابی چیزی جز مدیریت جهادی جواب نمی‌دهد، اظهار کرد: در هر عرصه‌ای که ملاحظه کنید، آنجایی که مدیریت جهادی هست، نظام جلو می‌رود و می‌شود محور اقتدار، در عرصه‌های اقتدار ما در منطقه، دنیا متحیر شده، حرف اول را در منطقه ما می‌زنیم و این پیشرفت و عزتی که پیدا کردیم فقط به خاطر مدیریت جهادی است چون کسانی در این عرصه حرکت می‌کنند که الگویشان شهید حاج قاسم سلیمانی است.

مدیر فاقد مدیریت جهادی، اولین خائن به مردم و نظام است

ایشان اضافه کرد: هرجا در دنیا عظمت پیدا کردیم، پایش مدیریت جهادی بود و هرجا دچار سختی و ضیق معیشت شدیم، علتش فقدان مدیریت جهادی است، کسانی که می‌خواهند در این نظام مسؤول بشوند ولی مدیریت جهادی ندارند، خائن اول به مردم، نظام و خون شهدا هستند، این افراد ساعت کارشان یک ساعت مشخص است و خودشان را همه جا به‌عنوان مدیر درجه یکی معرفی می‌کنند که باید از همه امکانات بهره‌مند بشود و چنین فردی، اولین خائن به نظام است.آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که این نظام و انقلاب بدون مدیریت جهادی قابل توسعه و پیشرفت نیست، یادآور شد: کسانی باید ادعا کنند که حاضر باشند مدیریت جهادی داشته باشند، دنبال انتخاب مدیری باشید که یقین کنید مدیر جهادی است، اگر یقین به مدیریت جهادی او نکردید، انتخاب شما هم مسئله‌دار است، مردم در این مضیقه و تنگنا هستند، از آنطرف می‌گویند ما برای شب عید 130 میلیون جوجه‌ریزی کردیم، آنوقت یک مشت عناصر سودجوی قلتبان بیایند با احتکار، اینطور معیشت مردم را ببرند و مردم را دچار مشکل کنند، چرا؟

مدیران، فضا را برای دزدی فراهم نکنند!

ایشان افزود: به دزد نمی‌شود گفت چرا دزدی می‌کنی، به آدم قلتبانی که برای چاپیدن آمده، نمی‌شود گفت چرا می‌چاپی اما مدیری که دارد نظام را مدیریت می‌کند، او نباید بگذارد دزدی کند، نباید فضا را برای چاپیدن او فراهم کند.

امام جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: آقای مدیر مقصر است که جلوی دزد را نگرفته، مدیر غیر جهادی کشور تقصیر دارد، محصول را با دلال‌بازی از کشاورز رنجدیده‌ای که شما به صورت جهادی خانه‌اش را ساختید و مریضش را درمان کردید، به یک صدم قیمت بگیرد و با صد برابر قیمت در گردش اقتصادی قرار دهد، این دلال از هر دزدی و دیوار مردم بالا رفتن جنایتکارتر است.

پاس‌کاری مشکلات بین مجلس و دولت، مردم در چنگال دزدان معیشت!

ایشان بیان کرد: آیا مدیر نمی‌تواند؟ چرا بر این صندلی تکیه زده؟ می‌تواند و نمی‌گیرد، چون در مدیریتش جهادگر نیست، عزیزان، برادران و خواهران، مشکل ما در کشور این است که مثل شما جهادگر در عرصه مدیریت نیست؛ رهبری حجت امام زمان است، بگوید نگران گرانی هستم، همه چیز هم هست، فراوان است اما دزد هم است، دارد می‌دزد و از شکم مردم می‌برد، آنانی هم که در مدیریت کشور نشستند، به هم پاس می‌دهند، دولت به مجلس و مجلس به دولت پاس می‌دهد، مردم هم در چنگال دزدها هستند و زندگی و معیشت‌شان به این وضع افتاده است.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: دشمن خارجی و تحریم کجای قضیه است؟ اگر تحریم بود، ما ]کالایی[ نداشتیم، ما داریم، مدیریت جهادی نداریم؛ شما عزیزان ضمن این که جهادگر هستید، جهادگر هم بسازید و خط فکری خودتان را در کشور تثبیت و تحکیم کنید؛ ارزشمندترین جهاد، توسعه اندیشه جهاد است.

مسلمانان باید هر لحظه در جهاد باشند

در این مراسم، آقای دکتر طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور نیز با بیان این‌که جهاد جلوه‌های مختلفی دارد، اظهار کرد: نقل است که پیامبر از جنگ برمی‌گشتند که فرموند «علیکم بالجهاد الاکبر»؛ جنگ سختی بود، اطرافیان گفتند این جنگ چی، فرمودند جهاد با نفس جهاد اکبری است که باید مسلمانان هر لحظه در جریان جهاد باشند.

وی با بیان این که اردوهای جهادی در ساختن خود و نگاهی که جوانان باید برای تعالی داشته باشند، بسیار کمک می‌کند، گفت: اردوهای جهادی فرصتی است برای خدمت البته اولاتر برای مراقبت از خود و ساختن خود؛ بچه‌هایی که باهوش هستند و زرنگند، این لحظه‌ها را درمیابند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور خاطرنشان کرد: مقوله‌های فردی صرفأ راهگشا نیست، چیزی که در دانشگاه بحث داریم، این است که وقتی دانشجو وارد دانشگاه می‌شود، باید چند اردو بگذراند، جریان زیارت، جریان جهادی و راهیان نور، سه جنبه ساختنی که باید خودش را در معرض آن قرار بدهد و خودسازی کنند.
 

1399/12/21
16:30

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد