آیت الله علم الهدی:

دستورالعمل‌های بهداشتی رارعایت کنید تا بهانه به دست دشمنان اسلام ندهید

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در آیین غبارروبی مساجد در آستانه آغاز ماه مبارک رمضان، با اشاره به آیه 125 سوره مبارکه بقره، اظهار کرد: در این آیه «وَ إِذْ جَعَلْنَا الْبَیْتَ مَثابَةً لِلنَّاسِ وَ أَمْناً وَ اتَّخِذُوا مِنْ مَقامِ إِبْراهیمَ مُصَلًّی وَ عَهِدْنا إِلی‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ» دو نکته وجود دارد که مربوط به این ایام است.
ایشان ادامه داد: نکته اول این که خداوند می‌فرماید «وَ عَهِدْنا إِلی‏ إِبْراهیمَ وَ إِسْماعیلَ أَنْ طَهِّرا بَیْتِیَ»، ما با ابراهیم و اسماعیل پیمان بستیم که خانه مرا تطهیر کنند، چرا ابراهیم و اسماعیل باهم؟ ساختار مسجدالحرام و کعبه به وسیله حضرت ابراهیم بود، هم معمار بود، هم مهندس و هم مباشر در سازندگی بود، اسماعیل نیز به‌عنوان دستیار به ابراهیم کمک می‌کرد اما مأموریت و مسؤولیت اصلی ساخت و ساز کعبه با ابراهیم بود و اساس فرمان کعبه‌سازی را خدا برای ابراهیم صادر کرد.
چرا خدا فرمان به تطهیر مساجد داد؟
نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که ابراهیم به‌عنوان متولی کعبه، مردم را به طرف کعبه دعوت کرد، خاطرنشان کرد: وقتی ساختمان کعبه تمام شد، خدا به ابراهیم دستور داد بر روی همان سنگ مقام ابراهیم که می‌ایستادی و دیوار کعبه را بالا می‌بردی، بر روی همان سنگ بایست و مردم را به زیارت کعبه دعوت کن، ما صدای تو را می‌رسانیم و ابراهیم فریاد زد «ای جهانیان، همه بیایید به طرف خانه خدا» و این صدا را خدا به همه جهانیان رساند.
ایشان افزود: علت این که اسماعیل در کنار ابراهیم قرار گرفت این بود که تطهیر بیت، یک جریان ادامه‌دار است، بعد از ابراهیم نیز باید استمرار پیدا کند و چون نظافت خانه خدا به وسیله اسماعیل هست، خداوند در این خطاب، اسماعیل را در کنار ابراهیم قرار داد.
آیت‌الله علم الهدی با بیان این‌که خطاب خدا به ابراهیم، در واقع تکلیفی است که شامل همه مساجد می‌شود، اضافه کرد: نمی‌گوید کعبه را تطهیر کنید، می‌گوید «طَهِّرا بَیْتِیَ» خانه مرا تطهیر کنید، آن روز خانه خدا فقط کعبه بود، امروز همه مساجد پس هر مسجدی که خانه خدا هست، فرمان تطهیر خانه خدا به وسیله این آیه برای آن صادر شده است.
ایشان تصریح کرد: در مسجد خیلی کارها انجام می‌شود، مجالس می‌گیرند، برنامه‌های مختلف، فعالیت‌های تبلیغی می‌کنند، نماز می‌خوانند و خدا را نیز عبادت می‌کنند اما محور کارهای مسجد، این که خداوند امر می‌کند ابراهیم و اسماعیل، خانه مرا تطهیر کنید، طواف طواف‌کنندگان، اعتکاف معتکفین و رکوع و سجود نمازگزاران است، می‌گوید «لِلطَّائِفینَ وَ الْعاکِفینَ وَ الرُّکَّعِ السُّجُودِ»؛ طائفین مخصوص کعبه هست که فقط اطراف کعبه طواف می‌کنند اما در بقیه مساجد که خانه خدا هست، به‌عنوان «بَیْتِیَ» شامل می‌شود.
سفارش اصلی اعتکاف مربوط به ماه رمضان است
امام جمعه مشهد مقدس با بیان این‌که تمیز کردن هر مسجد، محور هدفی آن دو گروه «نمازگزاران» و «معتکفین» هستند، خاطرنشان کرد: ماه مبارک رمضان ماه اعتکاف است و در مساجدی که قبلأ اعتکاف می‌شده و به‌خاطر این ویروس منحوس اعتکاف‌ها تعطیل شد، اگر این بیماری موج پیدا نکند، ممکن است امسال برقرار باشد اما به هر حال در ماه رمضان اعتکاف می‌کنند، در عین حال که در ماه رجب اعتکاف می‌کنیم اما سفارش اصلی اعتکاف مربوط به دهه آخر ماه رمضان است که افراد در مساجد اعتکاف می‌کنند.
ایشان افزود: ماه رمضان، ماه میهمانی خداست، همه مهامانان خدا به مساجد می‌آیند و با ذکر و عبادت پروردگار در این مهمانی شرکت می‌کنند بنابراین زمان تطهیر و پاکیزه کردن مساجد در مقدمه ماه مبارک رمضان است و امیدواریم این وظیفه را همه عزیزان ما در تمام مساجد استان و کشور به نحو احسن انجام دهند، مساجد را تمیز کنند، تطهیر و غبارروبی کنند و برای پذیرایی از مهمانان خدا در ماه مهمانی خدا در خانه خدا، آماده کنند.
تطهیر مساجد شامل حفظ پروتکل‌های بهداشتی باشد
آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر لزوم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی در مقابله با ویروس کرونا، یادآور شد: با توجه به بالا رفتن موج این ویروس منحوس و بیماری، تمیزکردن و تطهیر مساجد، شامل حفظ اصول بهداشتی و اجرای برنامه‌های بهداشتی در مساجد بشود، اجرای برنامه‌های بهداشتی و تنظیف مساجد با امکانات بهداشتی، جزو تطهیرمساجد است که ان‌شاءالله همه مؤمنین رعایت می‌کنند؛ ضمن این که خودشان رعایت می‌کنند که هم ماسک می‌زنند و هم با فواصل اجتماعی در مساجد حاضر می‌شوند و ان‌شاءالله عزیزان ما پروتکل‌های بهداشتی را در مساجد مخصوصأ در ایام ماه مبارک رمضان رعایت کنند.
ایشان اضافه کرد: وقتی ظرفیت مساجد با حفظ پروتکل‌های بهداشتی پر شد، بروند مساجد دیگر که فضای کافی باشد، طوری نشود که مساجد ما که کانون طهارت، پاکی و نزول برکات الهی است، به‌خاطر بی‌مبالاتی و بی‌توجهی ما، مرکز شیوع و توسعه این بیماری منحوس باشد و خدایی نکرده بندگان خدا که برای اجرای عبادت خدا به مسجد می‌آیند، مبتلای به این بیماری بشوند.
با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، بهانه به دست دشمنان اسلام ندهید
نماینده ولی فقیه متذکر شد: عزیزان حتمأ اصول بهداشتی را رعایت کنند که این بهانه به دست دشمنان اسلام نیفتد که شرکت در مجامع دینی و عبادات پروردگار باعث شیوع و توسعه این بیماری شد و بگویند مؤمنین، متدینین و خداباوران، حرکاتشان غیرعقلانی و بی‌توجه به ضرورت‌های زندگی است.
ایشان گفت: بهترین مدیریتی که در کل کره زمین نسبت به این ویروس منحوس شده، در این کشور انجام گرفته و امیدواریم عزیزان مسؤول ما نیز در اجرای مدیریت خودشان حداکثر توجه را داشته باشند.
 

1400/01/19
15:00

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد