آیت الله علم الهدی:

«خواسته‌سازی»، راه مقابله با بی‌تقوایی جوانان/ جوان در جامعه بی‌تقوا، در آتش فساد می‌سوزد

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه اول نمازجمعه این هفته، 17 اردیبهشت ماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این‌که کلام ما در خطبه اول درباره تقوای عملی و عمل به تقوا بود، اظهار کرد: مدتی در تقوای عملی در ارتباطات خانوادگی بحث می‌کردیم که سخن در این قسمت تقریبأ تمام شد و بحث ما از امروز به بعد در خصوص عمل به تقوا و «تقوای عملی در تعامل با جوانان» است.


ایشان ادامه داد: مشکل جوانان در عرصه زندگی، مشکلات متعدد و بسیار با اهمیت و قابل توجه است، اولین مشکلی که نسل جوان ما در زندگی با آن برخورد می‌کند، مسئله طغیان و فوران غرایز است؛ انسان در دوران‌های طفولیت و نوجوانی، فطریاتش قوی‌تر و نیرومندتر است و به فطریات بشری بیشتر توجه دارد اما با شکوفایی دوران جوانی، غرایز نفسانی و گرایش‌های مشترک با حیوانات در انسان فوران پیدا می‌کند و در یک عرصه نامحدود قرار می‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که نکته مهم در زندگانی یک جوان، نامحدود شدن خواسته‌ها و گرایش‌های نفسانی و غریزی او هست، افزود: این نامحدودی گرایش و غرایز نفسانی و حیوانی در جوان، سبب می‌شود که یک التهاب و ناآرامی شدیدی به وجود بیاید مخصوصأ وقتی غرایز و خواسته‌های نامحدود و فوق‌العاده خودش را با عدم ارضا مقابل می‌بیند و امکانات اجرای همه خواسته‌های نامحدود در زندگی برای جوان آماده نیست.

التهاب درونی جوان در مقابل خواسته‌های نامحدود نفسانی

ایشان خاطرنشان کرد: جوان می‌بیند از یک طرف خواسته‌های او در فوران است و از طرف دیگر، امکانات اجرای این خواسته‌ها در زندگی او فراهم نیست، دچار التهاب و نارضایی شدید از زندگی می‌گردد؛ مثلأ در بین غرایز، غریزه جنسی جوان در دوران جوانی در حال فوران قرار می‌گیرد و تنها راه اجرای صحیح این غریزه ازدواج است، ازدواج را بستر اجرای غریزه جنسی و گرایش‌های جنسی خودش می‌بیند از طرفی هم شرایط زندگی و عدم بلوغ اقتصادی در زندگی اجازه نمی‌دهد ازدواج کند، فراهم نبودن امکانات ازدواج از یک طرف و فوران غریزه جنسی، مزاج جوان را ملتهب می‌کند.

دو عامل ناامیدی و فسادزا در خانواده‌ها

آیت‌الله علم‌الهدی به دو برخورد افراطی و تفریطی در مواجهه با خواسته جوانان اشاره و تصریح کرد: در خانواده‌های فقیر و مردمی که امکانات برای آنان کمتر است، در برابر خواسته‌های جنسی و نفسانی جوانان، بی‌منطق و بی دلیل مقاومت و ایستادگی می‌شود، این مقاومت در برابر خواسته نامحدود جوان، بر التهاب او می‌افزاید اما در بین خانواده‌های مرفه در مقابل خواسته‌های نامحدود جوان برخورد افراطی می‌شود و چون امکانات دارند، اجرای همه خواسته‌های نامحدود حتی در حد نامشروع و فسادآور را برای فرزندان خودشان به وجود می‌آورند که این فساد به بار می‌آورد؛ این دو برخورد بسیار مضر است که جامعه جوان ما را یا به ناامیدی و یا به فساد و بی‌بند و باریِ بی‌حد و حساب مبتلا می‌کند.

ایشان با بیان این‌که در اینجا جوان به سه بی‌تقوایی دچار می‌شود، اظهار کرد: اول، از پدر و مادر و خانواده‌ای که وظیفه خودشان را در مقابل این خواسته‌های نامحدود نمی‌دانند یا این که در انجام میولات نفسانی جوانان، امکانات در اختیار آنان می‌گذارند؛ مثلأ آقایی می‌گفت در منطقه بالای شهر جوانی با ماشین مدل بالا با من تصادف کرد، پدرش آمد و ماشین تصادفی من را به دوبرابر قیمت خرید تا پسرش که گواهینامه نداشت دچار مشکل نشود، این برخورد سبب بی‌بند و باری جوان می‌شود و او را دچار فساد می‌کند.

امام جمعه مشهد مقدس، دومین بی‌تقوایی را بی‌تقوای خود جوان دانست که بر حسب فوران غرایز و نفسانیات، آماده هر فساد و عمل فاسدی می‌شود و تقوا را رعایت نمی‌کند، دانست و اضافه کرد: سوم، بی‌تقوایی جامعه که جامعه می‌آید وسایل این فوران و طغیان غریزه را فراهم می‌کند و جوان را به بی‌تقوایی می‌کشد.

«خواسته‌سازی»، راه مقابله با بی‌تقوایی جوانان

ایشان با بیان این‌که این سه بی تقوایی، بزرگترین عاملی است که مزاج جوان را به التهاب و ناآرامی بیشتر می‌کشاند و فساد را در جامعه رونق می‌دهد، گفت: در برابر این خواسته‌های نامحدود جوانان باید چه کرد؟ تنها راهش خواسته‌سازی برای جوان در سنین جوانی است.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: یکی از راه‌های خواسته‌سازی، توجه دادن او به رشد علمی، دانشگاه و پیشرفت در یک رشته دانشگاهی فوق‌العاده مؤثر است که ایجاد خواسته کرده و خواسته‌های نامحدود نفسانی را کنترل می‌کند، این که در فکر دانشگاه و پیشرفت علمی باشد، بر آن خواسته‌های نامحدود جنسی مسلط می‌شود.

چهار کانون خواسته‌سازی مشروع برای جوانانایشان افزود: دومین راه، ورود به محیط ورزش است مخصوصأ ورزش قهرمانی که بزرگ‌ترین پایگاه خواسته‌سازی برای جوان است، اصلأ ورزش قهرمانی غیر از ورزش عمومی در کشور، توجیه‌اش با این همه مصارف و بودجه، خواسته‌سازی برای جوان است اما به شرط این که فضای ورزش قهرمانی یک فضای اخلاقی باشد، خدایی نکرده فضای آلوده از نظر اخلاق قرار نگیرد.

امام جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: مسؤولیت عمده وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون‌های ورزش قهرمانی، پاک کردن و ایجاد اخلاق در فضای ورزش قهرمانی است، برای جوان خواسته‌سازی شود، به ورزش قهرمانی روی بیاورد و از هر نوع اجرای خواسته‌های شهوانی جلوگیری کند.

ایشان، بسیج را سومین کانون خواسته‌سازی در جامعه بیان کرد و گفت: امروز در بسیج غیور و قهرمان ما، جوانان زیادی مشغول فعالیت هستند، بسیج و حرکت‌های جهادی بسیج فضای آماده و مقدس برای تحدید خواسته‌های نامحدود جوانان است، این همه حرکت‌های عظیم جهادی انجام می‌دهند و وجود بسیج یک کانون خواسته‌سازی برای جوان است.

آیت‌الله علم‌الهدی به چهارمین کانون خواسته‌سازی برای جوانان اشاره و بیان کرد: شما برای جوان در عبادت خدا، در تقوا و در معنویت خواسته‌سازی کنید؛ اگر شما فرزندانتان را در دوران کودکی و ابتدای نوجوانی به عبادت خدا و زیارت علاقه‌مند کنید، آنان را با معنویات آشنا کنید، به عشق به معنویات و عبادت و زیارت عادت کنند، مسلمأ این‌ها موفق‌تر هستند و به‌خوبی می‌توانند آن خواسته‌های نامحدود جنسی و غرایز حیوانی را در خودشان تعدیل کنند و در موقعیت بسیار آماده‌ای از مسیر مشروع، خواسته‌ها را اجرا کنند.

جوان در جامعه بی‌تقوا، در آتش فساد می‌سوزد

ایشان ادامه داد: خواسته‌سازی برای جوان بهترین راه برای مبارزه با غرایز نفسانی جوان است و مرحله سوم تقوای عملی که مؤثر و بی‌تقوایی‌اش مهم است، بی‌تقوایی جامعه است؛ اگر جامعه ما تقوای عملی نداشت، عمل به تقوا در جامعه وجود نداشت، نسل جوان ما در آتش فساد می‌سوزد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در جامعه‌ای که بی‌حجابی و بدحجابی در میان زن و دختر آن رایج است، به معنای به آتش کشیدن غرایز و شهوات پر فوران یک جوان هست؛ در چنین جامعه‌ای، بی‌حجابی و بدحجابی زنان و دختران، بزرگ‌ترین عامل فسادی است که هیزم بر آتش شعله‌ور غرایز نفسانی و جنسی یک جوان می‌زند و بزرگترین عامل فساد در یک جامعه است.

ایشان افزود: در جامعه‌ای که در ان ابتذال رایج باشد، فعالیت‌های مبتذلانه به اسم دفاع از هنر مظلوم بنا شد، جوان به بدبختی کشیده می‌شود و جریان غرایز و نفسانیات نامحدود، جوان را در آتشی شعله‌ور قرار می‌دهد که اگر این بی‌تقوایی عملی اجرا شد، جوان بدبخت می‌شود.

با مشاغل نامشروع در جامعه مقابله شود

آیت‌الله علم‌الهدی، وجود مشاغل نامشروع در زندگی اجتماعی را یکی از بدترین آقات در جامعه بی‌تقوا برشمرد و گفت: اگر در جامعه مشاغل نامشروع توسعه پیدا کند، مسئله قاچاق و فروش مواد مخدر چیزهایی است که جوان را به فکر می‌اندازد با این اشتغال نامشروع، ممکن است یک شبه به میلیاردها ثروت برسد و همه خواسته‌هایش را آزادانه اجرا کند؛ از این‌جا جوان فاسد می‌شود، اشتغال نامشروع بزرگ‌ترین عامل فساد جوانان در جامعه است که متولیان جامعه باید با اشتغالات نامشروع فاسد و مفسد مبارزه کنند؛ جریان قاچاق در کشور جریانی خطرناک است ک نه تنها اقتصاد را معطل و رشد اقتصاد را متوقف می‌کند بلکه نسل جوان را بدبخت و بیچاره می‌کند.

دعای پدر و مادر برای فرزند، مستجاب است

ایشان به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان اشاره و اظهار کرد: جمعه آخر ماه مبارک رمضان است، اگر سعادت و خوشبختی می‌خواهید، به پناه خدا در این جمعه آخر ماه مبارک رمضان بعد از گذران شب‌های قدر، توجه دیگر، یک رابطه خاصی را با خدا برقرار کنید و تصمیم بگیرید شما باتقوا باشید، جامعه هرچقدر فاسد است، پدرها، مادرها و خانواده‌ها نتوانند برای شما خواسته‌سازی کنند و خواسته‌سازی مشروع در مقابل طغیان غرایز برای شما فراهم نشود، خودتان عقل و شعور دارید، از این دو بالاتر، ایمان دارید و خداباور و معادباو هستید، شما تقوا را از امروز با خدا به‌عنوان یک قرارداد و معاهده قرار دهید و به این عمل کنید، ان‌شاءالله این تقوای شما و ارتباطی که روز جمعه آخر ماه رمضان با خدا پیدا کردید، حتمأ زندگی شما را در مسیر سعادت قرار می‌دهد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: پدرها و مادرها، بالاترین حرکت در مسئله سپیدبخت کردن جوانتان، خدا و دعا است، دعای پدر و مادر برای جوان در هر شرایطی که باشد حتمأ مستجاب است، برای فرزدانتان دعا کنید مخصوصأ شما که دسترسی به عتبه مقدسه امام هشتم دارید، دعا برای جوان بهترین وسیله‌ای است که او را سپیدبخت می‌کند و از همه مشکلات نجات می‌دهد.
 

1400/02/17
20:00

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

حضور آیت‌الله علم‌الهدی در کارگاه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهر مشهد

اقامه اولین نماز جمعه مشهد مقدس در سال 1400 از حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم تشییع پیکر خلبان شهید، «بیرجند بیگ محمدی»

پاسخ به شایعات
اطلاعات تماس

آدرس:

ایـــــران ، مشهـــــد ، خیابان امـــام رضــــا (علیه السلام)،

کــــوچــــه ۲۳، دفـــتـــر آیــت الله عـلـــم الـهـــــدی


تــلفــن:  985138598612+  985138598611+
فـکــس: 985138544080+    

رایانامه ی شخصی آیت الله علم الهدی :
alamolhoda@hotmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.