آیت الله علم الهدی:

فطریه یک احسان بزرگ است/خانواده هایی که تمکن مالی دارند مبلغ فطریه ی بیشتری به نیازمندان پرداخت کنند

title به گزارش Alamolhoda.com ، آیت الله علم الهدی ضمن تبریک پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر مطرح نمود: عید آمرزش گناهان و روز سرور و شادی برای شمول مغفرت و رحمت و برکات ذات مقدس پروردگار در این ایام ماه مبارک رمضان به پایان رسیده و مردم از سر سفره ی مهمانی خدا با غفران و آمرزش گناهانشان حرکت می کنند و انشالله خداوند به همه‌ی مومنین و مومناتی که در این ماه به عبادت نماز و روزه الهی مشغول بودند ، برات آزادی از عذاب و آتش دوزخ عنایت خواهد فرمود .


ایشان در ادامه افزود: این عید سعید را تبریک عرض میکنم و امیدواریم برادران و خواهران ما به برگزاری نماز عید فطر موفق باشند و فطریه واجب را هم انشاالله به موارد و مراکزی که در تأمین فقرا و در تأمین قشر آسیب پذیر دارای نقش هستند ، بپردازند که این فطریه یک کمک و احسان بزرگی است برای افراد و خانواده هایی که در عرصه ی زندگانی سالیانه شان ، درآمدشان کفاف زندگی آنان را نمی کند .

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان شرایط پرداخت فطریه به نیازمندانی که خود روزه داران می شناسند بیان کرد: اگر اینچنین موردی را در اطراف خودشان داشتند چه بهتر که خودشان فطریه را به آنان پرداخت کنند و اگر خانواده ای نیازمند در اطرافشان نبود می توانند به برخی از مراکز امدادی مثل کمیته امداد و دستگاه هایی که در مسیر خدمت به فقرا ، اقشار آسیب پذیر و ایتام هستند بدهند تا فطریه به مورد شرعی خودش مصرف شود چون این امر، یک قسم از اقسام زکات است و بقیه موارد زکات ، زکات مال است و این زکات بدن است. در واقع نتیجه اینکه سال را ما به سلامتی گذراندیم و آینده را هم به سلامتی بگذرانیم بایستی فطریه را پرداخت کنیم .

آیت الله علم الهدی با بیان مقدار فطریه که برابر با سه کیلو طعام است مطرح نمود: این طعام یا نان و گندم است یا برنج که معمولا قوت غالب مردم ماست . هر کدام را به خانواده های نیازمند بدهند شرعا مشکلی ندارد . اگر بخواهند به حساب نان بپردازند بایستی برای هر فردی حداقل ۲۰ هزار تومان فطریه بدهند، اگر بخواهند به حساب برنج بپردازند حداقل بر اساس محاسبه ای که در نرخ های مختلف قیمت برنج شده است برای هر فردی ۷۵ هزار تومان تا ۹۰ هزار تومان بایستی پرداخت کنند .

وی با اشاره به شرایط مطلوب مالی بعضی از روزه داران اظهار داشت: آن هایی که تمکن مالی دارند بیشتر بپردازند و آن هایی امکانات زیادی ندارند کمتر پرداخت کنند. بهتر است که افراد متمکن فقط به اندازه ی واجب شرعی فطریه را پرداخت نکنند و برای اینکه بیشتر به افراد آسیب پذیر کمک شود مبلغ برنج را پرداخت کنند.

امام جمعه مشهد در خصوص کفاره افرادی که به‌ خاطر عذرشرعی موفق به روزه داری در ماه مبارک رمضان نشدند بیان کرد: افرادی که در ماه مبارک رمضان به خاطر عذرشرعی موفق نبودند روزهایی از ماه مبارک رمضان را روزه بگیرند و تا پایان سال به خاطر شرایط جسمانی توان روزه گرفتن را ندارند ، برای پرداخت کفاره ماه مبارک رمضان ، ۲۲ کیلو برنج را به خانواده ی فقیری که می شناسند به عنوان هدیه بدهند و حیثت آنان را حفظ کنند یا اگر نتوانستند ۲۲ کیلو نان را بپردازند چون در مسئله کفاره هم بایستی عین طعام را بدهند یا برنج یا نان . صرف پرداخت پول نیست و اگر خواستند پولی را به عنوان کفاره بدهند باید قید کنند به آن خانواده که با آن پول باید یا برنج یا نان بخرند. هر روزی را که عزیزان بخواهند کفاره بپردازند باید  ۷۵۰ گرم برنج یا نان را در نظر بگیرند و آن روز را کفاره بدهند.

ایشان در پایان اشاره کرد:انشاالله خداوند متعال به همه سلامتی بدهد و این بلای کرونا را براندازی بشود و بیمارانی هم که گرفتارند، شفا و عافیت پیدا کنند . این عید سعید فطر برای ما هم از نظر حل مشکلاتمان هم از نظر حل گرفتاری هایمان انشاالله در کنار غفران و آمرزش پروردگار، سرمایه سرور و شادی همه ی مردم مومن و شیعیان و دوستان اهل بیت علیهم السلام قرار بگیرد.
 

1400/02/22
21:00

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد