آیت الله علم الهدی:

مشارکت سیاسی در اسلام یک تکلیف است /ما باید برای عظمت اسلام و ترویج ارزش های اسلامی تلاش کنیم

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت الله علم الهدی در دیدار با اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر ضمن اشاره به توسعه شعائر اسلام و حمایت از این حرکت مبارک گفت: بنده یک طلبه هستم و به عنوان یک طلبه وظیفه دارم از هر نوع عامل و عملی که در راستای توسعه شعار اسلام است تشکر و حمایت کنم. جهت دوم تشکر بنده آن اثر بسیار سازنده ای است که مجاهدات شما برادران و خواهران در امر به معروف و نهی از منکر در جریان تثبیت این انقلاب و خدمت به این نظام در جامعه دارد. شما این وظیفه را به عنوان یک عبادت ارزشمند و فرضیه شرعی ، دینی و ولایی انجام می دهید اما این فریضه شما در تشکیل مبانی انقلاب فوق‌العاده موثر است . انقلاب ما یک انقلاب اسلامی است، به هر میزانی که اسلام توسعه پیدا کند انقلاب ما پیروز تر و مقاوم تر است .

عظمت اسلام بستگی به توسعه و ترویج ارزش های اسلامی دارد

ایشان با اشاره به اینکه نیروهای این ستاد تنها یک عامل فریضه واجب شرعی نیستند بلکه یک نیروی تداوم بخش انقلاب و عزت بخش نظام ، یک عنصر مبارز و رزمنده با استکبار و یک شخصیت فرهنگساز دینی هستند بیان کرد : این ها عناوینی برای یکایک شما برادران و خواهران است .از شما بزرگواران و بسیجیان رزمنده در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر میکنم. از ابتدای تشکیل این دبیرخانه، بررسی می کردیم که مدیریت این بخش به وسیله ی مسئولین مخلص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صورت بگیرد که خوشبختانه امروز این امر تحقق پیدا کرد و امیدواریم ستاد امر به معروف و نهی از منکر با همراهی سپاه پاسداران از یک موفقیت بیشتری بهره مند گردد . شما برادران و خواهران مخلصانه پای کار هستید ، شما طلایه داران در راس پذیریش سپاه بقیة الله ارواحناه فداه هستید و انشاالله روشنایی چشم آن حضرت در این عصر و زمان شوید ‌.

امام جمعه مشهد مقدس اظهار داشت: امروز که تحت عنوان بصیرت افزایی این جمع تشکیل شد به خاطر تبیین یک معروف قطعی و موقت در یک محدوده اجرایی مشخص و زمان خاص است . پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: «مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ فَلَیْسَ بِمُسْلِمٍ» هر کسی صبح برخیزد و اهتمام به امور مسلمین نداشته باشد ، مسلمان نیست . در اینجا به معنای عمومی آن بسیار دقت شده است اما در مسئله فقهی برای ما بسیار دارای نکته و اهمیت است . شما برادران و خواهران بحمدالله بصیرت بالایی دارید و در فهم مسائل و مباحث دینی هم خوشبختانه دارای فهم و نبوغ بالایی هستید لذا این حدیث را امروز می خواهم در عرایضم بیان کنم . پیامبر اکرم فرمودند هر کس صبح کند در حالی که اهتمام نورزیده و نداشته به امور مسلمانان ، مسلمان نیست. خب معنایش چه می شود ؟
معمولا انسان وقتی صبح از خواب بیدار می شود به دنبال کارهای خودش می رود و اموراتش را پیگیری می کند . در حقیقت پیامبر می فرماید که هر فردی که صبح به دنبال کار خودش می رود باید اولویت اولش اهتمام به امور مسلمین باشد . اگر اولویت اولش امور مسلمین نباشد ، اصلأ این آدم مسلمان نیست .

مشارکت سیاسی در اسلام یک تکلیف است

وی با طرح این سوال که امور مسلمین یعنی چه ، به حدیث پیغمبر کرد و گفت : اگر پیغمبر می فرماید : "مَنْ أَصْبَحَ لا یَهْتَمُّ بِأُمورِ الْمُسْلمینَ " این روایت فقط به معنای رساندن خیر به مسلمانان نیست . امور جمع امر است. وقتی بحث امور مسلمین می شود ، یعنی باید امور سیاسی و اجتماعی مسلمانان را در نظر داشته باشیم. مسائلی که امور مسلمین مربوط است باید در اولویت اول هر مسلمان قرار بگیرد یعنی این امور مسلمین ، امور جمعی مسلمانان است . بنابراین مسئله ی مشارکت سیاسی در اسلام یک تکلیف است. حق آدم هاست که مشارکت سیاسی داشته باشند و هر فردی میتواند از حق خودش استفاده کند یا خیر .اما در منطق اندیشی سیاسی اسلام حق نیست که در صورت دوست داشتن استفاده شود و در فرض دوست نداشتن استفاده نشود بلکه تکلیف است .

مشارکت سیاسی از واجبات استآیت الله علم الهدی با بیان اینکه نمی شود بگوییم که سرنوشت دیگر مسلمانان به ما مربوط نیست اظهار داشت : پیغمبر اکرم فرمودند کسی که این حرف را بزند مسلمان نیست و فردی که اینگونه است حتی شهادتینش هم قبول نیست.
ایشان با توجه به روایت پیامبر به افرادی که مشارکت سیاسی خودشان را ترک می کنند اشاره و گفت چنانچه شما هم آنان را امر به معروف نکنید ، تارک امر به معروف هستید. وی ادامه داد مقام معظم رهبری هم فتوا دادند که مشارکت سیاسی واجب است زیرا قدر متیقن از واجبات شرعی است . نماینده ولی فقیه سپس به تبیین مطالب خود در خطبه دوم نماز جمعه در هفته گذشته پرداخت و گفت: بنده عرض کردم که اگر کسی مردم را وادار کند که در انتخابات شرکت نکنند ، این عمل در حد شرک به خداست که عده ای آن را مسخره کردند. در صورتی که طبق فرموده پیغمبر اکرم در این حدیث، همانند این است که فردی بگوید مردم نماز نخوانید که این کار شرک است آن فرد مسلمان نیست. خب اگر کسی جلوی مشارکت سیاسی مردم را که امر واجب الهی است بگیرد ، مسلمان نیست. این حرف من نبود بلکه حرف رسول خدا بود که فرمودند کسی که اهتمام نداشته باشد مسلمان نیست.

انتخابات تکلیف شرعی است و ترک تکلیف حرام است

وی در ادامه افزود :عزیزان شما به عنوان آمران به معروف و ناهیان از منکر وظیفه دارید که مردم را به درستی به مشارکت سیاسی دعوت کنید و در مقام تشخیص اگر شما عزیزان تخصص داشتید و به این نتیجه رسیدید که فردی اصلح و وفادار است و می تواند با فعالیت های جهادی مشکلات مردم را برطرف کند ، آن را به مردم معرفی کنید. لذا شما عزیزان در این ایام خاص انتخابات، وظیفه دارید تا مردم را به مشارکت سیاسی امر کنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه امروز روز آزاد سازی خرمشهر است عرضه داشت: قریب به چهل سال گذشته آزاد سازی خرمشهر صورت گرفت و امام هم در یک جمله ای فرمودند : " خرمشهر را خدا آزاد کرد " آن چیزی که برای ما مطرح است این است که خداوند در همه ی امور به صورت مستقیم کمک نمی کند . در سال ۱۹۶۷ به فاصله ی شش روز ، هشتاد میلیون عرب شکست خوردند و دو میلیون صهیونیست پیروز شدند و این هشتاد میلیون که شهادتین می گفتند شکست خوردند و خانه و کاشانه شان به تاراج رفت و خداوند کمک نکرد ، خدایی که خرمشهر را آزاد کرد . علتش چیست ؟در جریان آزادی خرمشهر رزمنده های ما ۵۰ هزار اسیر جنگی گرفته بودند و بسیاری از بعثی ها حتی از سنگرهای خودشان بیرون نیامده بودند. امام برای اینکه فرماندهان و رزمنده ها مغرور نشوند در یک جمله فرمودند : خرمشهر را خدا آزاد کرد. خب چرا خداوند در جریان فلسطین هشتاد میلیون مسلمان را بر دو میلیون صهیونیست پیروز نکرد ؟
خدا بنایش بر این است که به کسانی کمک کند که برای خدا مجاهدت می کنند و اعتماد و اتکایشان خداوند است. در فتح خرمشهر عزیزان رزمنده ما که راه افتادند به طرف اجرای عملیات ، با عشق به شهادت حرکت کردند. رزمنده های بیت المقدس با نیت شهادت وارد میدان جنگ شدند و عاشقانه جنگیدند واین تفکر را داشتند که سرنوشت دست خداوند است و او تصمیم می گیرد که چه اتفاقی در این عملیات بیافتد . اگر پیروزی وجود دارد خداوند باید عنایت کند. وقتی ایشان با این نیت به جنگ رفتند خداوند هم آنان را پیروز کرد . امروز فلسطین خط مقدم جبهه اسلام و اگر همه ی مسلمانان باهم متحد شوند و برای خدا بجنگند ، یقینا پیروز خواهند شد. خدایی که خرمشهر رو آزاد کرد ، مشکلات ما را هم حل میکند به شرط اینکه ما سراغ خدا برویم.

امام جمعه مشهد مقدس در پایان با اشاره به دو اصل اعتماد به خداوند و اعتقاد به روز معاد عرضه داشت : مسئولیتی که فرد می‌داند فردای قیامت باید جواب فقرا و نیازمندان و گرسنگان را بدهد، اگر با این تفکر مسئولیت را قبول کند و کار جهادی انجام دهد تا آنجایی که توان دارد روزو شب کار کند .اگرقطعا ما با این اعتقادات و باور وارد عرصه ای انتخابات بشویم ، خداوند کمکمان خواهد کرد. ذات مقدس پروردگار وقتی که ما وظیفه شرعیه خودمان را درست انجام بدهیم به ما کمک میکند .
 

1400/03/04
18:00

افزودن دیدگاه جدید


آیتemam

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد