آیت الله علم الهدی:

«مشارکت سیاسی»، تکلیف اجتماعی جامعه اسلامی است /چون گزینه شما نشد، جمهوریت از بین رفت؟!

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نمازجمعه این هفته، 7 خرداد ماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این‌که انقلاب مقدس اسلامی ما، انقلاب اسلامی و انقلاب دینی است، اظهار کرد: این نظام نیز برآمده از این انقلاب است، مولود این انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی هست.

نمی‌توانیم دین را در نظام به حاشیه ببریم

ایشان ادامه داد: در همه تکالیف و مسائل اجتماعی سیاسی ما، دین دخالت دارد و همه حرکت‌ها و برنامه‌هایی که در عرصه انقلاب و سیاست نظام انجام می‌دهیم، باید مستند به دستورات دینی و به اسناد اسلامی و مذهبی اعم از قرآن و حدیث باشد؛ چون نظام ما نظام دینی است، نمی‌توانیم در عرصه‌های این نظام، دین را به حاشیه ببریم و بگوییم ما باید بر اساس نظریات خودمان، پسند و سلیقه خودمان، هرچه دانستیم، عمل کنیم و هرچه به نظر ما رسید، اجرا کنیم.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که وظیفه ما یک وظیفه دینی است، اضافه کرد: در این نظام مقدس برآمده از این انقلاب اسلامی، افراد جامعه ما هم به‌عنوان مسلمان و هم به‌عنوان متدین مکلف هستند تمام فعالیت‌های اجتماعی سیاسی آنان مبتنی بر مبانی دینی و دستورات شرع مقدس باشد.

«مشارکت سیاسی»، تکلیف اجتماعی جامعه اسلامی

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که یکی از تکالیف بزرگ اجتماعی ما، مسئله «مشارکت سیاسی» است، خاطرنشان کرد: مشارکت سیاسی در اندیشه سیاسی اسلام، تکلیف هست، فقط حقی نیست که هرکه دلش خواست از این حق استفاده کند و هرکه نخواست، استفاده نکند، در اندیشه سیاسی لیبرال دموکراسی با همه جهات مردم سالاری‌اش، مشارکت سیاسی را حق می‌دانند، ممکن است یک نفر بخواهد از حقش استفاده کند و یکی هم نخواهد، ]در اندیشه اسلامی[ مشارکت سیاسی حقی است مولود تکلیف، قبل از این که حق هرکسی در سیاست مشارکت است و سهم در سیاست دارد اما سهمی است که بر اثر تکلیف پیدا کرده، بر مشارکت سیاسی «تکلیف» دارد.

ایشان افزود: روایتی که از پیغمبر اکرم (صلوات‌الله علیه) به‌صورت متواتر رسیده و تمام مذاهب اسلامی، عامه و خاصه، سنی و شیعه این روایت را از پیغمبر نقل کردند، اگر روایت دارای تواتر لفظی نباشد، حتمأ تواتر معنوی دارد و روایت متواتر از پیغمبر است؛ در مسانید شیعه نیز این روایت از پیغمبر اکرم (صلوات‌الله علیه) به‌وسیله امام صادق (علیه‌السلام) نقل شده است.

ایشان با بیان این‌که این روایت را مرحوم کلینی در کتاب کافی نقل کرده است، اضافه کرد: مرحوم کلینی در کتاب کافی دو دسته روایت دارد، یک دسته روایتی است که مرحوم کلینی خودش با سلسله سند نقل می‌کند که می‌گویند این روایات صددرصد موثق است، یک دسته روایاتی است که از اصول اربعه و کتاب‌های صحابه نقل می‌کند که ممکن است موثق نباشد؛ این روایت، روایتی است که خودش نقل می‌کند، او از علی‌بن ابراهیم نقل می‌کند و او کسی است که می‌گویند از غیر از ثقه روایتی را نقل نکرده، او از پدرش ابراهیم نقل می‌کند، پدرش نیز همین خصوصیت را دارد و از دو نفر شخصیت مهم سلسله روایت را نقل می‌کند، یکی از نوفلی و یکی سکونی که از نظر اصحاب رجال، در ثقه بودن آن جای هیچ شبهه‌ای نیست.

کسی که به امور مسلمانان اهتمام نداشته باشد، مسلمان نیست

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: سکونی از وجود مقدس امام صادق (علیه‌السلام) نقل کرده که قال رسول‌الله «مَنْ أَصْبَحَ لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ فَلَیْسَ مِنْهُمْ وَ مَنْ سَمِعَ رَجُلًا یُنَادِی یَا لَلْمُسْلِمِینَ فَلَمْ یُجِبْهُ فَلَیْسَ بِمُسْلِم‏»، هرکس صبح کند یعنی صبح برخیزد از خواب، کارش را شروع کند اما اهتمام به امور مسلمین نداشته باشد، نمی‌گویند مؤمن نیست، اصلأ مسلمان نیست، شهادتینش باطل است!

ایشان با طرح سؤال «امور مسلمین چیست؟» تشریح کرد: در قالب بنیان‌ها و بنیادهای خیریه این روایت را در تابلوی آن خیریه نوشته‌اند، مقصود این نیست که فقط فکر دیگران باشد، می‌گویند پیغمبر این را گفته اگر مسلمانی فکر دیگران نباشد، مسلمان نیست، نخیر پیغمبر این را نگفتند، فرمودند « لَا یَهْتَمُّ بِأُمُورِ الْمُسْلِمِینَ»، نگفتند بامر المسلمین، فرمودند به امور المسلمین؛ امور جمع است، اضافه شده به مسلمین که آن هم جمع است، امور مسلمین یعنی مسائل اجتماعی و سیاسی مسلمانان، مسائل جمعی مقصود است نه مسائل فردی، نه این که فقط به فقیر و گرسنه برسد، نخیر، امور المسلمین هردو جمع است، یعنی مسائل و امرهای اجتماعی جامعه اسلامی و مسلمانان.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: خدا رحمت کند استاد بزرگوار ما، مرحوم آیت‌الله العظمی میلانی، سر درس می‌فرمودند وقتی حدیثی می‌خوانید، فقه‌الحدیث داشته باشید، فقه‌الحدیثش این است که ببینید پیغمبر چه گفتند؛ حرف بزرگی است، پیغمبر است دارد می‌گوید، مبعوث از طرف خدا می‌گوید، رئیس اسلام، مؤسس و مبتکر اسلام و دین امت می‌گوید، می‌گوید مسلمان نیست، کی مسلمان نیست؟ باید حرف پیغمبر را بفهمیم.

ایشان در تبیین روایت پیغمبر اکرم (صلوات‌الله علیه)، گفت: کسی که به امور مسلمین اهتمام نکند ]مسلمان نیست[، یعنی به امور جمعی و سیاسی مسلمانان اهتمام نکند، یعنی کسی که نماز می‌خواند، نوافلش را می‌خواند، روزه ماه رمضان می‌گیرد، توسل و دعا دارد اما کار به کار مسلمانان و مسائل اجتماعی سیاسی و سرنوشت جامعه اسلامی ندارد، پیامبر می‌گوید این مسلمان نیست، شهادتینش باطل است، همه افعالش هم باطل است.

به‌عنوان یک مسلمان نمی‌توانیم در انتخابات شرکت نکنیم

امام جمعه مشهد مقدس ادامه داد: این‌هایی که یک کلمه من را می‌گیرند و در فضای مجازی شروع می‌کنند مسخره کردن و استحضا، اگر مرد هستند بیایند دلیل مرا بگیرند، در مقابل دلیل من حرف بزنند نه در مقابل یک کلمه، این پیغمبر است دارد می‌گوید، بنده از خودم که چیزی نمی‌گویم، حرف من هیچ ارزشی ندارد، این حرف پیغمبر است، رسول‌الله است، کسی که فکر مسائل اجتماعی مسلمانان نیست، مسلم نیست، مسلمانان جمع شدند برای اداره امور اجرایی جامعه و نظام انقلابی خودشان می‌خواهند یک نفر را انتخاب کنند، یک آقا یا یک خانم می‌گویند به من چه، پیغمبر می‌گوید این آقا و خانم مسلمان نیست که بگوید به ما چه، تا چه رسد آن قلم شکسته‌ای که مردم را ناامید کند و بگوید شما اصلأ شرکت نکنید در انتخابات.

ایشان یادآور شد: برادران و خواهران، شما در صف نماز جمعه نشستید، واجب شرعی‌تان را دارید انجام می‌دهید، به این دین و اسلام مقید و معتقدید، به این پیغمبر ایمان دارید، پیغمبر برای ما تکلیف مشخص کرده، این‌که موقع انتخابات که می‌شود رهبری و همه مراجع تقلید می‌گویند شرکت در انتخابات واجب است و فتوا می‌دهند، مستند فتوایشان حرف پیغمبر است که مشارکت سیاسی را برای ما تکلیف تعیین کرده، اینطور نیست که جنابعالی بگویید بنده آقای حسنقلی را می‌خواستم بهش رأی دهم، حالا که گفتند صلاحیت ندارد، بنابراین من رأی نمی‌دهم، مثل این است که بگوید من نماز نمی‌خوانم، روزه هم نمی‌گیرم، تو مسلمانی؟ آن بی‌دین هرچه می خواهد بگوید، آن آدمی که خدا باور و معادباور نیست، نوکر اجنبی و مزدور آمریکا و رسانه‌های صهیونیستی است، از فضای مجازی برای حرف آنان استفاده می‌کند، هرچه می‌خواهد بگوید، بگوید، تو مسلمانی، تو نماز می‌خوانی، تو اهل عبادتی، خدا را قبول داری، مگر می‌توانی بگویی در انتخابات شرکت نمی‌کنم؟ به‌عنوان یک مسلمان نمی‌توانی بگویی.

استکبار به دنبال پیش‌برد منافع خود است نه منافع ما

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به خواست دشمن در مشارکت نکردن مردم در تعیین سرنوشت خود، خاطرنشان کرد: دشمنان ما نیز همین را می‌خواهند، دشمنان ما می‌خواهند شما مردم خودتان برای خودتان تصمیم نگیرید که آنان بتوانند برای شما تصمیم بگیرند، اگر آنان برای شما تصمیم گرفتند، منافع خودشان را در تصمیم‌گیری در نظر می‌گیرند نه منافع شما را؛ آمریکا نماینده معین کرده با انقلابیون یمن حرف بزند، اول حرفی که زده، این است که ما هرچه می‌گوییم باید گوش دهید! استکبار و زور است، با تحکم می‌خوهد منافع خودش را پیش ببرد، آنان می‌خواهند شما شرکت نکنید که آنان برای شما رئیس جمهور تعیین کنند و زمام زندگی اجتماعی شما را در اختیار بگیرند، پیامبر گفته اگر شما این کار را بکنید، مسلمان نیستید.

ایشان افزود: عزیزان، این تکلیف شرعی ما هست، مسئله‌ای پیش آمده در کشور، مسئله احراز صلاحیت‌های شورای نگهبان، خدا سایه پر برکت مقام معظم رهبری را از سر ما کم نکند، دیروز فرمایشتشان را فرمودند، قول فصل را فرمودند و ما نیز تابع ولی فقیه و دنباله روی حجت امام زمان هستیم، باید تمکین کنیم چون ولی فقیه را قبول داریم.

شورای نگهبان، شورای نگهبانِ قانون اساسی است نه شورای نگهبانِ مصلحتنماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این‌که شورای نگهبان یک نهاد قانونی است، بیان کرد: بر حسب قانون، شورای نگهبانِ قانون اساسی است، شورای نگهبانِ مصلحت نیست، این ]نهاد[ باید قانون اساسی را نگهبانی کند، در قانون اساسی گفتند شورای نگهبان باید احراز صلاحیت کند، احراز صلاحیت به معنای تعیین صلاحیت نیست، اگر بنا شد شورای نگهبان صلاحیت کسی را احراز نکرد و نفهمید، دلیل بر این نیست که او صالح نیست، او صالح است ولی شورای نگهبان به عنوان نهاد قانونی نفهمیده، احراز صلاحیتش نیز باید مبتنی بر سلسله اطلاعات رسیده از ناحیه مراجع و دستگاه‌های رسمی کشور باشد؛ 6 دستگاه و 6 منبع برای اطلاعات شورای نگهبان وجود دارد، قوه قضاییه، دیوان محاسبات، کمیسیون اصل90 مجلس، دستگاه اطلاعاتی وزارت اطلاعات، اطلاعات سپاه و اطلاعات نیروس انتظامی.

ایشان با بیان این‌که شورای نگهبان بر حسب اطلاعات رسیده از این 6 دستگاه باید احراز صلاحیت کند، گفت: شورای نگهبان از حرف‌های دیگران و نظر شخصی نمی‌تواند احراز صلاحیت کند، اگر با این کیفیت احراز صلاحیت نکرد، دیگران فحش بدهند به شورای نگهبان که تو چرا نفهمیدی؟ چرا احراز صلاحیت نکردی؟ با این که مبنای او در عدم احراز صلاحیت، اطلاعاتی است که از مراجع رسمی کشور دارد، حق افشای اطلاعات را هم ندارد، مگر به خود طرف، اگر طرف اشکال دارد بگوید این اطلاعات از کجا به شما رسیده، آن منبع اطلاعاتی را تعقیب کند که این اطلاعات را از کجا علیه من، راه قانونی‌اش باز است نه این که آبروی مردم را در مردم ببرند و این خصوصیات را بگویند، این وظیفه شورای نگهبان است.

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: اگر به شورای نگهبان می‌گفتیم شما مصلحت‌سنجی و مصلحت جامعه را در نظر بگیرید، مثل این است که در یک بازی فوتبال آقای مربی بیاید به دروازه‌بان بگوید تو برو گل بزن، گل زدن کار خوبی است اما اگر دروازه‌بان بخواهد گل بزند، دروازه را ول می‌کند، مگر می‌شود دورازه‌بان برود دنبال گل زدن؟

سپردن سرنوشت کشور به دست دشمن درست نیست

ایشان با یادآوری این‌که شورای نگهبان، نگهبانِ قانون اساسی است، نگهبان مصلحت نیست، اظهار کرد: در رأس نظام ولی فقیه وجود دارد، هرچه مصلحت باشد او دستور می‌دهد و خلاف مصلحت نیز دستور نمی‌دهد بنابراین ما دغدغه و اضطرابی نداریم که بگوییم در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: چون آقایی که مربوط به جریان سیاسی و دوست ما بود احراز نشد بنابراین اصل سرنوشت خود و کشور را به دست دشمنان اسلام می‌سپاریم؟ هرکار خواستند بکنند؟ این درست نیست.

ایشان تصریح کرد: این اعتراضاتی که دو سه روز به شورای نگبهان شده، همانطور که رهبری در فرمایشتان تقسیم‌بندی کردند، یک عده اعتراضات دلسوزانه است، نمی‌خواهیم بگوییم هرکی اعتراض کرد دشمن است، شاید درست هم باشد این گلایه و اعتراض اما تکلیف شورای نگهبان این نیست اما یک عده همدست با دشمن هستند، این که بنده می‌گوید همدست با دشمن، یا دانسته و یا ندانسته، چون هم‌صدای با دشمن شدند، تمام سعی دشمن این است که در نظام ما یا جمهوریت را از بین ببرد یا اسلامیت را از بین ببرد و یکی از این ارکان نظام را بگیرد.

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: در اینگونه حوادث، رسانه‌های صهیونیستی اعلام می‌کنند دیگر جمهوریت از بین رفت، وقتی بنا شد از مجموعه چندین فردی که ثبت نام کردند، 7 نفر را انتخاب کنند، پس این انتخابات فرمایشی است، آنی که آنان می‌خواهند، رئیس جمهور می‌شود، 42 سال است هر وقت در کشور انتخابات داشتیم، رسانه‌های صهیونیستی این حرف‌ها را زدند، آن آقا هم همین‌ها را می‌گوید، این هم‌صدای دشمن و آمریکاست ولو خودش نداند، اگر هم‌صدای با آمریکا شد، می‌شود هم‌دست دشمن.

چون گزینه شما نشد، جمهوریت از بین رفت؟!

ایشان ضمن انتقاد از کسانی که به‌خاطر عدم احراز افراد منتسب به جریان سیاسی خود، جمهوریت نظام را زیر سؤال می‌برند، گفت: این که فردی بگوید به خاطر احراز صلاحیت‌ها دیگر جمهوریت در اینجا معنا ندارد، ]مثل این است که[ باران آمد، آب وارد لانه مورچه شد، مورچه گفت «دنیا را آب برد» چون مقصود تو که می‌خواستی بیاید و در این مملکت رئیس جمهور شود، گفتند نیاید، چون آنکه تو ساختی و پرداختی نشده، می‌گویی جمهوریت نیست! نخیر جمهوریت هست، این مردم 42 سال پای نظام ایستادند و هزینه دادند، سرمایه دادند، پسر دادند، شوهر، برادر و عزیز دادند، تحریم‌ها را ورشکست و حملات دشمن را خنثی کردند، مردم این نظام را قبول دارند و این نظام، نظام «جمهوری» است.

امام جمعه مشهد مقدس ادامه داد: به یک آقایی گفتند تو مشکوکی، نیا، دیگر جمهوریت از بین رفت؟ دیگر مردم از این نظام دست برداشتند؟ خیر شهدا نابود شد؟ شما اینطور معتقدید؟ این مردم مردمی هستند که در میدان مقاومت با استکبار، یک شهید دادند، همه کشور جوشید در شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی، این‌ها مردم بودند، این‌ها ملائکه آسمان نبودند، اجنه زیر زمین نبودند، مردم پای این نظام اینطور ایستادند؛ یک شهید مقتدر در عرصه مقاومت با استکبار با جنایت استکبار جهانی دادند، اینطور به فوران آمدند، این مردم پای نظام نیستند؟ به آقایی گفتند شما نیا، شک داریم، دیگر مردم دست از نظام برمی‌دارند؟ چرا حرف‌های آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها می‌زنید؟ چرا با رسانه آمریکایی و اسرائیلی هم‌صدا می‌شوید؟ چرا در فضای مجازی حرف‌هایی پخش می‌کنید که رسانه‌های صهیونیستی دارند پخش می‌کنند؟

ایشان ادامه داد: امیدواریم شما برادران و خواهران و همه مردم متدین کشور و جامعه ما به‌عنوان ادای واجب شرعی و تکلیف شرعی، مشارکت حداکثری در انتخابات داشته باشند، با فهم و با شعور انقلابی و رشد سیاسی انقلابی که مردم ما دارند و در همه مردم دنیا مردم ما از نظر رشد انقلابی و سیاسی بی‌نظیر هستند، انتخابات با عزت و افتخاری برگزار بشود و ]شما مردم[ با بصیرت، مسؤول دلسوز، مجاهد، خستگی‌ناپذیر و فداکار برای اجرائیات این کشور انتخاب کنید.
 

1400/03/07
15:50

افزودن دیدگاه جدید


آیتemam

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد