آیت الله علم الهدی:

جوان را دغدغه‌مند پرورش دهید/ ریشه مشکلات جوانان در مسائل خانوادگی است

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه اول نمازجمعه این هفته، 7 خرداد ماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این‌که کلام ما در خطبه اول درباره تقوای عملی بود و از جمله جریانات تقوای عملی، در قضیه ارتباطات در رابطه و تعامل با جوانان بحث کردیم، اظهار کرد: امروز در میان خانواده‌های ما مشکل جوانان شاید یک مشکل عمده است.


مشکلات جوانان، سنگین‌تر از سایر مشکلات برای خانواده

ایشان ادامه داد: گاهی اوقات در بعضی خانواده‌ها مشکلاتی که برای جوان خانواده پیش می‌آید، همه زندگی خانواده را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و این مشکل به‌مراتب برای خانواده سنگین‌تر از سایر مشکلات اقتصادی و مالی است.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که معمولأ خانواده‌ها در مقام مشکلاتی که برای جوانانشان پیش می‌آید، جامعه را مقصر می‌دانند، خاطرنشان کرد: آنان معتقدند وضع فرهنگی و اقتصادی که امروز در جامعه وجود دارد باعث مشکلات جوانان شده است و برای نسل جوان این مشکلات را ایجاد می‌کند؛ البته مدعی نیستیم وضعیت اقتصادی و فرهنگی جامعه ما یک وضعیت آرمانی است اما آنچه مسلم است، امروز زندگی اجتماعی ما از نظر جوانان به مراتب از گذشته بهتر است و وضع جوانان ما خیلی از گذشته بهتر و بیشتر قابل توجه هست.

ایشان به بیان خاطره‌ای از دیدار با رهبری پرداخت و گفت: یک روز در خدمت مقام معظم رهبری شرف‌یاب بودم، آقایی خدمت آقا رسید و شروع کرد از وضعیت جوانان بدگویی کردن، جوانان بی‎ادب هستند، رعایت حرمت بزرگان نمی‌کنند، فساد در جوانان چنین و چنان می‌کنند، آن آقا هم مورد توجه مقام معظم رهبری بود، چند جمله‌ای گقت، آقا تحمل نکردند این شیوه حرف زدن را ادامه بدهد، فرمودند اینچنین نیست، وضعیت جوانان امروز با گذشته به هیچ وجه قابل تطبیق نیست.

نسل جوان امروز، فعال‌تر و زبده‌تر و پیشرفته‌تر

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: خودشان ادامه دادند، چند روز پیش خبر دادند در ثبت نام اعتکاف در مسجد گوهرشاد، ظرفیت تمام شده و داوطلبان زیادی دارد، در مورد دانشگاه‌ها نیز همینطور است و بعد گفتند در زمان ما در فصل اعتکاف طلبه قم بودیم، طلاب آن زمان نیز طلاب متعبد، متدین و هدفی بودند ولی در فصل اعتکاف چندتا پیرمرد در مسجد امام جمع می‌شدند و معتکف می‌شدند با این که الان این همه جوانان در اعتکاف شرکت می‌کنند.

ایشان افزود: از این مهم‌تر، در این مسئله بیماری کرونا و قرارگاه مواسات این فعالیت‌های عظیم جهادی که جوانان انجام دادند را متوجه شدید، این‌ها همه جوان بودند و همه این کارها را جوانان کردند؛ روزی در محضر رهبری در حسینیه امام منبر می‌رفتم، آقای رئیس جمهوری که خیلی دم از جوانان و شادی و آزادی جوانان می‌زد نیز حضور داشت، در محضر آقا عرض کردم این که شما دم از جوانان می‌زنید، جوانان یک عده افراد هرزه کنار خیابان‌ها و دنبال عیاشی نیستند، این جمعیتی که امروز در این مجلس هستند، این جمعیت انبوه میلیونی اکثرأ جوان هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر این‌که امروز جامعه جوان ما یک جامعه زبده و پیشرفته است، یادآور شد: فعالیت‌های جهادی کشور به‌وسیله جوانان دارد صورت می‌گیرد، این دستگاه‌ها و جریان‌های بنیاد علمی و دانش بنیانی که در کشور به وجود می‌آید، اختراعات و ابتکارات همه به وسیله نخبگان جوان است، مسئله فناوری هسته‌ای ما را جوانان اوج می‌دهند و به 60 درصد غنی‌سازی رساندند.

ریشه مشکلات جوانان در مسائل خانوادگی است

ایشان با بیان این‌که ریشه مشکلات جوانان در مسائل خانوادگی است، اظهار کرد: جامعه جوان ما جامعه پیشرفته است، البته این جوانان مشکلاتی دارند، باید ببینیم مشکلات این جوانان چیست، این که اعضای یک خانواده، یک پدر و مادر ریشه مشکلات جوانان را در جامعه پیگیری کنند و فکر کنند خودشان در این مشکلات نقش ندارند، درست نیست، ریشه مشکلات جوانان در مسائل خانوادگی است.

آیت‌الله علم‌الهدی به نحوه برخورد والدین با فرزندان در سنین مختلف اشاره و تصریح کرد: خانواده‌ها وقتی بچه از نوزدای درمی‌آید، خیلی یه او توجه می‌کنند، دختر بچه 3، 4 ساله است و در آغوش همه جا دارد، یک سرفه بکند بلافاصله به او می‌رسند تا زمانی که این بچه بزرگ شود، مقداری بزرگ‌تر شد و به مرحله نوجوانی رسید، هرچه بزرگتر می‌شود توجه پدر و مادر و خانواده به این بچه کمتر می‌شود و به نقطه‌ای می‌رسد که وقتی به مرز جوانی رسید، انگار بچه این خانواده نیست و انگار این بچه که به 18، 19 و 20 سالگی رسیده، نسبت به او مسؤولیت ندارند.

دو دسته خانواده که عامل مشکلات جوانان هستند

ایشان با بیان این‌که خانواده‌ها از دو قسم بیرون نیستند، گفت: یا خانواده مرفه پولدار یا خانواده فقیر، اگر خانواده مرفه پولدار است، درست نیست این خانواده ثروت و پولش را در اختیار جوان بگذارد که جوان با این ثروت، پول و ماشین دنبال میولات نفسانی و فسق و فجور برود، شما پدر و مادر پولدار این کار را انجام دادید و جوان در میولات نفسانی حد و حصر ندارد و بعد به‌عنوان یک جرسومه فاسد اجتماعی دربیاید.

امام جمعه مشهد مقدس ادامه داد: اگر از روز اول برنامه داشتید، بچه‌ای که امروز 7 و 8 ساله است، فکر مدرسه، دبیرستان و رشته انتخابی و قبولی کنکورش هستید، این فکر را هم بکنید این دختر و پسر، جوان شد، احساسات در او شکوفا شد، غرایز در او فوران کرد، برای این فوران غریزه و برای این حرکت‌ها، فعالیت‌ها و بهره‌برداری از این استعداد سرشار، شما پدر و مادر پولدار برایش برنامه داشته باشید.

منتظر شغل دولتی ماندن، فرهنگ غلطی است

ایشان افزود: به جای این‌که پول در اختیارش بگذارید که برود دنبال میولات نفسانی، برایش شرایط ازدواج و تشکیل خانواده فراهم کنید، برایش سرمایه درست کنید، در مقام کار و کسب چشمتان به این نباشد که مدرکی بگیرد، بشوید طلبکار دولت که برایش میز اداره درست کند، این فکر غلط است، شما خانواده ثروتمند از این پول و ثروت بهره‌برداری کنید.

آیت‌الله علم‌الهدی بر اهمیت مشارکت دادن فرزندان در کمبودها و کاستی‌های زندگی تأکید و تصریح کرد: اگر خانواده فقیری هستید، امکانات برای شما فراهم نیست، در این فقر زندگی و این ناداری و نداشتن، بچه جوان خودتان را شرکت بدهید و دغدغه‌مندش کنید، او را کاملأ در عرصه زندگی مسؤول قرار دهید، اگر الان اجاره خانه ندارید، تو آقا پسر جوان 18 ساله نیز در نداشتن اجاره خانه مسؤولی، اگر فلان مشکل زندگی برای خانواده هست، تو نیز باید دغدغه داشته باشی، او را دغدغه‌مند کنید تا تمام توان و استعدادش را به کار بیندازد و برود دنبال جبران کردن نقص خانواده و از همینجا به کار بیفتد برای سرنوشت خودش.

جوان را دغدغه‌مند پرورش دهید

ایشان افزود: آقایی پیش من درد دل می‌کرد، گفت فلانی من 30 سال کار کردم، روز و شب دویدم و بازنشست شدم، یک حقوق بازنشستگی دارم، سه جوان در خانه دارم که بیکارند، من در سن بازنشستگی باید 10، 12 ساعت کار کنم، کرایه‌کشی کنم که زندگی اداره شود و سه تا جوان من بیکارند، شب می‌روند دنبال رفیق‌بازی‌شان و روز هم تا ظهر می‌خوابند، من باید نان و آب این‌ها را تأمین تهیه کنم، این چه مملکتی است، چرا کار و کاسبی نیست؟

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی اضافه کرد: گفتم آقا مملکت، مملکت خوبی است، تو آدم بدی هستی! خانواده تو خانواده بدی است! جنابعالی در سن 60 سالگی می‌گویی باید روزی 10، 12 ساعت کرایه‌کشی کنم که خانواده را اداره کنم در حالی که سه تا پسر جوان داری، چرا تو می‌روی کرایه کشی؟ اگر این‌ها بروند سه شیفت، هر کدام 8 ساعت کرایه‌کشی کنند، تو پدر بازنشسته برو در خانه استراحت کن و آقا پسرها که جوان هستند کار کنند، این ماشین درآمد دارد و زندگی شما به بهترین وجه اداره می‌شود بدون این که تو پدر 60 ساله خسته شوی؛ تو همه‌اش دنیال این هستی که دولت کار ایجاد کند، حتمأ هم یک میز اداره باشد! این فکر غلطی است.

ایشان خاطرنشان کرد: تعامل با جوان حل مشکل جوان است، این جوان فرزند این خانواده است، بچه شماست، در آغوش این مادر پرورش پیدا کرده، روی زانوی شما پدر بزرگ شده، آن‌روزی که شیر می‌خواست، فکر شیر خشکش بودی، آن روزی که مدرسه می‌خواست برود به فکر او بودی اما امروز که بزرگ شده و ده‌ها نیاز بزرگ‌تر از مدرسه و پوشک دارد، جنابعالی هیچ کاره‌ای؟ اگر داری بیا و همه چیزش را اداره کن نه این که چشمت به دولت باشد که شغل بسازد آن هم فقط شغل میز اداره! این فرهنگ غلطی است، خودت فرزندت را اداره کن، اگر نداری، او را در فقر و نبود امکانات در زندگی خانواده سهیم کن، او نیز ‌مند شود، او نیز فکر کند مسؤول است، مسؤولیت داشته باشد و بیفتد دنبال کار و تا آنجا که می‌تواند مشکلات خانواده را حل کند و به جایی می‌رسد که می‌تواند زندگی خودش را نیز تشکیل کند.

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که سیستم تربیتی ما و توجه ما به جوانان در خانواده، بزرگ‌ترین حلال مشکلات جوانان است، یادآور شد: امیدواریم در مقام اجرای تقوای عملی در تعامل با جوانان، شما در خانواده خودتان به همان میزانی که در دوران نوزادی و طفولیت فکر مشکلات بچه‌تان بودید، در دوران جوانی نیز از همان اول طورری او را بسازید که با فرهنگ زندگی شما بتواند روی پای خود بایستد و مشکلاتش را حل کند.

مسؤولان نیز در وضع جوانان مقصرند

ایشان متذکر شد: البته مسؤولان مملکت نیز مسؤول‌اند، اینطور نیست بگوییم همه مسؤولیت با پدر و مادر است، این‌ها باید فرهنگ جامعه را تذهیب کنند، باید جریان اقتصادی کشور را در وضعی قرار دهند که جوان جامعه با استفاده از نبوغ و استعدادش در این جریان اقتصادی شناور عمل کند و رشد کند، این نیست که بگوییم مسؤولان جامعه تقصیر ندارند، آنان در حوزه مسؤولیت خودشان مقصرند اما برادر من، خواهر من، این پسر و دختر جوان پاره تن توست و پاره تن خود را به غیر نسپار، خودت اداره‌اش کن.
 

1400/03/08
06:00

افزودن دیدگاه جدید


آیتemam

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد