آیت الله علم الهدی:

رسالت «ایجاد تحول» رئیس جمهور برای مردم امیدبخش است/ بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی مسئولیت شرعی دارد

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نمازجمعه این هفته 15 مرداد ماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این‌که این روزها و ایام هفته گذشته، دوران خاص ولایت قرآنی اهل‌البیت (علیهم‌السلام) بود، اظهار کرد: در روز چهارشنبه و پنج شنبه، روز نزول آیه مباهله در سوره مبارکه آل عمران آیه 61 «فَمَنْ حَاجَّكَ فِیهِ مِن بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَ أَبْنَاءَكُمْ وَ نِسَاءَنَا وَ نِسَاءَكُمْ وَ أَنفُسَنَا وَ أَنفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَل‌لَّعْنَتَ اللَّـهِ عَلَی الْكَاذِبِینَ» بود.

ایشان ادامه داد: جریان رفتن پیغمبر اکرم به مباهله با نصارای نجران، پنج نور مقدس ولایت آیه تطهیر و ولایت اهل البیت، خود پیغمبر و چهار میوه دل بزرگوارش، امیرالمؤمنین، صدیقه اطهر و حسنین در مباهله با نصارای نجران در روز چهارشنبه بود و همان روز با نزول آیه مبارکه تطهیر در سوره مبارکه احزاب آیه 33 « إِنَّمَا یُرِیدُ اللهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیتِ وَ یُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیراً» مصادف شد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به نطول آیه ولایت در 24 ذی حجه اشاره کرد و گفت: در همان روز چهارشنبه که 24 ذی حجه بود، مصادف شد با نزول آیه ولایت، آیه انگشتر بخشی امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) در سوره مبارکه مائده آیه 55 «إِنّما وَلیکُمُ اللهُ و رَسولُهُ والّذینَ ءَامَنوا الَّذینَ یقِیمُونَ الصَّلوةَ و یؤتُونَ الزَّکوة و هُم راکِعونَ» و دیروز که 25 ذی حجه بود، مصادف شد با نزول سوره مبارکه هل اتی در شأن امیرالؤمنین، صدیقه اطهر و حسنین اهل بیت پیغمبر اکرم در برابر سه روز روزه گرفتن این چهار وجود مقدس و در هر روز افطار نکردن و قرص نان افطاری خودشان را به فقیر و مسکین و اسیر بخشیدن که این سوره در شأن این خانواده نازل شد و به همین مناسبت روز 25 ذی حجه که دیروز بود، روز خانواده بود.

ایشان خاطرنشان کرد: مهم این است که در این ایام مقدس و نورانی که تمام دل‌ها و عشق‌ها متوجه مقام ولایت اهل البیت (علیهم‌السلام) بوده است، تنفیذ ریاست جمهوری به وسیله مقام معظم رهبری در این ایام صورت گرفت که امیدواریم برکات این آیات شریفه و این جریانات ولایی اهل‌البیت در توفیق این دولت جدید که تنفیذش در این ایام متبرکه صورت گرفته است، ان‌شاءالله در توفیق آنان مؤثر باشد.

سه نکته مطرح شده در تنفیذ رئیس جمهور هشتم

آیت‌الله علم‌الهدی به نکات مطرح شده در مراسم تنفیذ رئیس جمهور جدید اشاره و بیان کرد: در جریان تنفیذ انتخاب مردم نسبت به رئیس جمهور در حکم مقام معظم رهبری یک نکته بود، در بیان آقای رئیس جمهور نیز دو نکته بود که این سه نکته برای مردم امیدوار کننده است و تولید اطمینان و امید می‌کند.

ایشان تصریح کرد: نکته‌ای که در حکم تنفیذ رئیس جمهور بود، این بود که رهبری برای این آقای رئیس جمهور دو شاخصه «علم» و «تقوا و پرهیزکاری» را بیان فرمودند، تأیید این دو شاخصه برای آقای رئیس جمهور به مرم اطمنیان می‌دهد چون مقام معظم رهبری مقام ولایت است، مقام حجت بقیه‌الله است، احساسی حرف نمی‌زند، مبالغه و گزافه‌گویی نمی‌کند، در حکمی که حکم تنفیذ انتخاب مردم است، یعنی ولایت شریعیه می‌دهد به منتخب مردم که در امور دین و دنیای مردم دخالت کند که اگر این تنفیذ نباشد، این ریاست جمهور و این مدیریت اجرایی نامشروع است و از نظر ما طاغوت است، تنها چیزی که آن را مشروع می‌کند، تنفیذ مقام معظم رهبری است به‌عنوان حجت امام زمان (علیه‌السلام)، این مشروعیت می‌بخشد.

رئیس جمهور با تقوا به تعهدش عمل می‌کند

امام جمعه مشهد مقدس اضافه کرد: وقتی در حکم این مشروعیت، مقام معظم رهبری برای رییس جمهور شاخصه معین می‌کنند، شاخصه‌ای که تقوا و پرهیزکاری است، یک مسئله اعتقادی برای ما قابل توجه است، یعنی این آقای رئیس جمهور «عالم» است، درد و درمان مردم را می‌داند و بعد هم با تقواست، آدم با تقوا و پرهیزکار نمی‌آید به مردم تعهدی بدهد در تحلیف و این تعهدش را در مقام عملیات اجرا نکند یا کاری را که نمی‌تواند به مردم تعهد بدهد، لازمه تقوا و پرهیزکاری این است که اگر تعهد داد، می‌تواند و تعهد می‌دهد و ثانیأ پرهیزکاری اقتضا می‌کند به آنچه تعهد داده عمل کند.
ایشان با بیان این‌که برای مدیر باتقوا، مطامع نفسانی مطرح نیست، گفت: ادم با تقوا و پرهیزکار در رأس مدیریت یک جریان و مردم برایش قدرت مطرح نیست، مطامع نفسانی برای او مطرح نیست چون با تقوا و پرهیزکار است، اخلاص خدمت به خدا و خدمت به مردم برای او مطرح است، اگر در خدماتش نسبت به دین و مردم اخلاص نداشته باشد، تقوا ندارد در حالی که رهبری ایشان را با شاخصه تقوا و پرهیزکاری معرفی کردند.

«ایجاد تحول»، نکته‌ای امیدبخش برای مردم

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که در بیانات آقای رئیس جمهور نیز دو نکته بود که این دو نکته برای مردم امیدبخش و اطمینان آور است، اظهار کرد: نکته اولی که در بیانات ایشان بود، عبارت بود از این که ایشان رسالت اجرایی خودش را «ایجاد تحول» اعلام کرد، آدم با تقوا است، با اخلاص هم هست، می‌گوید رسالت من این است که تحول ایجاد کنم، یعنی تمام عوامل عقب‌افتادگی و فشار معیشت مردم، عوامل مشکلاتی که برای مردم و جامعه هست را از بین ببرد، این معنای تحول است، این را به‌عنوان رسالت محوری خودش اعلام کرد.

ایشان ادامه داد: معنای تحول این است که همه ندانم‌کاری‌ها، نتوانستن‌ها، عمل کردن‌های با ضعف مدیریتی و این نابسامانی در بدنه‌های اجرایی از بین برود و جای آن را حرکت‌های اثباتی و قوی قدرتمندانه مدیریتی بگیرد، این برای مردم امیدآفرین است چون مقام معظم رهبری فرمودند رئیس جمهور پرهیزکار، این آقای پرهیزکار و با تقوا هم آمده محور رسالتش را تحول اعلام می‌کند و نکته دومی که در بیان ایشان بود، رسمأ تصریح کرد و علنی به مردم گفت «تمام مشکلات را بررسی و تحقیق کردم و راه‌حل این مشکلات را نیز در مشورت با نخبگان و کارشناسان مشخص کردم، با این اراده و آگاهی سر کار می‌آیم»، آدم با تقوا و پرهیزکار که دروغ نمی‌گوید، در صورتی که اینطور باشد با آن اخلاصی که برای خدا دارد موفق خواهد شد.

همراهی مردم در کنار امداد الهی

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: دو چیز می‌ماند، یکی این که همه این حرف‌ها با کمک خدا، تأیید خدا و امداد الهی شدنی هست، این تعبیری که ایشان کرد «ما از تبار ما می‌توانیم هستیم»، این «ما می‌توانیم» یادگار و جمله امام هست، امام که این را فرمودند، با کدام قدرت می‌توانیم؟ با علم و درک خودمان؟ با فعالیت‌های جسمانی و هنرمندی خودمان؟ نه، این که فرمودند ما می‌توانیم چون ما به خدا معتقد و متکی هستیم، چون قدرت خدا ما را تأیید می‌کند، بالاترین قدرت‌ها قدرت خداست پس بالاترین توانستن‌ها نیز توانستن ما هست پس این اتکای به قدرت الهی عامل ما می‌توانیم هست و ان‌شاءالله این مطالبی که ایشان وعده دادند، با اتکای به قدرت الهی گفتند.

ایشان، نکته دوم در کنار امداد الهی را همکاری و کمک مردم دانست و تصریح کرد: شما کمک کنید، به خوبی هم می‌توانید کمک کنید، ضعیف‌ترین افراد این ملت می‌توانند قوی‌ترین کمک‌ها را نسبت به دستگاه اجرایی با اخلاص داشته باشند، وقتی بنا شد دولتی از خود شما تشکیل شده و می‌خواهد مشکلات را حل کند، شما نیز با همه قدرت او را کمک کنید تا موفق شود؛ امیدواریم وجود مقدس پروردگار بر ما منت بگذارد و ان‌شاءالله با قدرت وابسته به خود ما و با نیروی مستقل خود ما در برابر دشمنانی که می‌خواهند ذلت، ناتوانی و استیصال ما را ببینند، خدا ما را کمک کند و آنان را شکست دهد.

کرونا یک مسئله جدی

آیت‌الله علم‌الهدی به وضعیت شیوع ویروس کرونا در مشهد، استان و کشور اشاره و بیان کرد: نکته‌ای که می‌خواستم در عرایض امروزم خدمت شما برادران و خواهران تذکر بدهم این است که عزیزان، این مسئله کرونا با این ویروسی که اخیرأ آمده یک مسئله کاملأ جدی هست، ما امروز در مشهد و تهران و بسیاری شهرهای کشور وضع خوبی نداریم، فشار بیماران کرونایی آنقدر زیاد است که امکناتات درمانی این شهر تمام شده، تنها در یک روز 520 مبتلای بستری در ICU داشتند، مگر چقدر تخت ICU در این شهر وجود دارد که فقط یک روزش 520 تخت می‌خواهد؟ الان امکانات به جریان آخر رسیده و با چنگ و دندان مسائل درمانی را اجرا می‌کنند.

ماسک بزنید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید

ایشان اضافه کرد: دو چیز می‌تواند در مقابل این ویروس مؤثر باشد، اول رعایت پروتکل‌ها؛ این ماسک را بزنید، یک عده با ماسک نزدن اظهار قدرت می‌کنند، قدرت در برابر کی و در برابر چی؟ در برابر ویروس بی‌شعوری که هیچ چیز نمی‌فهمد؟ این قدرت است که ماسک نزنی؟ این فاصله‌های اجتماعی را رعایت کنید، هم در نشست‌های خصوصی و خانوداگی و هم نشست‌های عمومی؛ برادران و خواهران، مسئله این ویروس قطعی است، خیلی از آدم‌ها فکر می‌کردند چنین چیزی وجود ندارد و الان روی تخت بیمارستان هستند و خیلی از کسانی که چنین فکر می‌کردند، فوت کردند و رفتند، خیال می‌کردند گرفتار نمی‌شوند.
ماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این که پروتکل‌های اعلام شده از سوی ستاد کرونای استان در مورد رستوران‌ها، رفت و آمدها، پارک‌ها و تفریحگاه‌های ییلاقی و همینطور در داخل حرم مطهر را رعایت کنید، خاطرنشان کرد: آستان قدس با همه قدرت و مراقبت مسئله پروتکل‌ها را در اجرای برنامه‌ها دقیقأ در نظر دارد اما شما برادران و خواهران نیز رعایت کنید، خیلی‌ها در فضای حرم بی‌ماسک هستند و این درست نیست، می‌بینم خیلی جاها در صحن مبارک افراد بی‌ماسک دورهم گعده گرفته‌اند، این خلاف است.

بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی مسئولیت شرعی دارد

ایشان افزود: عزیزان ما از خدام آستان قدس حرمت شما را رعایت می‌کنند، مهمان امام رضا (علیه‌السلام) هستید، نمی‌خواهند بی‌حرمتی کنند و خیلی امر و نهی کنند شما را اما این خلاف صد در صد است کسی در این جمعیت حرم، ماسک نزند و بعد هم چندتا جوان دورهم بنشینند، ماسک نزده به خیال خودشان نیمه‌های شب دعا می‌خوانند و زیارت می‌خوانند، اشتباه می‌کنند، این مسئولیت شرعی دارد؛ اگر شما باعث انتقال به مسلمانی بشوید و مسلمانی تا مرز مرگ جلو برود، جواب یک شب تب کردن او را در درگاه خدا نمی‌توانید بدهید، حتمأ این پروتکل‌ها را رعایت کنید.

آیت‌الله علم‌الهدی، مسئله اهتمام به زدن واکسن را عامل دوم در مقابله با ویروس کرونا بیان کرد و گفت: عامل دومی که می‌تواند در برابر این ویروس مقاومت کند، «واکسن» است، عزیزان ما فعالیت کردند مراکز واکسیانسیون راه انداختند و اخیرأ قرار شده بسیج جامعه پزشکی با تمام قدرت بیاید وسط میدان و در داخل مساجد مسئله واکسیناسیون را اجرا کنند.

واکسن درمان است، از درمان اجتناب نکنید

ایشان ادامه داد: یک عده از مردم خیال می‌کنند واکسن زدن بدتر است یا خیال می‌کنند مقاومت این است که واکسن نزنند، برادران و خواهران، این واکسن درمان است، آدم از درمان درد که نباید سرپیچی کند، نباید با توهمات بیاید از یک درمان قطعی که جلوی این بیماری را می‌گیرد، تخلف کند، خودش و دیگران را هم مبتلا کند، با کدام عقل و دین‌داری درست درمی‌آید؟ اعتقاد ما به ائمه، امام رضا و امام صادق (علیه‌السلام) این است که این‌ها خودشان از ویروس، از گزنده و درنده خودشان را حفظ می‌کردند، از پیغمبر بالاتر کسی هست؟ کنار حجرالاسود پیغمبر دستشان را بردند روی حجرالاسود، عقرب دست حضرت را گزید، حضرت فرمودند «خدا تو را لعنت کند که بین آدم خوب و بد هم فرق نمی‌گذاری»، دست پیغمبر را عقرب گزید.

امام جمعه مشهد مقدس افزود: ویروس شامل حال همه می‌شود، هم آدم خوب و هم آدم بد، خود ائمه نیز اجتناب می‌کردند، این درست نیست شما اجتناب نکنید و خودتان را به امام رضا (علیه‌السلام) وا بگذارید، امام رضا (علیه‌السلام) بنا ندارند چنین مواردی را معجزه کنند، فرهنگ ما فرهنگ ائمه است، باید طوری رفتار کنیم که ائمه عمل می‌کردند، از خودمان که چیزی درنیاوریم دین تازه بسازیم! حتمأ عزیزان این مسائل را رعایت کنند.

1400/05/15
16:04

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

بازدید آیت الله علم‌الهدی از مرکز درمان سرپایی کرونا قرارگاه شهید سلیمانی، جنب حسینیه امام خمینی(ره)

اجرای طرح‌های حمایتی دینی و اجتماعی، قابل تقدیر است

توجه کنید در اجرای مدیریت‌ها، به مردم فشار وارد نشود

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.