آیت الله علم الهدی:

اعتماد عمومی به دولت را بازسازی کنید/ عمل نکردن به وعده‌ها مردم را ناامید می‌کند

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نمازجمعه این هفته، 12 شهریورماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با اشاره به دیدار هیأت دولت سیزدهم با رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در هفته دولت، اولین جلسه‌ای که کابینه دولت سیزدهم به محضر مقدس مقام معظم رهبری رسیدند، مقام معظم رهبری رسالت جدیدی را برای این دولت مشخص کردند که در دولت‌های قبلی چنین رسالت و مسؤولیتی را به آن دولت‌ها نداده بودند و آن رسالت و مأموریت جدیدی که رهبر معظم انقلاب به این دولت دادند، «بازسازی و ترمیم اعتماد عمومی مردم به دولت» بود.

اعتماد مردم به دولت خدشه‌دار شده است

ایشان با بیان این‌که اعتماد عمومی مردم به دولت خدشه‌دار شده است، ادامه داد: مقام معظم رهبری امر فرمودند رسالت دولت سیزدهم این است که این اعتماد عمومی مردم را به دولت کاملأ ترمیم و بازسازی کند، ما چه نیازی به ترمیم و بازسازی اعتماد عمومی مردم داریم؟

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در دولت‌های دیکتاتوری و نظام‌های مستبد، جریان حاکم به مردم کاری ندارد، خودش را متکی به قدرت و ثروتی می‌داند که مردم را دچار محرومیت کرده و این قدرت و ثروت را از سرنوشت مردم به دست آورده؛ جوان‌های امروز، دوران ستمشاهی را به یاد ندارند، ان‌شاالله اگر این وزارت آموزش و پرورش، یک وزیر درست درمان پیدا کند، اقلأ تاریخ گذشته و بستر پیدایش انقلاب مقدس اسلامی را برای نسل‌های امروز دقیقأ تبیین کنند که این انقلاب در چه بستر اجتماعی به وجود آمده است.
ایشان افزود: نظام ستمشاهی متکی به پولی بود که از فروش نفت مخصوص خودش به‌عنوان ملک خود به دست آورده بود، در بانک‌های آمریکایی این پول‌ها را برای خودش ذخیره کرده بود و بر سرنیزه‌ای بود که متکی بر مزدوری آمریکا برای خودش تأمین کرده بود، با مردم کاری نداشت چون در مردم جز محرومیت و ضعف چیزی نبود و وحشتی نیز از مردم نداشت.

اذعان شاه به بی‌اهمیتی توده مردم

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: شاه صریحأ در سخنرانی‌اش می‌گفت همه آنان که منابع قدرت و ثروت هستند، وابسته به دربار هستند، در بقیه مردم نیز دو دسته با من خوب نیستند، یک عده «بچه مدرسه‌گی‌ها»، دانشگاهیان را اینطور خطاب می‌کرد و یک عده آنانی که سر قبرها قرآن می‌خوانند و با مرده‌ها سر و کار دارند، آخوندها را می‌گفت قرآن‌خوان سر قبر و کسانی که به مرده سر و کار دارند! می‌گفت این دو دسته با من بد هستند، هر جا منبع قدرت و ثروتی است، وابسته به دربار است و رسمأ این را تصریح می‌کرد.

ایشان اضافه کرد: این دولت استبدادی و دیکتاتوری است که با مردم کاری ندارد اما نظام مردمی که آمده تمام مبانی قدرت را سرکوب کرده، جریان‌های قدرت و ثروت آدم‌کش را از بین برده و می‌خواهد عدل اسلامی را پیاده کند، متکی به مردم است و اگر بنا شد اعتماد عمومی مردم نسبت به دولتی که بخشی از نظام است، خدشه‌دار شود، اعتماد مردم به نظام خدشه‌دار می‌شود و این درست نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که نظام ما، نظام مردم سالاری دینی است، گفت: چون نظام مردم سالاری دینی است، مردم باید به این نظام اعتماد کنند و به تمام بخش‌های نظام اعتماد کنند تا پای نظام بایستند و نظام بتواند ادامه پیدا کند لذا رهبری رسالت دولت سیزدهم را بازسازی اعتماد عموم به دولت که بخشی از نظام است قرار دادند، این بازسازی چطور صورت می‌گیرد؟

سه وظیفه دولت، مجلس و مردم در بازسازی اعتماد

ایشان با بیان این‌که در بازسازی اعتماد مردم یک وظیفه مردم دارند، یک وظیفه اصلی دولت و دولت‌مردان و یک وظیفه نیز مجلس دارد، اظهار کرد: وظیفه دولت‌مردان این است که برای بازسازی این اعتماد به شکل مردم دربیایند، زندگی‌شان عین زندگی مردم باشد، وقتی رفت و آمد مسؤولان بین مردم زیاد شد، مردم می‌گویند این‌ها هم مثل خودشان هستند، مثل خودشان لباس می‌پوشند و زندگی می‌گذراند، مردم اعتماد می‌کنند و امیدوار می‌شوند.

آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر این‌که ارتباط مسؤولان با مردم، مردم را امیدوار می‌کند، ادامه داد: وقتی یک مرد دردمند در یک گوشه کویر سیستان و بلوچستان یا خوزستان، دستش به دست رئیس جمهور رسید و حرفش را گفت، امیدوار می‌شود، اگر قشر محروم امیدوار شدند، اعتماد عمومی مردم بازمی‌گردد.

عمل نکردن به وعده، مردم را ناامید می‌کند

ایشان با بیان این‌که دولت‌مردان حتی‌الامکان وعده ندهند، گفت: آنجایی که کار را انجام می‌دهند بگویند این کار شد، مصاحبه نکنند و وعده بدهند که اگر عمل نشد، اعتماد مردم بیشتر لطمه می‌خورد.

امام جمعه مشهد مقدس به سه وعده اصلی دولت سیزدهم در مدت فعالیتش اشاره و تصریح کرد: تا الان دولت سه وعده داده است، اول آقای وزیر بهداشت گفت تا سالگرد پیروزی انقلاب، 22 بهمن تمام کشور واکسینه می‌شوند، یعنی 60 میلیون نفر بالای 18 سال جمعیت داریم، مرد و زن باید واکسینه شوند؛ به 120 میلیون دز واکسن احتیاج داریم، تا الان 28 میلیون دز واکسن تزریق شده، از 120 میلیون، 92 میلیون باقی مانده، 46 میلیون نفر باقی مانده و 92 میلیون دز باید تزریق شود که یا باید از خارج بیاروند و یا در داخل تولید کنند، 5 ماه هم بیشتر وقت ندارند، دولت‌مردی که این را می گوید، باید بداند 5 ماه فرصت دارد؛ 22 بهمن امسال را مردم باید طوری بگذارنند که ملت واکسینه شده هستند، یعنی از انتهای روستاهای مرزنشین تا مرکز کشور همه واکسینه شده باشند.

دولت جهادگرانه برای تحقق تکالیف خود تلاش کند

ایشان اضافه کرد: وعده دومی که دادند، یک میلیون مسکن در یک سال بود یعنی در تیرماه 1401، باید یک میلیون مسکن در کشور تولید شده باشد والا اعتماد مردم بهم می‌خورد؛ گفتند یک میلیون شغل ظرف یک سال ایجاد می‌شود یعنی تا تیرماه 1401 باید یک میلیون شغل به وجود بیاید و یک میلیون آدم بروند سر کار لذا این تکالیفی است که دولت برای خودش درست کرده و باید روز و شب جهادگرانه بدوند و این سه وعده خود را غیر از اداره معیشت و روزمره مردم و مملکت، عملی کنند.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که مردم نیز وظیفه دارند و باید کمک کنند، یادآور شد: برادران و خواهران، کمکی که شما می‌کنید این است که چشمتان به این فضای مجازی، موبایل‌ها و تبلت‌ها نباشد، هرکسی در فضای مجازی عربده‌کشی کرد و خواست برای نظام و دولت حاشیه درست کند، شما بدوید دنبال او، دولت همه کارهایش را بگذارد زمین و بیاید به این حاشیه جواب بدهد، این باعث می‌شود به کارش نرسد و نتواند به وعده‌اش وفا کند.

به حاشیه‌سازی‌های دروغین توجه نکنید

ایشان افزود: این فضای مجازی، عربده‌کشی سر چهارراه است، خیلی حرف‌ها زدند که دروغ بوده، هرچه می‌بینید و می‌شنوید در واقعیت زندگی و کشور بررسی و تحقیق کنید، اگر واقعیت را مناسب با آن دیدید، موضع‌گیری کنید، به صرف نوشته‌هایی که می‌خواهند حاشیه‌سازی کنند برای دولت که کارش را نکند و نظام عقب بماند، به این حاشیه‌ها توجه نکنید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به وظیفه مجلس در بازسازی اعتماد مردم به دولت اشاره کرد و گفت: نمایندگان، مردم را توجیه کنند، مطالبات مردمی را مدیریت کنند، مطالبات ضروری را به مسؤولان برسانند، بر عملکرد دولت نظارت کنند و این وظیفه خودشان را جهادگرانه انجام بدهند؛ اگر این‌ها انجام گرفت، اعتماد عمومی بازسازی می‌شود و اگر انجام نگرفت، اعتماد عمومی بازسازی نمی‌شود.

1400/06/12
15:36

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

بازدید آیت الله علم‌الهدی از مرکز درمان سرپایی کرونا قرارگاه شهید سلیمانی، جنب حسینیه امام خمینی(ره)

اجرای طرح‌های حمایتی دینی و اجتماعی، قابل تقدیر است

توجه کنید در اجرای مدیریت‌ها، به مردم فشار وارد نشود

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.