آیت الله علم الهدی:

نسبت به رفع مشکلات همسایه مسؤول هستیم/ حق دخالت در زندگی شخصی همسایه نداریم

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی در خطبه اول نمازجمعه این هفته نهم مهرماه در حرم امام رضا (علیه‌السلام)، با بیان این‌که بنا بر این شد تا در خطبه اول در مورد «عمل به تقوا» و «تقوای عملی» بحث بشود، اظهار کرد: این توصیه و سفارشی که ما به تقوا در هر خطبه‌ای از خطبه‌های نمازجمعه داریم، طبق دستور مقام معظم رهبری است که امر فرمودند عمل به این تقوا و نمونه‌های تقوای عملی را برای مردم مشخص کنید، از این رو کلام ما در تبیین تقوای عملی در رفتار با دیگران و معاشرت با سایرین است.

ایشان با بیان این‌که موارد و مصادیق بیشتر تقوای عملی در ارتباطات ما هست در حالی‌که در زندگانی فردی ما، مصادیق عملی تقوا تا اندازه‌ای محدود است، ادامه داد: آنجایی که جریان تقوا در زندگانی ما به کلی بهم می‌خورد، آنجایی است که پای حق دیگران در زندگانی ما به میان می‌آید، در رفتار با دیگران، آنجاست که رعایت تقوا برای ما خیلی لازم هست و آنجا تقوای عملی دچار آسیب می‌شود.

«مدارا» و «رفع نیاز» از همسایه

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی در طرح بحث «اجرای تقوای عملی در همسایه‌داری»، بیان کرد: در ارتباط با این مبحث، بحثی را در جریان اجرای تقوای عملی در همسایه‌داری مطرح کردیم و در هفته‌های گذشته عرض شد وجود مقدس امام سجاد در دعای 26 صحیفه سجادیه، مؤلفه‌هایی را برای همسایه‌داری بیان می‌کنند و بنا شد بحث 18 مؤلفه درباره همسایه‌داری از این هفته شروع بشود.

ایشان به بیان مؤلفه‌های همسایه‌داری در دعای 26 صحیفه سجادیه پرداخت و خاطرنشان کرد: مؤلفه اول و دوم تحت عنوان تعبیر امام در دعا که درباره توفیق دادن و طلب توفیق از خداوند است، می‌فرماید «وَ وَفِّقْهُمْ لِإِقَامَةِ سُنَّتِكَ، وَ الْأَخْذِ بِمَحَاسِنِ أَدَبِكَ فِی إِرْفَاقِ ضَعِیفِهِمْ، وَ سَدِّ خَلَّتِهِمْ...»، به من توفیق بده در جریان همسایه‌داری با ناتوانان آنان رفق و مدارا داشته باشم؛ گاهی اوقات همسایه ناتوان است و به خاطر اشتراکتی که انسان در زندگی با همسایه دارد، ممکن است بسیاری مسائل مشترک اجرا نشود و بسیاری از مطالبی که مشترک بین دو هسایه هست، به خاطر ضعف و ناتوانی مالی محقق نشود و نتواند حق و سهم خودش را در اجرای این برنامه مشترک ادا کند، «مدارای با همسایه» در این جهت خیلی لازم است که اگر او از عهده اجرای برنامه‌های مشترک همسایگی برنمی‌آید، بتوانیم با او به رفق و مدارا عمل کنیم.

نسبت به رفع مشکلات همسایه مسؤول هستیم

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: نکته دومی که امام سجاد (علیه‌السلام) در اینجا مطرح کردند این است که ضعف و ناتوانی همسایه گاهی مربوط به تأمین شئون زندگی خودش هست؛ یک وقت ناتوان است و نمی‌تواند از عهده تکالیف مشترک بربیاید اما یک وقت اصلأ همسایه در جریان زندگی خودش ناتوان است یعنی خلأهایی در زندگانی او ایجاد می‌شود و زندگی او را دچار مشکل می‌کند، باید به‌عنوان همسایه احساس کنیم در خلأ زندگی او و پر کردن نگرانی‌های او مسؤول هستیم.

ایشان افزود: اگر واقعأ نارسایی‌هایی در زندگانی همسایه هست که این نارسایی‌ها ایجاد دغدغه و مشکل می‌کند و زندگی او را در معرض خطر قرار می‌دهد، باید توجه داشته باشیم در این مسئله مسؤولیت داریم و باید مشکلات او را برآورده کنیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که متأسفانه این جنبه از همسایه‌داری در زندگی امروز کمرنگ شده است، گفت: روشی که متأسفانه بر حسب سرایت زندگی ماشینی و غربی به وجود آمده، در یک مجتمع مشترک با فاصله کوتاه دو نفر در دو آپارتمان زندگی می‌کنند اما از وضع زندگی هم خبر ندارند، از نارسایی‌ها، غصه‌ها و غم‌های هم بی‌خبرند که این موضوع با فرهنگ اسلامی و دینی ما در تقوای عملی سازگار نیست.

ایشان خاطرنشان کرد: در این مورد وجود مقدس پیغمبر اکرم در روایتی که امر بن شعیب از ایشان نقل می‌کند، آورده است «پیغمبر روزی به مسلمانان فرمودند می‌دانید حق همسایه بر شما چه هست؟ گفتند نه، فرمودند اگر از شما فریادرسی کرد، به فریادش برسید»؛ گاهی فشار به همسایه طوری می‌آید که مجبور می‌شود به سراغ دیگران برود و نزدیک‌ترین افرادش همسایه است، وقتی به سراغ همسایه می‌رود به فریادرسی او بروید، «اگر قرض از شما خواست، به او قرض بدهید»، شما در مسؤولیت زندگی هسمایه هم مسؤولید، در نارسایی زندگی او مسؤولید، وام می‌خواهد و از دست شما برمی‌آید، به او کمک کنید.

اهمیت عیادت از همسایه مریض


آیت‌الله علم‌الهدی، سومین مؤلفه همسایه‌داری در دعای 26 صحیفه سجادیه را «عیادت از مریض» بیان و اظهار کرد: سومین مؤلفه این است که اگر مریض شد، حتمأ به او برسید و از او عیادت کنید.

ایشان ابراز کرد: خود عیادت و ملاقات ایجاد نشاط می‌کند، تحمل درد برای آدم مریض و بیمار فوق‌العاده سنگین است مخصوصأ برای آدمی که فعال بوده به خاطر بیماری و مرض از کار افتاده و خانه‌نشین شده، نشاطش در زندگی را از دست می‌دهد حتی برای یک روز یا دو روز، تنها چیزی که وضع ناراحتی روحی او را جبران می کند، مسئله به ملاقات رفتن و عیادت کردن است.

امام جمعه مشهد با تأکید بر این‌که عیادت بیمار باید در حدی باشد که نشاط برای او ایجاد کند، متذکر شد: اگر این مسئله باعث شد خانواده بیمار به زحمت و مشکل دیگری که مسئله مهمان‌داری هست، دچار شوند، اینجا این عیادت به مصلحت نیست.

ایشان تصریح کرد: توجه داشته باشیم اگر بنا شد روزی همسایه استقاصه کرد و برای حاجتی به ما مراجعه کرد و از دیگری کمک می‌خواهد یعنی کارد به استخوانش رسیده، این که دست دراز می‌کند پیش شما و می‌گوید به من قرض بدهید، یعنی خیلی به او سنگین گذشته؛ طبیعت انسان است تا آنجایی که می‌شود، می‌خواهد مشکلش را خودش حل کند، وقتی به دیگری مراجعه کرد معلوم می‌شود کارد به استخوانش رسیده، توجه داشته باشیم یک مسلمان در زندگی آنقدر مستأصل نشود که کارد به استخوانش برسد، حتمأ به او رسیدگی کنیم.

ایشان اضافه کرد: امام سجاد (علیه‌السلام) در «رسالت الحقوق» در رابطه با حقوق همسایه، جمله‌ای دارند «ولا تسلمه ان شدیده»، می‌فرمایند وقتی برای همسایه‌ات مشکلی پیش آمد، او را به سختی تسلیم نکن، این همسایه را تسلیم گرفتاری نکن و رهایش کن، به او برسید و از او دستگیری کنید.

حق دخالت در زندگی شخصی همسایه نداریم

آیت‌الله علم‌الهدی به چهارمین مؤلفه همسایه‌داری اشاره و بیان کرد: مؤلفه چهارم «وَ هِدَایَةِ مُسْتَرْشِدِهِمْ»، همسایه‌ای که از تو طلب ارشاد و راهنمایی می‌کند، او را هدایت کن، تا وقتی از شما طلب ارشاد نکرده، مزاحمش نشوید، نباید در زندگی افراد دخالت کرد.

ایشان افزود: گاهی اگر انحراف و مشکلی در زندگی او مشاهده می‌کنید، ممکن است شما خیال کنید انحراف است، خیلی آدم در کار مردم انگشت نیندازد، مسئله همسایه‌داری خیلی مسئله حساسی است؛ از یک طرف آدم مسؤولیت دارد به همسایه‌اش برسد و مشکلش را حل کند، از طرف دیگر مشروط می‌کند که انگشت در زندگی مردم نیندازید، درصدد این نباشید که اصرار و رموز زندگی مردم را دربیاورید، با بدبینی و سوءظن به همسایه نگاه نکنید.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی تأکید کرد: به مجرد این که مسئله‌ای از او رخ داده یا جریانی در زندگی او پیش آمده، فوری او را منحرف ندانید و درصدد ارشادش بربیایید، اگر خود او طلب ارشاد کرد، آمد و گفت نمی‌دانم، گرفتار شدم در این موقعیت سیاسی به کدام طرف بروم، آن‌وقت ارشادش کن اما اگر به سراغ شما نیامده و طلب ارشاد نمی‌کند، انگشت در کارش نیندازید.

در بررسی‌های امنیتی بسیار احتیاط کنید

ایشان ادامه داد: می‌بینیم سلسله پویش‌ها و تحقیقاتی برای افراد صورت می‌گیرد به‌خصوص از طریق امکانات دیجیتالی یا از طریق استراغ صمع یا موبایل، به سلسله مسائلی می‌رسند که دلالت بر انحراف اخلاقی طرف می‌کند یا دلالت بر سوءسریره او دارد، اینطور قضاوت نکنید مخصوصأ شما که در دستگاه‌های امنیتی درصدد بعضی پویش‌ها برمی‌آیید، یک وقت مسئله خطرناک برای نظام است، منتهای احتیاط را رعایت کنید اما در مسائل اخلاقی و شخصی افراد اولأ وارد نشوید، انگشت در کار مردم نیندازید، درصدد این نباشید که انحراف و خرابی کسی را کشف کنید و بر حسب کشف خرابی و انحراف او را تعقیب کنید، حتی به‌عنوان ارشاد و هدایت او، این کار درست نیست.

آیت‌الله علم‌الهدی خاطرنشان کرد: امام سجاد (علیه‌السلام) نمی‌گویند شما همسایه را راهنمایی و ارشاد کنید، می‌فرمایند اگر خودشان طلب ارشاد و هدایت دارند، آن‌وقت هدایت کنید؛ آدم هم مسؤول است در قبال همسایه و نارسایی همسایه‌اش، در گمراهی و انحراف همسایه نیز مسؤول است و طرف دیگر می‌گویند خیلی در کارش بررسی نکنید، آدم در این موقعیت باید خیلی ظریف مسؤولیت خودش را در رابطه با همسایه‌داری اجرا کند و دقیقأ با ظرافت و دقت قابل توجهی به همسایه برسد و مسؤولیت خودش را اجرا کند.

1400/07/09
14:20

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

آیت‌الله علم‌الهدی پیش از ظهر امروز در مراسم یادواره شهدای روحانی در مدرسه علمیه عالی نواب

بازدید آیت الله علم‌الهدی از مرکز درمان سرپایی کرونا قرارگاه شهید سلیمانی، جنب حسینیه امام خمینی(ره)

اجرای طرح‌های حمایتی دینی و اجتماعی، قابل تقدیر است

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.