آیت الله علم الهدی:

اسلام واقعی در امامت و ولایت است/ امام رضا علیه السلام، امامت را تثبیت کردند .

title به گزارش  Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی درمراسم شهادت نامه امام هشتم علیه السلام در حرم رضوی مطرح کرد: بهترین فضائل امروز بیان احکام و شهادت نامه امام رضا علیه السلام است . در بین تمام فرزندان پیغمبر تنها کسانی که بزعه نامیده شده اند ، حضرت زهرا سلام الله علیها و امام رضا علیه السلام هستند که در حدیثی وجود مقدس رسول الله از امام هشتم تعبیر به بضعه می کنند . معمولا در ترجمه های فارسی بضعه را به معنای پاره تن معنا می کنند در صورتی که در ترجمه به معنای پاره تن نیست . بضعه از ماده بضاعت است و بضاعت به معنای سرمایه است . بضعه به آن بخشی می گویند که سرمایه وجودی انسان است . وجود مقدس پیغمبر اکرم نسبت به دو تن از عزیزانشان کلمه بضعه را به کار بردند ، یکی نسبت به حضرت زهرا سلام الله علیها و دیگری نسبت به امام رضا علیه السلام ، زیرا بضعه به معنای سرمایه است . چرا پیامبر از بین تمام فرزندانشان از دونفر به نام بضعه یاد می کنند ؟اسلام واقعی در امامت و ولایت است


ایشان در ادامه افزود: به خاطر حقیقت پیغمبر در اسلام پیامبر است. بقای اسلام به وسیله دو وجود مقدس محتوا پیدا کرد یعنی اسلام واقعی که اسلام ناب هست در مسئله ولایت و امامت منحصر شده است و مسئله امامت و ولایت ابتدا به وسیله وجود مقدس صدیقه اطهر علیها سلام و مجاهدات آن حضرت تببین شد . یعنی آن روزی که فاطمه زهرا سلام الله علیها انقلاب و مجاهدت کردند فقط ۶ ولی ۷ نفر می گفتند اشهد ان علی ولی الله ، ولی الان ۳۰۰ میلیون مسلمانان این نوا را هر روز طنین انداز می کنند ، به همین علت پیغمبر فرمودند فاطمه بضعه من است یعنی سرمایه من است .


نماینده ولی فقیه ضمن اشاره به اینکه پیامبر به امام رضا علیه السلام هم بضعه می گویند به خاطر اینکه دین را از سقوط نجات دادند و باعث شدند امامت ابدی بشود گفت : اسلام ناب با مجاهدات امام رضا علیه السلام بر امت اسلام کاملا تثبیت شد . مسئله تثبیت امامت به وسیله صدیقه اطهر و مجاهدات آن حضرت کاملا معلوم است اما در مورد امام رضا علیه السلام، مامون ملعون یک شیطانی بود که می خواست جریان امامت را کاملا از بین ببرد ، زیرکی مأمون ملعون به حدی بود که او را به معاویه بنی عباس لقب داده بودند و مسئله ی مأمون به جایی رسید که حساب کرد تمام خلفای بنی امیه و بنی عباس با مسئله خلافت جنگیدند و ائمه را به شهادت رسیدند و به این فکر افتاد که مسئله امامت را با خلافت ادغام کند .

ایشان در ادامه تصریح کرد: نقشه شیطانی او این بود که امام رضا را از مدینه به خراسان بیاورد و دور از مدینه ایشان را وادار به پذیرش خلافت کند و امام هشتم علیه السلام او را به عنوان ولیعهد انتخاب کنند که بعد از امام هشتم هم امام بعدی بشود و هم خلیفه زمان . به همین خاطر تعبیر پیغمبر از امام رضا علیه‌السلام به بضعه است زیرا اگر مجاهدات امام رضا علیه السلام نبود ، مسئله ی امامت سقوط می کرد و اسلام ناب از بین می رفت و اسلام واقعیتش خودش را از دست داده بود .


آیت‌آلله علم‌الهدی به مدت زمان شهادت امام رضا علیه‌السلام اشاره کرد و گفت : برداران و خواهران در بین تمام ائمه ، شهادت امام رضا علیه السلام طولانی ترین شهادت است .شهادت دیگر ائمه چند روزی بیشتر طول نکشید اما شهادت امام رضا علیه السلام دو سال و چهار ماه طول کشید یعنی از روز دحوالارض سال ۲۰۰ هجری قمری امام هشتم علیه السلام از مدینه حرکت کردند و در ماه صفر سال ۲۰۲ هجری قمری وجود مقدس امام رضا علیه السلام را در این سرزمین دفن کردند و آن چیزی که شما عزیزان باید دقت کنید این شهادت ۲ سال و چهارماهه امام رضا علیه السلام بود .عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: شهادت علی بن موسی الرضا علیه السلام ۲ سال طول کشید ، ابتدا سهل بن فضل که معاون مامون بود برای امام رضا علیه السلام نامه نوشت تا ایشان را به خراسان بیاورند و وقتی آقا جواب نامه را ندادند رجاء بن ابی‌ضحاک که از فرماندهان نظامی بود مامور شد تا به زور امام هشتم را به خراسان بیاورد .والی مدینه آمد خدمت امام رضا علیه السلام و گفت شما باید به خراسان بروید تا خلافت را به شما بدهد و تبلیغات گسترده ای کردند که مامون قرار است خلافت را به اهلش بدهند. امام رضا علیه السلام آمدند به سر مزار پیغمبر و بسیار گریه کردند و فرمودند:من از جوار جدم خارج میشم و در سرزمین غربت می میرم ، بعد امام هشتم دست امام جواد هفت ساله را گرفتند و به اصحاب فرمودند فرزندم جواد امام بعد از من است و از او مراقبت کنید .

وی در ادامه بیان کرد :مردم مدینه در نا آگاهی خوشحال بودند و تصور می کردند که امام رضا علیه السلام را به خراسان می برند تا خلیفه مسلمین شوند که ناگهان صدای زجه ای از داخل خانه امام هشتم بلند شد و مردم متوجه خانه شدند که کنیز امام هشتم علیه السلام با شیون گفت ای مردم شما جشن گرفتید و فکر می کنید امام رضا علیه السلام را میبرند برای خلافت در صورتی که ایشان به ما فرمودند: مرا میبرند تا در غربت بکشند که بعد از صدای شیون و ناله مردم بلند شد .
 

1400/07/15
14:00

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

آیت‌الله علم‌الهدی پیش از ظهر امروز در مراسم یادواره شهدای روحانی در مدرسه علمیه عالی نواب

بازدید آیت الله علم‌الهدی از مرکز درمان سرپایی کرونا قرارگاه شهید سلیمانی، جنب حسینیه امام خمینی(ره)

اجرای طرح‌های حمایتی دینی و اجتماعی، قابل تقدیر است

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.