آیت الله علم الهدی:

تحول جامعه بشری به واسطه میلاد پیامبرصورت گرفت/ اخلاص است که آدم را شیفته ی خدمت می کند و از تشنگی قدرت باز می دارد.

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت الله علم الهدی در مراسم طلایه داران هدایت ضمن تبریک ولادت باسعادت امام صادق علیه السلام و پیامبر مهربانی در مدرسه صاحب الزمان اظهار کرد : موضوعی که به عنوان یک نقطه عطف در شناخت واقعی شخصیت های اثرگذار در جامعه انسانی ما در تبار روحانیت و همچنین در خصوص شناخت رسالت اصلی این نهاد مقدس قابل تامل و توجه است ،نگرش عمیق و بسیار موثر در یک فلسفه و یک جهت است . در شب میلاد پیامبر اعلام یک تحول انسانی در جامعه بشریت به وسیله آثار شگفت جریان های جهانی از جانب ذات مقدس پروردگار صورت گرفت. دریاچه ساوه خشکید و آتشکده فارس خاموش گردید و طاق کسری فروریخت و چهارده گنگره آن در هم شکست . این حوادث و واقعیت های شگفتی در مقام ولادت باسعادت پیامبر عظیم الشان اسلام به تمام جهانیان اعلام شد و ایجاد یک تحویل عظیم بشری بر روی کره زمین اتفاق افتاد ، چرا ذات مقدس پروردگار این اعلام را با ایجاد این شگفتی ها انتخاب فرمود؟

ایشان در ادامه افزود: بسیاری از مسائل و دانستنی های لازم برای زندگانی بشر ، چه راهبرد زندگی اجتماعی و چه خصایص مختلف و متنوع در انسان زیستی انسان ، به وسیله شعور های فکری و درک های باطنی و غریزی از جانب خداوند به انسان اعلام شده است . مجموعه دانستی هایی که برای افراد بشر هم در مسائل اجتماعی هم در مسائل فردی لازم بوده است ، خداوند متعال در قالب فطرت و در قالب غریزه باطنی به عنوان یک شعور ملموس و درک باطنی به انسان ها اعلام نموده و خب چه اشکالی داشت ، پیداش چنین تحولی با ولادت نبی مکرم اسلام با یک اعلام خاص باطنی از مقوله درک ها و دانستی های فطری در درون انسان ها منعکس میشد و چرا بایستی با پیدایش اشگفتی های مختلف در این شکل به انسانیت اعلام بشود ؟

جاهلیت قبل از ولادت پیامبر یک جاهلیت جهانی بود

وی با بیان که جاهلیت نه تنها جامعه عرب بلکه تمام جهان را فرا گرفته بود تصریح کرد : اگر بخواهیم به فلسفه این موضوع نگاه کنیم شاید این گونه بیان می شود که ولادت رسول الله در دوره ای صورت گرفت که تمام بشر را جاهلیت خاصی فرا گرفته بود و انواع گرایش های فطری و درک ها و شعورهای فطری بشر حذف و سرکوب گردیده بود . آن جاهلیتی عمیقی که آن روز جامعه را فرا گرفته بود، هر نوع ادراک باطنی و هر نوع دانش فطری در تضاد و تناقض با گرایش های نفسانی و ایمانی در وجود انسان ها را به کلی نابود کرده بود و در ضمیر ناخودآگاه انسان ها که به کلی سرکوب شده، مخفی قرار گرفته بود .

تحول جامعه بشری به واسطه میلاد پیامبر

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه میلاد پیامبر در یک زمان حساسی از زندگی بشر بوده است که انسان ها هیچ ادراکی نسبت به زندگی انسانی خودشان نداشتند گفت : بایستی تحول جامعه بشری که به واسطه میلاد پیامبر بود با یک چنین حوادث شگفت انگیزی به بشر اعلام میشد و به این منظور خداوند متعال اعلامیه پیامبر را در جامعه جهانی به این واسطه اعلام کرد . آن جاهلیت یک جاهلیت فراگیر بود بود . زمان ظهور فقط مخصوص جاهلیت عرب نبود بلکه برای جاهلیت تمام جهان بود. آثاری که از جاهلیت در تمام جهان گسترده شده بود شاید به مراتب بیشتر از جاهلیت عرب بود . مسئله زنده به گور کردن دختران یک سنت غیر انسانی بود که از چین به هند رسیده بود و از هند در بلاد عرب منشر شده بود .

ایشان در ادامه اضافه کرد :این جاهلیتی بود که در غرب، آن روزها حاکم بود . خداوند متعال در مقام اعلام برچیده شدن این سفره جاهلیت بنا شد نجات بخشی را بفرستد و ظهور این منجی را خداوند با شگفتی هایی که درجریان های قدرت و در مسیر عادی زندگانی انسان ها وجود داشت به انسان اعلام کرد و این مسئله با آن جاهلیت جز با چنین اعلامی قابل تحقق نبود و بساط جاهلیت را خداوند باید با ظهور پیامبر برمی چید . جریان جاهلیت بشر در آن روز با جریان جاهلیت بشر در امروز که در قالب ماده پرستی فراگیر شده است شاید در مقام استکبار شناسی این دو جریان با هم یکی باشد . آن روز پیامبر اکرم مبعوث به رسالت شدند و در ظاهر رسالت رسول الله اجرایی نشد اما با ظهور پیغمبر اکرم دنیا عوض شد حتی با اینکه تمام دنیا تحت رسالت پیامبر قرار نگرفت اما آن جاهلیت از بین رفت و دنیا به طرف یک تمدم انسانی نزدیک شد و بخشی از گروه جهان را این تمدن اسلامی فرا گرفت .

رسالت پیامبر ، برچیدن سفره جاهلیت از تمام دنیاست

امام جمعه مشهد مقدس ضمن بیان اینکه رسالت پیامبر برچیدن سفره جاهلیت در تمام دنیاست اشاره کرد : برادران رسالتی که پیامبر بردوش می کشند برچیده کردن این سفره جاهلیت در قرن ۲۱ است که اگر این سفره برچیده بشود اجرای رسالت پیامبر و جهانی شدن پیامبر حتما صورت خواهد گرفت. رسالت روحانیت به عنوان یک تبار رسول الله در حقیقت مقابله با این جامعیت جهانی و مبارزه در خط برچیدن این سفره جاهلیتی که در تولیت استکبار در کل زمین گسترده شده است را برچیند و اگر ما در تبار روحانیت این توفیق را پیدا کردیم ، می توانیم در خط رسالت و ظهور مولایمان بقیه الله ادعا کنیم قدم برداشته ایم .

وی ادامه داد : برادران و عزیزان وجود اقدس امام زمان نوکری را می خواهند که در آن زمان به دردشان بخورد . باید بنشینیمو و بررسی کنیم که در موقعیتی که امروز به وجود آمده است و جریان جهان خواری استکبار بناست اولین حرکتی را که انجام می دهد براندازی نام پیامبر و اساس اسلام باشد ، ما به عنوان نوکر خدمتگزار امام زمان بایستی چه عملی را انجام بدهیم؟
جز این است که ما باید این سفره جاهلیت جهانی را جمع کنیم و در این راه با تمام وجودمان مجاهدت کنیم ؟ که این خدمت یک خدمت شایسته به وجود اقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است . چه بزرگانی که مراکز علمی و پژوهشی راه می اندازند و چه آنانی که در صراط تبلیغ مجاهدانه می ایستند و مبارزه می کنند و چه اساتید بزرگواری که در خط آموزش طلاب در سنگر انسان سازی وظیفه خودشان را انجام می دهند اگر همه ی این جریانات در یک راهبرد همگانی و در یک راهبرد قطعی برای برچیدن سفره جاهلیت جهانی باشد و از سوی دیگری به بیداری و آگاهی مردم خدمت کند یک خدمت شایسته برای امام زمان است و الا ما به درد مهدی فاطمه نمی خوریم .

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره با اینکه مدرسه صاحب الزمان با بنیان گذاری یک عالم مخلص تاسیس شد ، گفت : امتیازی که این نهاد مقدس و این مدرسه به نام نامی وجود اقدس بقیه الله با خدمتگزاری یک استاد مجاهد با اخلاص، جناب آقای امامی تاسیس گردیده است. انشاالله در این خطی که جریان نمودار و نشانگر وجود این شهداست و همینطور حرکت جهادی شما عزیزان است مستمر باشد چرا که این مبارزات و مجاهدات برای ما یک الگوی ارزشمند است که انشاالله سرمشق نهادهای مقدس ما در آموزش و پرورش روحانیت واقع بشود . یک عالم بزرگواری که به عنوان یک خراط در یک گوشه‌ مسجد بنشیند و انسان بسازد و او را در خط خدمت امام زمان قرار بدهد ، بالاترین و عالی ترین خدمت به اسلام و امام عصر عجل الله تعالی فرجه‌الشریف است که یقینا مورد توجه خاص پیامبر قرار خواهد گرفت .

ایشان در پایان بیان کرد : این مدرسه صاحب الزمان در این خانه خدا با یک امکانات خیلی مختصر تشکیل شد و خداروشکر با اخلاص این مدرسه را تاسیس کردند ، امروز مدیریت این مدرسه به آقای نظافت منتقل شد و در مسیر این نتیجه بنایی است که بر اساس تقوا تاسیس بشود و با اخلاص اقدام بشود و این نتیجه اخلاص عامل یک تداوم بسیار پربرکت برای این عزیزان خواهد بود . امروز ما در عرصه های مختلف خدمت به ساحت مقدس ولی عصر این نکته را باید توجه داشته باشیم ، حرف اول را اخلاص می زند . از هر مهارت ، تدبیر ،فکر و اندیشه ای بالاتر ، مهارت اخلاص است . در هر جریانی از جریان های مختلف که ما می خواهیم به عنوان یک دربانی در درگاه مقدس بقیة الله خدمت کنیم باید اخلاص را در دستور کار خود قرار بدهیم . سرمایه ما در همه ی حرکت ها ،اخلاص است و این خدمت با اخلاص خدمت بسیار موثری است که هم نقطه اثر دارد و هم برکت . نمونه این حرکت با اخلاص را در همین مدرسه مشاهده می کنید که از دو یا سه اتاق تبدیل شده است به یک مدرسه علمیه ای به نام حضرت مهدی که هم در قسمت خواهران و هم در قسمت برادران یک پایگاه تربیتی و انسان سازی است و بحمدالله ادامه دارد . بالاترین تهیت و طهارت ها ، طهارت نفس است و اگر اخلاص بود این طهارت نفس برای ما حاصل می شود . اخلاص است که آدم را شیفته ی خدمت می کند و از تشنگی قدرت باز می دارد . بنده متشکرم از استاد عزیز انسان ساز آقای امامی که این کار را انجام دادند و همینطور از عزیزانی که این خدمت خالصانه را توسعه دادند . انشاالله نهاد مقدس تربیتی و پرورشی حوزه علمیه ، اندیشه تربیت نوکر برای حضرت ولی عصر به عنوان‌ یک اندیشه سازنده در فکر همه ی علما و اساتید قرار بگیرد .
 

1400/08/03
18:00

افزودن دیدگاه جدید


امامemam
آخرین اخبار


تصاویر

هوانیروز، مایه افتخار نظام و سربلندی ملت است/ اقتدار ارتش، زمینه‌ساز آرامش مردم

خانواده معظم شهدا در اجر همسران شهید خود شریک هستند/جهاد مقبول شهدای حادثه حرم رضوی به برکت صبر خانواده‎های آنان است

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم یادواره شهدای روحانی در مدرسه علمیه عالی نواب

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.