آیت‌الله‌علم‌الهدی:

برکت فعالیت شهرداری به ایجاد عدالت شهری و محرومیت‎ زدایی است/ تسهیل زیارت حرم رضوی، محور راهبردی برنامه‎ های مدیریت شهری

title
گزارش Alamolhoda.com، آیت الله سید احمد علم‎ الهدی در دیدار با شهردار و جمعی از معاونین شهرداری مشهد با بیان اینکه برکت فعالیت شهرداری به ایجاد عدالت شهری و محرومیت ‎زدایی است، اظهار کرد: باید کار به سمتی سوق پیدا کند که مردم اعم از زائرین و مجاورین امام رضا (ع)، شهرداری مشهد را تسهیل‎ کننده امور و حامی خود بدانند. سطح دسترسی و دامنه اختیارات هریک از معاونت‎ ها در شهرداری مشهد نیز به‎ گونه‎ای است که بحمدالله فاصله‌ای میان آنان و آحاد مردم وجود ندارد و این موضوع را باید به‎ منزله یک فرصت برای خدمت گزاری صادقانه دانست.

ایشان افزود: برکت شهرداری مشهد زمانی محقق می‎شود که شیب شهر از بین برود و این‎طور نباشد که یک محله بالاتر از محله های دیگر باشد. در شرایط موجود، پهنه ‎های شهری در حاشیه شهر مشهد نیازمند امکاناتی هستند که سال‎هاست برای ساکنان محله‎های داخل شهر تأمین شده است؛ به‎طور مثال، یکی از مشکلات مناطق حاشیه شهر مشهد، محدودیت در دسترسی به خطوط اتوبوسرانی اصلی شهر است و باید این مشکل هرچه سریع تر برطرف شود اما چگونگی برطرف کردن این چالش نیز حائز اهمیت است و باید به ‎گونه‎ای باشد که اتوبوس‎های جدیدی که به این محلات اختصاص پیدا می‎کند، هم از اتوبوس‎های نو و تازه خریداری شده باشند و هم هزینه تردد برای مسافران رایگان شود.

گره‎ گشایی از مردم، رسالت ذاتی شهرداری است

 نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی، تسهیل دسترسی زائران امام رضا (ع) از اقصی نقاط شهر مشهد به حرم مطهر رضوی را محور راهبردی برنامه  ‎های مدیریت شهری خواند و خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند که شهرداری قصد گره‎ گشایی از کار آن‎ها را دارد که البته رسالت ذاتی شهرداری هم همین است. باید دسترسی از همه نقاط شهری مشهد به حرم مطهر رضوی به طور سهل و ساده فراهم باشد و این موضوع هم برای زائران و هم برای مجاوران صادق است. درخصوص مجاوران علی‎بن موسی‎الرضا (ع)، با گسترش سرانه جمعیتی مشهد به سمت مناطق غرب و خصوصاً محله قاسم آباد، بسیاری از مردم در زیارت حرم رضوی با گره‎ های کور ترافیکی روبرو می ‎شوند و کار به جایی می‎رسد که مجاور امام هشتم در زیارت خود با مشکل مواجه است.
ایشان ادامه داد: در خصوص زائران غیرمشهدی امام هشتم نیز همین مشکل تاحدودی وجود دارد که برای رفع آن هم باید دسترسی زائر به حرم مطهر رضوی با خطوط مترو از همه پایانه‎ ها فراهم شود و هم باید اجرای طرح ترافیکی زوج و فرد در محدوده حرم مطهر رضوی برای زائران پایان پیدا کند تا مبادا مسدودکردن راه‎ های دسترسی اصلی به حرم با موانع فیزیکی یا موانع قانونی، باعث ایجاد محدودیت برای زائری شود که صدها و حتی هزاران کیلومتر از خانه و کاشانه خود به قصد زیارت امام رضا (ع) دور شده است.

هیچ تفاوتی میان شهروندان محلات مختلف وجود ندارد

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه شهرداری مشهد در تعامل با آستان قدس رضوی، باید پیشخوان حرم مطهر رضوی را هرچه زودتر ساماندهی کند، تصریح کرد: از جمله وظایف اساسی شهرداری خصوصاً در یک کلانشهر مذهبی همچون مشهدالرضا (ع)، توجه به فرهنگ شهری مشتمل بر مسائل زیرساختی و موضوعات میدانی است. در حوزه زیرساخت‎ ها، باید فرهنگ شهری همان‎طور که در محلات مختلف شهر موردتوجه قرار می‎گیرد، بدون استثنا در حاشیه شهر نیز در دستورکار قرار داشته باشد زیرا هیچ تفاوتی میان شهروندان و مجاوران امام رضا (ع) در محلات مختلف وجود ندارد.
ایشان تأکید کرد: در عرصه میدانی هم باید تلاش‎ ها به طور کلی در جهتی باشد که به‎طور مثال در ایام پیروزی انقلاب، مشهد موزه انقلاب اسلامی شود و یا در ایام جشن و شادی اهل بیت (ع)، شهر امام رضا (ع) پایگاهی برای شور و نشاط شهری باشد. مردم باید این تحول شهری را به چشم نظاره کنند و این امر بسیار حائز اهمیت است اما از سوی دیگر، نباید شهرداری مشهد خود را متولی پرداخت‎های نقدی به هیئات مذهبی، مساجد و تشکل‎های مختلف بداند. برون‎سپاری و منع تصدی‎گری فقط در شرایطی بجاست که شهرداری از مساجد و هیئات مذهبی کار بخواهد و در ازای خدمتی که به مردم مشهد عرضه می‎شود، هزینه آن را پرداخت کند.

1400/12/16
14:15

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد