آیت‌الله‌علم‌الهدی:

مجاهدت مؤثر ائمه جماعات و مساجد، تضمین‌کننده امنیت فرهنگی جامعه است/ کلید حل ناهنجاری‌های فرهنگی در دست مردم است/ هیچ مشکلی در عرصه فرهنگی وجود ندارد که با توسل به زور قابل‌حل باشد

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله سید احمد علم‎الهدی در آیین بزرگداشت علمای ربانی و ائمه جماعات فقید مساجد که به میزبانی مسجد روحانی تهران و با حضور اقشار مختلف مردم برگزار شده بود، اظهار کرد: یادواره علما هم‌طراز با مراسمات گرامیداشت شهداست زیرا اگر فلسفه آیین‌های تکریم شهدا، یادآوری فرهنگ ایثار و شهادت به مردم و زنده نگه‌داشتن آن است، مجالس یادواره علما هم تعلیم‌دهنده سبک و سیاق صحیح تأثیرگذاری و نقش‌پذیری در عرصه جنگ نرم فرهنگی و خدمت در درگاه امام زمان (عج) است لذا تشکر می‌کنم از همه کسانی که به‌موازات محافل مقدس و نورانی گرامیداشت شهدا، مجالس یادواره علما را هم برپا می‌کنند.

هدایت، والاتر از خلقت
عضو مجلس خبرگان رهبری در تشریح اهمیت نعمت هدایت گفت: ذات مقدس پروردگار در قرآن کریم نعمات خود را به مناسبت‌های گوناگون بیان فرموده و حتی در سوره مبارکه تکاثر، سؤال از نعمت به‌عنوان یک مورد از بازخواست‌های قیامت مطرح شده است. در سوره مبارکه الرحمن نیز با محوریت رحمت الهی، پروردگار عالم از ابتدای خلقت انسان و تعلیم قرآن، نعمات خود را متذکر می‌شود اما در جریان همه این نعمت‌ها، پروردگار عالم هرگز بر ابناء بشر منت نمی‌گذارد و حتی در فرازهایی، نفس عمل منت گذاشتن به‌عنوان یک امر نکوهش شده مطرح می‌شود و خداوند عالم می‌فرماید که اگر فردی در حق دیگری امر خیری انجام دهد اما پس از آن منت بگذارد، همچون این است که او را آزرده باشد.
ایشان افزود: با این حال، تنها یک نعمت است که حتی ذات اقدس پروردگار به سبب عظمت آن بر بشر منت می‌گذارد. این نعمت، بعثت رسول و هدایت انسان به برکت آن است و اگرچه نعمت خلق انسان، بزرگ‌ترین نعمت پروردگار بر اوست اما خداوند متعال، نعمت هدایت را به‌عنوان کامل‌ترین مظهر از نعمات خود مطرح می‌کند و آن را به حدی والا می‌داند که شایسته است پروردگار عالم به‌واسطه آن بر بشر منت بگذارد.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی ضمن تبیین فلسفه برتری نعمت هدایت در مقایسه با نعمت خلقت خاطرنشان کرد: یکی از قواعدی که در اصول فقه به آن پرداخته می‌شود، پرداختن به این مسئله است که اگر درجایی حکمی اعلام شود و در موضوع آن، خصوصیتی مطرح باشد، دلالت بر این حقیقت دارد که خصوصیت وصفی، عامل اصلی حکم است؛ به این معنا که اگر به‌طور مثال، تعظیم و گرامیداشت عالم توصیه شده است به این خاطر بوده که نفس عالم بودن، امری قابل‌ستایش است. بر همین اساس، اگر خداوند متعال در قرآن کریم، نعمت هدایت را شایسته منت گذاشتن بر ابناء بشر می‌داند به این خاطر است که جایگاه هدایت به‌قدری عظیم و بلندمرتبه است که حتی خلقت انسان بدون آن امری ناکامل خواهد بود.
ایشان ادامه داد: پروردگار عالم در آیه 17 سوره حجرات خطاب به نبی مکرم اسلام امر می‌کند تا تبلیغ دین در جامعه اسلامی به‌گونه‌ای صورت بگیرد تا مؤمنان به خاطر مجاهدت‌های خود بر ذات اقدس پروردگار منت نگذارند. خداوند متعال در ادامه این آیه می‌فرماید که «بَلِ اللَّهُ یَمُنُّ عَلَیكُم اَن هَدَاكُم لِلایمان» یعنی این خداست که تنها می‌تواند به خاطر نعمت هدایت بر بشر منت بگذارد زیرا اگر بشر متأثر از تعلیم، تربیت و هدایت انبیای الهی نباشد، غریق دریای هلاکت بار فسق و فجور است و این انسان نه تنها تفاوتی با حیوانات ندارد بلکه حتی می‌تواند در جایگاهی پست‌تر از آن‌ها باشد و در رذالت به موجودی بی‌همتا تبدیل شود همان‌طور که در قران کریم، خداوند متعال می‌فرماید که بدترین جنبندگان روی زمین، کفار هستند یعنی انسان‌هایی که از تعلیم و تزکیه انبیا و پیامبران الهی بی‌بهره مانده‌اند.
هدایت، دلیل اصلی ارزش انسان
آیت‌الله علم الهدی با بیان اینکه هدایت، دلیل اصلی ارزش انسان و مصداق تزکیه فرهنگ‌ساز است، تصریح کرد: تعلیم و تربیت امروزه در نهاده‌های تشکیلاتی همچون آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها با مفهوم اصلی هدایت تفاوت دارد و در واقع، شبیه‌ترین مصداق به تزکیه فرهنگ‌ساز یا همان هدایت، تعالیم علمای مذهبی در مساجد است. 43 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و در این تاریخ پرافتخار، مناطقی از شهرهای این کشور که بیشترین تأثیر را در مبارزه با رژیم ستم‌شاهی ایفا کرده و شهدای متعددی را به اسلام و انقلاب تقدیم نموده‌اند، همان مناطقی هستند که فعال‌ترین مساجد را داشته و تأثیرگذاری فرهنگی ائمه جماعات آنان بیش از همه بوده است و این امر، نتیجه این تلاش‌های انسان‌ساز و هدایتگر را نشان می‌دهد.
ایشان تأکید کرد: وقتی پیکاری‌ها و منافقین، دانشکده‌های مختلف دانشگاه تهران را سنگربندی کردند و حتی کار نهاده‌ای انتظامی برای مواجه با آنان دچار پیچیدگی شد، این مردم مناطق مختلف تهران بودند که در مساجد سازمان‌دهی شدند، به دانشگاه رفتند، بساط مزدوران استکبار را درهم پیچیدند و به فرمان امام، انقلاب فرهنگی را به راه انداختند. علاوه بر این، شهدای جنگ هشت سال تحمیلی هم در واقع همان نوجوانانی بودند که در یک برهه در مساجد محلات مختلف مکبری می‌کردند و اذان می‌گفتند اما کامل شدند، ایفاگر نقش جوان تشکیلاتی و مبارز انقلابی در جامعه بودند و در نهایت در راه دفاع از اسلام به شهادت رسیدند.
کلید حل ناهنجاری‌های فرهنگی در دست مردم است
نماینده مردم مشهد در مجلس خبرگان رهبری ضمن بیان خاطره‌ای از ماجرای تسخیر یک مرکز خرابکاری توسط نیروهای انقلابی در سال‌های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب گفت: در جریان تخلیه قرارگاه مشترک عملیاتی عناصر پیکاری و منافقین در اوایل انقلاب توسط جوانان منطقه 10 تهران، بنی‌صدر دستور داد تا در روزنامه‌ها، این قرارگاه افراد خرابکار را خوابگاه دانشجویی معرفی کنند تا اقدام انقلابی جوانان تهرانی به‌مثابه یک حرکت افراط‌گرایانه تلقی شود اما در مقابل توطئه بنی‌صدر، این ائمه جماعات و جامعه علمای تهران بودند که با امضای یک طومار حمایت خود را از اقدام جوانان تهرانی اعلام و بنی‌صدر را رسوا کردند. بر مبنای همین موضوع، هر حرکت سازنده در جامعه ما تنها در صورتی می‌تواند مؤثر واقع شود که الگوگرفته از نهضت‌های پربرکت متأثر از انقلاب باشد. 
ایشان بیان کرد: هیچ گره و مشکلی در عرصه فرهنگی وجود ندارد که با توسل به زور قابل‌حل باشد. در برابر آسیب‌های اجتماعی و چالش‌های فرهنگی همچون بی‌حجابی نباید این‌گونه باشد که نهاد انتظامی با نگاه سلبی وارد عمل شود بلکه این خود مردم هستند که به تأسی از برنامه‌های موفقیت‌آمیز فرهنگی در اوایل انقلاب، باید در عرصه‌های فرهنگی به میدان بیایند زیرا حقیقت آن است که امنیت فرهنگی محلات مختلف در شهرها به برکت مجاهدت‌های علما و ائمه جماعات مساجد این مناطق تأمین می‎شود و کلید حل مشکلات در دست مردم است.
آیت‌الله علم الهدی در انتها ابراز امیدواری کرد: در تقابل با هجمه دشمن، همواره این علما و ائمه جماعات بودند که شور جهاد آفریدند، شهید تربیت کردند و آحاد مردم در سایه تلاش‌های فرهنگی آنان به مدافعان انقلاب اسلامی تبدیل شدند لذا از خداوند متعال می‌خواهیم که به عزت و جلال امام زمان (عج) همه تلاشگران و دلسوزان فرهنگ و ایمان مردم ما را از سفره کرامات اهل‌بیت (ع) متنعم و بهره‌مند بگرداند.

1400/12/19
19:31

افزودن دیدگاه جدید


آیتemam

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد