آیت‌الله‌علم‌الهدی:

تقوای عملی، شرط اثبات صداقت در اظهار عشق به اهل بیت (ع) است/ محبت واقعی به اهل بیت(ع) مایه هدایت انسان ها

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت الله سیداحمد علم الهدی در خطبه های عبادی آخرین نمازجمعه مشهد در سال جاری که در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، با بیان اینکه تقوای عملی، شرط اثبات صداقت در ابراز علاقه به اهل بیت (ع) است، اظهار کرد: عامل تحقق راستگویی در همه اظهار وابستگی ها و دلدادگی های ما به اهل بیت پیامبر (ع) و خصوصاً وجود مقدس امام زمان (عج)، التزام ما به مبانی تقوای عملی است. در واقع، این عشق تنها در صورتی مقبول خواهد بود که ابرازی برای اقامه دین باشد زیرا در غیر اینصورت، کاربردی بیشتر از یک احساس قلبی نخواهد داشت.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به آیه 37 سوره مبارکه ابراهیم افزود: هنگامی که حضرت ابراهیم (ع) به فرمان الهی، هاجر و اسماعیل را در سفری دور و دراز به صحرای عربستان رساند، از جانب پروردگار عالم ندا آمد که خانواده خود را در این بیابان رها کن و بازگرد. این پیامبر الهی اگرچه از عهده این امتحان نیز برآمده و به عالی ترین درجه قرب پروردگار نائل شد اما رقت قلب نبوی او باعث می شد تا نسبت به سرنوشت همسر و فرزندش نگران باشد لذا در آخرین گذرگاه و پیش از ناپدیدشدن هاجر و اسماعیل از نظرش، وقتی به پشت سر نگاه کرد و وضعیت خانواده خود را در آن بیابان لم یزرع مشاهده کرد، دست به آسمان بلند کرد و فرمود «رَبَّنا اِنّی اَسكَنتُ مِن ذُریَّتی بِوادٍ غَیرِ ذِی زَرعٍ عِندَ بَیتِكَ المُحَرَّمِ رَبَّنَا لِیُقیموا الصَّلاةَ فَاجعَل أَفئِدَةً مِنَ النَّاسِ تَهوِی إِلَیهِم» و به این ترتیب از خدا خواست که حب و علاقه ذریه او را تا قیامت در قلوب بخشی از مردم قرار دهد.
ایشان افزود: دعای این پیامبر الهی محدود به نگرانی مقطعی او از سرنوشت همسر فرزندش در بیابان عربستان نبود بلکه ابراهیم نبی (ع) اساساً برای همه فرزندان خود در آینده تاریخ از خدا خواست تا پرچم های هدایت و ایجاد گرایش در قلوب مردم به سمت دین خدا شوند و ابناء بشر به واسطه محبتی که نسبت به ذریه ابراهیم نبی (ع) نسبت به معارف دینی پیدا می کنند، هدایت شوند.
عشق به اهل بیت (ع) باید ابزار اقامه دین باشد
آیت الله علم الهدی تصریح کرد: عشق و دلدادگی به اهل بیت (ع) اگر در جهت بنده سازی و تحکیم دین باشد، مقبول است اما اگر فقط محدود به احساس و علاقه بدون شناخت شود، این عشق اساساً زیربنای احساسی دارد و به جای تبدیل شدن به ابزاری برای اقامه دین، قیام در راه تامین رضای خدا و گسترش بندگی در عالم، فقط یک محبت قلبی بی خاصیت است بنابراین عشق ما به شجره طیبه ولایت باید در این جهت باشد که با این عشق ها، منویات امام زمان (عج) و آرمان های ولایی اهل البیت (ع) تحقق پیدا کند.
ایشان تاکید کرد: شرط اول تحقق این موضوع نیز آن است که شیعیان ائمه اطهار (ع) قبل از هرچیز مومنان مخلص پروردگار باشند. شیعه واقعی اهل بیت (ع) کسی است که ملتزم به واجبات و گریزان از محرمات باشد و تقوای عملی را در هر عرصه از زندگی خود برقرار کند و همه فداکاری ها، ایثارها و برپایی مستحبات در مرحله بعد از این اهمیت پیدا می کند.
ایمان حقیقی به خدا، نخستین نشانه شیعه واقعی
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه خطبه های عبادی آخرین نماز جمعه مشهد در سال جاری، با اشاره به روایتی از امام باقر (ع) گفت: عمرو بن خالد نقل می کند که در جریان تشرف گروهی از شیعیان به محضر امام باقر (ع) و وقتی از امام درخصوص نشانه های شیعه واقعی سوال شد، حضرت میانه روی را نشانه اساسی یک شیعه واقعی دانستند و همه را از افراط و غلو در حق اهل بیت (ع) و یا کاستی و سستی در ابراز ارادت به ساحت حضرات معصومین (ع) نهی کردند. در ادامه روایت، امام باقر (ع) در تعبیری بسیار مهم می فرمایند «فَمَن كَانَ مُطِیعاً لِلَّهِ تَنفَعُهُ ولاَیَتُنَا وَ مَن كَانَ عَاصِیاً لِلَّهِ لَم تَنْفَعهُ وَلاَیَتُنَا» یعنی هرکس مطیع و مومن به پروردگار عالم باشد، از تشیع و سرسپردن به ولایت ما نیز سود خواهد برد اما هرکس که گنهکار و نافرمان باشد، هرگز اظهار محبت و علاقه به ما برایش سودی نخواهد داشت.
ایشان در انتها ابراز امیدواری کرد: اگر ما منتظر راستین حضرت بقیه الله الاعظم (عج) هستیم، باید پیش از هرچیز بنده خدا باشیم و علاقه و حب خود را به اهل بیت (ع) با این سنجه محک بزنیم که این علاقه تا چه حد به تحکیم دین و اقامه مبانی آن انجامیده است زیرا ابراهیم نبی (ع) هم این عشق را با این استدلال از خداوند متعال مسئلت کرد که وسیله ای برای تقویت دین خدا روی زمین باشد و بر این اساس، پروردگار را به عظمت و جلال اهل بیت (ع) سوگند می دهیم که فرج امام زمانمان را تعجیل بگرداند و حب و عشق ما را نسبت به این شجره طیبه ختم به تقوای عملی در زندگی خودمان و گسترش دین در جامعه بگرداند.

1400/12/27
16:22

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد