آیت‌الله‌علم‌الهدی:

طلیعه اندیشه اسلامی، تنها راه مقابله با ظلمات اندیشه های انحرافی/ایجاد تحول فکری در جامعه، رسالت تشکل‌های دانشجویی است

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در دیدار با اعضای دفاتر اتحادیه جامعه اسلامی کشور که به میزبانی دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان خراسان رضوی برگزار شد، دانشجویان را سرمایه ارزشمند و راهبردی جامعه امروز کشور دانست و اظهار کرد: جامعه اسلامی دانشجویان از نهاده‌ای مخلص و ریشه‌دار جنبش دانشجویی است و اعضای کنونی آن، میراث دار بزرگانی هستند که زمانی مؤثرترین نقش را در موقعیت‌های بحرانی انقلاب اسلامی ایفا می‌کردند و فداکاری‌های بسیاری در راستای حفظ خط ولایی جامعه از خود نشان می‌دادند.

ایشان افزود: تأسیس تشکل جامعه اسلامی دانشجویان در زمانی رخ داد که موقعیت اجتماعی کشور در تلاطمات ناشی از فعالیت ایدئولوژیک افراد دگراندیش و تشکل‌های انحرافی، در معرض آسیب‌های مبنایی قرار داشت و از همان زمان بود که رهبر معظم انقلاب، چفیه به گردن انداختند و به این ترتیب، با وارد ساختن مبارزات ایدئولوژیک به یک دوران جدید، فکر و ذهن بسیاری از دانشجویان از گزند انحرافات و آسیب‌های ایدئولوژیک حفظ شد و این امر، ازجمله برکات تأسیس تشکل جامعه اسلامی در دانشگاه‌ها بود.
ضرورت تحول گفتمانی در مسیر تمدن سازی اسلامی
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه رسالت اصلی تشکل جامعه اسلامی دانشجویان، پاسداری از فکر و اندیشه ولایی دانشجویان و فضای اجتماعی حاکم بر دانشگاه‌های کشور است، تصریح کرد: اعضای جامعه اسلامی دانشجویان در هر دانشگاه، هم‌چنین موظف هستند تا با فعالیت خود، زمینه فعالیت پویا و جریان ساز سایر تشکل‌ها را هم فراهم کنند تا در سایه تضارب آرا، خط فکر دانشجویان که نقش راهبردی در فضای گفتمانی کشور ایفا می‌کنند، در مسیر عدالت‌جویی و حق‌طلبی قرار بگیرد.
آیت‌الله علم‌الهدی در تشریح چرایی وقوع تحول گفتمانی در جوامع بشری، با اشاره به سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص مسیر تمدن سازی اسلامی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی اخیر خود، تحول گفتمانی را لازمه فعالیت در مسیر تمدن سازی اسلامی دانسته‌اند. در عرصه شناخت تحول، باید به این نکته توجه داشت که بخش عمده‌ای از تحول غیرارادی است و تنها وظیفه ما این است که اولاً فرصت برای ایجاد آن را از دست ندهیم و دوماً از تحقق آن به‌گونه‌ای پاسداری کنیم که در مسیر سازنده قرار بگیرد و به حصول نتایج مثبت و رو به جلو منجر شود.
ایشان ادامه داد: غرب، قرن‌هاست که در تلاش است تا انسان را در اندیشه‌های ماده‌پرستی و خودنگری محدود کند زیرا سلطه گران می‌دانند که سلطه اقتصادی و اجتماعی در گرو تسلط بر فرهنگ و تفکرات جوامع بشری است و لذا سال‌هاست که عمده تلاش استعمار جدید این بوده که تسلط بر کشورها از طریق القای اندیشه مدرنیزاسیون و سلطه فکری و فرهنگی دنبال شود و محصول این راهبرد، کار را به جایی رسانده است که حتی کشور پیشرفته‌ای مثل ژاپن با همه توسعه‌های اقتصادی و اجتماعی، همچنان اسیر و وابسته به فرهنگ امپریالیسم غربی است.
افول مدرنیته مقدمه آغاز عصر طلایی اسلام
عضو مجلس خبرگان رهبری، مبانی اندیشه اسلامی را زمینه‌ساز فروپاشی محدودیت‌های فکری و فرهنگی ناشی از استیلای ایدئولوژی مدرنیته دانست و گفت: غرب دریافته که تسلط بر انسان مشروط به تحریک غرایض و شهوات انسانی است؛ با این حال، آنان از این حقیقت غافل هستند که غرایض می‌توانند در مقاطع و دوره‌های مختلف سرکوب شوند اما فطرت پاک انسان سرکوب شدنی نیست و هر زمان که با ندای الهی روبرو شود، فریاد حق‌طلبی و خداجویی خود را به گوش فطرت و وجدان انسان می‌رساند. به خاطر همین محدودیت ایدئولوژیک است که امروزه مفاسد مدرنیته بر همگان آشکار شده و اندیشمندان غربی خود پیشگام مطرح کردن نظریه‌های پسامدرنیته هستند زیرا حتی جوامع غربی از انحرافات و مفاسد ناشی از مدرنیته که نتیجه قهری و غیرقابل اجتناب آن است، خسته و درمانده شده‌اند.
ایشان تأکید کرد: در این مقطع است که تحول ولو به صورت قهری به وقوع می‌پیوندد. اسلام‌گرایی گسترده امروزی در جهان غرب، نشانه‌هایی از همین تحول است و اساساً اتخاذ سیاست‌های اسلام‎هراسی حکومت‌های امپریالیستی عالم در برابر اقبال عمومی مردم به مبانی دینی، نه‌تنها نشانه ضعف سلطه گران بلکه نشانه استیصال جهان مدرنیته است. حقیقت این است که ظلمات ایدئولوژیک مدرنیزاسیون برای انسان با طلیعه راهگشای مبانی اندیشه اسلامی از بین می‌رود و به همین خاطر هم امت‌های مسلمان به هر میزان که وابستگی و گرایش بیشتری به مبانی ناب اسلامی داشته و از جریان‌های بیرونی استقلال بجویند، در برابر مصائب تحمیلی غرب توان ایستادگی بیشتری دارند.
اندیشه اسلامی مبتنی بر فطرت خداجوی انسانی
امام جمعه مشهد ابراز کرد: قرن 21، قرن زور و پول نیست که غرب بخواهد با شناورکردن ناوگان دریایی خود بر کرانه اقیانوس‌های عالم و یا طرح‌های تحریم اقتصادی به استیلای خود استمرار ببخشد بلکه قرن 21، قرن تمدن و ایدئولوژی است و غرب که می‎داند تنها ایدئولوژی موجود که می‌تواند همه ملت‌ها را در تسخیر اندیشه راهبردی خود قرار دهد، اسلام است لذا در تلاش است تا مبانی اسلامی در عرصه عالم براندازی شود.
ایشان تصریح کرد: اندیشه اسلامی در برابر هجمه راهبردی و ایدئولوژیک غرب مسلح و آماده مقابله است زیرا ذاتاً این توان برای مبانی اسلامی وجود دارد که در برابر شبهه افکنی تفکرات غربی ایستادگی کند، آن را پاسخ دهد و قلوب حق جویان عالم را به خود متوجه سازد زیرا اندیشه اسلامی مبتنی بر فطرت خداجوی انسان است.
آیت‌الله علم‌الهدی در انتها ابراز امیدواری کرد: اندیشه سازی و تحول فکری از جمله مسئولیت‌هایی است که جنبش‌های دانشجویی بر عهده دارند و در این راه خطیر، از خداوند متعال می‌خواهیم که در سایه عنایات امام رضا (ع)، برکات رأفت و لطف رضوی را مشمول تلاش‌های مخلصانه همه تشکل‌های دانشجویی بگرداند.

1401/02/21
19:33

افزودن دیدگاه جدید


آیتemam

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد