آیت‌الله‌علم‌الهدی:

زیارت، مؤثرترین راه برای ترویج معارف اهل‌بیت (ع) است/ لزوم پیگیری رویکرد بین‌المللی در راهبرد رسانه‌ای رادیو زیارت

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در نخستین جشنواره تولیدات رادیویی زیارت که در تالار همایش‌های ساختمان صبا برگزار شد، توسعه عظمت ولایت اهل البیت (ع) را مجاهدت بزرگ فرهنگی خواند و اظهار کرد: رسالت اصلی صداوسیما این است که از اعتقادات و باورهای مردم در جنگ نرم فرهنگی کنونی محافظت کند و در این حوزه، یکی از راهبردی‌ترین مفاهیم فرهنگی، مقوله زیارت است زیرا پروردگار عالم که بر همه‌چیز احاطه دارد و عالم، محضر اوست اما ارتباط گرفتن با پروردگار از طرف بندگان باید با واسطه صورت بگیرد و در این حوزه، وجود باکرامت اهل‌بیت (ع) والاترین مرجعی است که هر انسانی برای نزدیک شدن به معارف دین، می‌تواند به آنان تقرب بجوید.

تصویر مبانی توحیدی در حدیث سلسله الذهب
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه ماهیت زیارت به معنای دروازه‌ای برای واردشدن انسان از زندگی روزمره به وادی مقدسات است، خاطرنشان کرد: زیارت موضوعی است که انسان را از زندگی روزمره خود وارد وادی مقدسات می‌کند زیرا به فرموده امام هادی (ع)، می‌توان مقام عصمت و امامت را با عنوان «بابُ الایمان» شناخت؛ یعنی ائمه اطهار درگاه‌هایی هستند که انسان را از «خودی بودن» به «خدایی بودن» می‌رسانند و انسانی که همواره همه اهتمام استعدادی خود را فقط در شئون فردی‌اش به کار گرفته است، می‌تواند وارد عرصه‌ای شود که در مقام عبودیت و بندگی خدا و در راستای میل به حق گام بردارد.
ایشان افزود: زیارت در لغت به معنی میل است و در مفهوم نیز دلالت بر این دارد که توجه به امام می‌تواند به گرایش انسان به سمت پروردگار و معارف دینی منجر شود. در این حوزه، حدیث سلسله الذهب، یکی از عمیق‌ترین مضامین معرفت‌شناسی دینی است که در آن، از لسان امام رضا (ع) نقل شده «كَلِمَةُ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی». این حدیث، تصویرکننده یک منظره از توحید است زیرا مقصود امام از «كَلِمَةُ لا اِلهَ اِلاَّ اللّهُ»، مفهوم و ماهیت توحید است که به یک قلعه تشبیه شده و تنها راه رسیدن به این دژ مستحکم که انسان را از عذاب در امان نگاه می‌دارد، ولایت اهل‌بیت (ع) است.
عضو مجلس خبرگان رهبری در تبیین جایگاه زیارت امام رضا (ع)، با اشاره به دو حدیث متواتر در این باره گفت: درخصوص زیارت امام رضا (ع) دو روایت شاخص وجود دارد؛ یکی از وجود نازنین امام هشتم و دیگری از جانب پدر بزرگوار ایشان، امام موسی بن جعفر (ع). در حدیث رضوی آمده است که «مَن زارَنی فی غُربَتی کَتَبَ الله عَزَّوَجَل لَه اَجرَ مِئَةً اَلفَ حاج وَ مُعتَمِر» یعنی هرکس که مرا در غربت زیارت کند، خداوند متعال اجر و پاداش هزار حج واجب و عمره را برای او ثبت می‌کند. هم‌چنین در حدیث امام کاظم (ع) نیز می‌فرماید «مَن زَارَ قَبرَ وَلَدِی عَلی كَانَ لَهُ عِندَ اَللَّهِ سَبعِینَ حِجَّةً مَبرُورَةً» یعنی زیارت قبر فرزندم علی، اجر هفتاد حج مقبول دارد و حتی در هنگام صدور این بیان از لسان مبارک امام کاظم (ع)، یکی از شیعیان که از اجر این زیارت متعجب شده بود، برای کسب قطعیت از امام دوباره پرسید که حقیقتاً زیارت علی بن موسی‌الرضا (ع) ثواب هفتاد حج مقبول دارد و امام در پاسخ فرمود «بَل سَبعینَ اَلف» یعنی بلکه هفتادهزار حج.
ایشان ادامه داد: فلسفه حج به‌منزله وصال به حق است زیرا در طوافی که حجاج به دور خانه خدا انجام می‌دهند، قلب و وجود خود را متوجه ذات اقدس پروردگار می‌کند و از همه تعلقات دنیوی منقطع می‌شوند لذا اگرچه به تعداد انفاس ابناء بشر، راه برای رسیدن به خدا وجود دارد و هرکس به شیوه خود می‌تواند با خدا مأنوس باشد اما به طور عام، هرکس که به توفیق زیارت امام رضا (ع) در خراسان نائل شود، می‌تواند اجر هفتاد حج واجب و عمره را برای خود ثبت‌شده بداند که این امر، به برکت ارتباط انسان با ولی خدا حاصل می‌شود.
زیارت، مؤثرترین ابزار توسعه معارف دینی
آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه در توسعه معارف اهل‌بیت (ع)، هیچ عملی به‌اندازه زیارت مثمر به نتایج فردی و اجتماعی نمی‌شود، ابراز کرد: در آیه 54 سوره مبارکه انعام، خداوند متعال می‌فرماید «وَ اِذَا جَاءَكَ الَّذِینَ یُؤمِنُونَ بِآیَاتِنَا فَقُل سَلَامٌ عَلَیکُم» و به این ترتیب، به پیامبر خود تکلیف می‌کند که در سلام کردن بر همه سبقت بگیرد و به همین خاطر، همواره پیامبر اکرم (ص) نخستین کسی بود که به بندگان خدا سلام می‌کرد. بر همین اساس، اهل‌بیت (ع) هم که بَضعَةُ النَّبی هستند، همین خصوصیت را دارند و وقتی مؤمن به زیارت آنان برود، حتی پیش از اینکه زائر به امام سلام دهد، این امام هشتم است که به زائر خود سلام می‌کند.
ایشان تصریح کرد: به خاطر همین ارتباط قلبی است که هرگاه چشم انسان به گنبد و بارگاه نورانی امام رضا (ع) می‌افتد، حالت روحانی خاصی بر زائر مستولی می‌شود و انکسار قلب، باعث می‌شود تا اشک از چشمان انسان جاری گردد زیرا در حقیقت این زائر نیست که به امام سلام می‌کند بلکه امام زودتر به او سلام کرده و «اَلَّسلام عَلَیک یا عَلی بن موسی‌الرضا» در حقیقت جواب سلام امام است. هم‌چنین زائر علی بن موسی‌الرضا(ع) در اذن دخول به حرم، خداوند متعال را مخاطب قرار می‌دهد و در حقیقت، این اذن خواستن از ذات اقدس پروردگار است تا اجازه دهد با زیارت حضرت، دریای معارف دین را درک کنیم.
زیارت از راه دور، دستاورد رادیو زیارت
امام جمعه مشهد اظهار کرد: به برکت تولیدات رادیویی زیارت این امکان فراهم می‌شود که هم‌وطنان از شهرهای دور و نزدیک و حتی درحالی که مشغول به انجام امور روزمره زندگی خود باشند، به‌صورت زنده با حرم مطهر رضوی ارتباط برقرار کنند و از طریق شبکه‌های رادیویی از داخل خودرو و یا شبکه‌های سیما از منازل و محل کار، خود را در محضر امام رضا (ع) ببینند. البته شبکه رادیویی زیارت نباید منحصر در یک استان یا حتی کشور باشد بلکه به برکت این تشکیلات ارتباطی، هر جا که شیعه علی بن ابی‌طالب (ع) زندگی می‌کند، باید بتواند سلام‌های خالصانه خود را نثار مضجع منور رضوی کند.
ایشان در انتها ابراز امیدواری کرد: بیش از 80 درصد زائران مشهدالرضا (ع) با وسایل نقلیه زمینی شامل خودروهای شخصی و اتوبوس‌های مسافربری به زیارت امام رضا (ع) می‌آیند و در طول مسیر، تنها مسیر ارتباطی هرکدام از این خودروها رادیو است لذا فقط حدود 28 میلیون نفر در فقره زائران مشهد می‌توانند مخاطب محتوای فرهنگی ارزنده شبکه زیارت باشند. از خداوند متعال می‌خواهیم که توسعه زیرساخت‌های ارتباطی رادیو زیارت، مقدمات لازم برای تأسیس شبکه زیارت را فراهم کند تا مردم بتوانند هر لحظه که اراده کنند، فواصل جغرافیایی و بعد مسافت را زیرپا گذاشته و خود را در صحن و سرای نورانی امام رضا (ع) ببینند.

1401/03/18
13:45

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

هوانیروز، مایه افتخار نظام و سربلندی ملت است/ اقتدار ارتش، زمینه‌ساز آرامش مردم

خانواده معظم شهدا در اجر همسران شهید خود شریک هستند/جهاد مقبول شهدای حادثه حرم رضوی به برکت صبر خانواده‎های آنان است

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم یادواره شهدای روحانی در مدرسه علمیه عالی نواب

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.