آیت‌الله‌علم‌الهدی:

حوادث اخیر غیر قابل تحمل است/ مسئولان از تکرار آن جلوگیری کنند/ خدام امام رضا (علیه‌السلام) فرشته هستند

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی ظهر امروز در خطبه دوم نمازجمعه این هفته 20 خرداد ماه در حرم امام رضا علیه‌السلام، ضمن تبریک ولادت امام رضا علیه‌السلام، اظهار کرد: فرا رسیدن سالروز میلاد مسعود ولی نعمت عزیز و بزرگوار ما امام هشتم ثامن الحجج علیه‌السلام را محضر مقدس شما برادران و خواهران تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم همه ما مشمول رأفت خاصه آن حضرت در این ایام قرار بگیریم.


ایشان با اشاره به حادثه قطار مشهد ـ یزد، ادامه داد: حادثه جانگداز تصادف قطار که متأسفانه عده‌ای از زوار امام هشتم آسیب دیدند و بعضی از بین رفتند، باعث تأثر خاطر گردید؛ امیدواریم خدواند متعال عزیزانی که در مسیر زیارت امام هشتم علیه‌السلام به این آسیب مبتلا شدند، این‌ها را در ردیف شهدای اسلام محسوب بفرماید و آن برادران و خواهرانی که دچار جراحت و آسیب دیدند، در زمره جانبازان فداکار اسلام محسوب شوند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با بیان این‌که حادثه بسیار حادثه دلخراشی بود که برای ما پیش آمد و خاطره تلخی بود که در مسیر زیارت امام هشتم، همه با زیارت‌های قبول برگشتند و این حادثه به وجود آمد، خاطرنشان کرد: مطلبی قابل توجه همه برادران و خواهران و مسئولین است، الان دو سه حادثه داریم که طبیعی نیست، جریان حادثه آبادان، قضیه قطاری که از مشهد برمی‌گشت و یک حادثه دیگر در شهر ما اتفاق افتاده که طبیعی نیست؛ حادثه‌ای است که علی ایحال ندانم کاری یک انسان این حادثه را به وجود آورده است.

ایشان اضافه کرد: من هم این را شنیدم و قطعیت ندارم، این که بگویند آقای راننده بیل مکانیکی مست کرده و آن را وسط راه آهن گذاشته، به قیمت از دست رفتن 22 نفر انسان و عزیز، عزاداری 22 فامیل و خانواده تمام شود، نمی‌شود به سادگی از کنارش گذشت، این را باید توجه داشته باشیم.

آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: این بی‌بندوباری‌ها، ولنگاری‌ها، بی‌توجهی و عدم مراقبت‌ها، مگر خط ریل آزاد است و نگهبان ندارد؟ مگر مستحفظ ندارد؟ یک مست دیوانه بیاید جان 22 انسان را بگیرد و 80 نفر را زخمی کند؟ حالا چقدر خسارت‌های مالی بر بیت‌المال وارد شده است، خدا می‌داند، این یک جریان قابل گذشت نیست، نمی‌شود از کنار مسئله بگذریم و بگوییم این‌ها شهدای راه خدا هستند، این‌ها هم جانباز راه و به همین اکتفا کنیم، این نه تنها قابل بررسی است بلکه قابل پیگیری از افراد و ابعاد مختلف هست؛ بحث یک نفر دو نفر نیست که یک مرتیکه مستی برود بیل مکانیکی را بگذارد وسط ریل راه آهن و این حادثه رخ دهد، اینجوری به من خبر دادند، شاید هم اینطور نباشد و ان‌شاالله دروغ باشد، من اینطور شنیدم.

مسئولان پای جلوگیری از تکرار این حوادث باشند

ایشان اضافه کرد: در هر حال اینگونه حوادث قابل تحمل نیست، یک زلزله می‌آید و حوادث طبیعی ممکن است صدها نفر از بین بروند، حادثه طبیعی است و کسی خبر نداشته اما این حادثه ارادی که پای یک انسان وسط است، داستان ساختمان آبادان هم از همین مقوله است، قابل گذشت نیست و امیدواریم مسئولان ما نه تنها پای پیگیری علل حادثه بلکه پای پیگیری از اجتناب دوباره به وجود آمدن این حوادث باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ضمن هشدار نسبت به گسترش روحیه سستی و رخوت در انجام مسئولیت‌ها، متذکر شد: برادران و خواهران، این روحیه ولنگاری و این روحیه بی‎‌بند و باری هم که به افراد ما دست داده در همه کارها نه تنها کار شرعی، در مسئولیت‌ها باری به هر جهت بودن، بسیار روحیه مضری است مخصوصأ برای نسل جوان ما که اگر این‌ها اینطور بار بیایند خیلی سخت است، عزیزان ما مخصوصأ بزرگوارانی که در مسئولیت‌های فرهنگی کشور هستند سعی کنند این روحیه ولنگاری، رخوت، سستی و باری به هر جهت بودن را از افراد بگیرند و این حالت را نداشته باشند.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: طبق معمول همه ساله در مقارن میلاد مسعود امام هشتم، عزیزان خدمتگزار ما به نمایندگی‌شان کسی از فعالیت‌ها و خدمات خالصانه آستان قدس گزارش می‌دهند که امروز از بیانات مثمر، اثربخش و بسیار مفید قائم مقام محترم تولیت آستان قدس جناب آقای دکتر رحمتی استفاده کردیم و یک گزارش همگانی در خدمتگزاری و نوکری این آستانه مقدسه را عنایت فرمودند، وظیفه ما هم تشکر از این خدمات و زحمات عزیزان هست.

ایشان اضافه کرد: بنده به نمایندگی از همه شما و مردمی که دلداده ساحت مقدس امام هشتم هستند، از جریان خدمتگزار حریم مطهر علی بن موسی‌الرضا و در رأس آن تولیت عظمای آستان قدس حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین مروی و همه خدام محترم و اخلاص‌مند و همه عزیزان خدمتگزار در این آستانه مقدسه متشکرم و امیدوارم اجر خدمتگزاری‌شان را از خود امام رضا علیه‌السلام بگیرند.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر این‌که امام رضا علیه‌السلام به خدامشان خیلی توجه دارند، بیان کرد: وجود مقدس امام صادق علیه‌السلام در مدینه بودند، یکی از شیعیان خراسان رفت حج، به مدینه که رسید، تصمیم گرفت برود خدمت امام صادق علیه‌السلام، رفت در خانه حضرت در زد، گفتند حضرت منزل نیستند، گفت کجا حضرت را ببینم، گفتند حضرت مشرف شدند مسجد، رفت مسجد، دم در مسجد که رسید، دید اسبی را زین کرده کنار در مسجد نگه داشتند و غلامی افسار اسب را دست گرفته، از یکی پرسید امام صادق علیه‌السلام را در مسجد ندیدی؟ گفت این اسب، اسب امام صادق علیه‌السلام و این غلام هم غلام ایشان است، حضرت در مسجد نماز می‌خوانند که بیایند سوار شوند و برگردند؛ یک مرتبه تکان خورد، آمد پیش غلام، گفت من از فلان شهر آمدم، آمدم با تو معامله کنم، حاضری معامله کنی؟ غلام گفت چه معامله‌ای؟ گفت من در آن شهر خانه، زندگی، مستقلات و املاک دارم، همه را می‌دهم به تو، تو افسار این اسب را به من بده، من بشوم غلام امام صادق علیه‌السلام و تو بشوی صاحب این املاک و مستقلات، غلام فکر کرد و دید معامله بدی نیست، گفت من حاضرم اما باید از آقا اجازه بگیرم.

اهمیت خدام امام رضا علیه‌السلام برای ایشان

ایشان ادامه داد: غلام آمد در مسجد و به حضرت گفت، اگر خیری به من برسد، شما مانع می‌شوید؟ گفتند چرا مانع بشوم؟ کمک هم می‌کنم این خیر بهتر به تو برسد، موضوع را به حضرت عرض کرد که آقای ثروت‌مند، ملک‌دار، پولدار، مستقلات‌دار و سرمایه‌دار، هستی‌اش را به من می‌دهد و من افسار اسب را به او بدهم و بعد از این، خدمتگزار شما به جای من این شخص باشد، حضرت فرمودند من راضی هستم، حرفی ندارم، به تو قول می‌دهم مشکلی هم در زندگی‌ات پیدا نمی‌شود و مشکلی هم در زندگی پیش آمد، از هرجا متوسل بشوی مشکلت را برطرف می‌کنیم، ارتباطمان را هم با تو قطع نمی‌کنیم و تو برو زندگی راحتی داشته باش.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: این ]غلام[ خوشحال بلند شد برود، دو سه قدم از حضرت فاصله گرفت، حضرت صدایش زدند و گفتند چون مدتی با ما بودی، خواستم این را به تو بگویم، «هرکسی هرچقدر اینجا با ما باشد، آنطرف هم همینقدر با ما است»، این را حضرت فرمودند، غلام فکر کرد گفت من تا اینجا در خدمت حضرت بودم، آنجا همینقدر در خدمت حضرت هستم، اگر تا آخر عمر در خدمت حضرت باشم، آنجا همیشه در خدمت حضرت هستم؛ آمد به این آقای خراسانی گفت من اهل این معامله نیستم، آنی که من دارم ارزشش بیشتر است در خدمت امام؛ خوش به حال شمایی که خدمتگزار امام رضا علیه‌السلام هستید.

ایشان به بیان روایتی از توجه امام رضا علیه‌السلام نسبت به خادمان خود پرداخت و افزود: حضرت در سفر بودند، رسم حضرت این بود وقتی موقع غذا می‌شد و سفره می‌انداختند، با خدمه سر یک سفره می‌نشستند، یک نفر از شیعیان بلخ شنیده بود امام رضا علیه‌السلام می‌آیند، آمد در مسیر راه تا حضرت را ببیند، کاروان پیاده شدند و همه سر سفره نشستند و غذا می‌خورند، از یک نفر پرسید امام رضا کجا هستند؟ امام را نشان داد، بلخی ناراحت شد که آقا شما لااقل یک سفره دیگر بیندازید و بنشینید که یک نفر آمد، شما را بشناسد؛ حضرت غضبناک شدند و گفتند «ساکت شو، من با این‌ها چه فرقی دارم؟ تفاوت من با این‌ها چیست؟ من و این‌ها همه از آدم و حوا هستیم، چه امتیازی به این‌ها دارم که سفره‌ام را جدا کنم؟»

خدام امام رضا علیه‌السلام فرشته هستند

امام جمعه مشهد مقدس خاطرنشان کرد: لحظه آخر هم که حضرت مسموم شده بودند، به اباصلت گفتند «اگر الان من از بین بروم، خدام من غذا نمی‌خورند، سفره بینداز این‌ها بنشینند و غذا بخورند که اگر بعد حادثه رخ داد، این‌ها بی‌غذا نباشند»، اباصلت می‌گوید سفره انداختم، خدام را صدا کردم سر سفره، خدام گفتند «تو کی دیدی ما بدون حضرت سر سفره بنشینیم؟».

ایشان یادآور شد: برادران و خواهران، خادم امام رضا خیلی عزت و عظمت دارد، شما در اذن دخول که می‌خوانید «وَأَسْتَأْذِنُ خَلیفَتَکَ الْإِمامَ الْمَفْرُوضَ عَلَیَّ طاعَتُهُ، وَالْمَلآئِکَهَ الْمُوَکَّلینَ بِهذِهِ الْبُقْعَهِ الْمُبارَکَهِ» خادم امام رضا فرشته است، این عزیزی که آنجا ایستاده خدمت می‌کند فرشته است، با اخلاصی که دارد با اشک و عشقی که دارد، در صورت این‌ها نگاه کنید قطرات اشک صورتشان را گرفته و خدمت می‌کنند، با این اخلاص این‌ها فرشته هستند، همان ملائکه این‌ها هستند، این‌ها عزت و عظمت دارند و از همه خدمات، زحمات و اخلاص‌مندی‌ها به وظیفه عشق ولایی‌مان متشکریم و امیدواریم خدواند متعال به پاس این خدمات دنیا و آخرت شما را اداره کند.

آیت‌الله علم‌الهدی ابراز کرد: در دنیا در خدمت امام رضا علیه‌السلام هستید و از لحظه‌ای که قابض‌الرواح سراغ شما می‌آید، آقا بیایند بالا سر شما و آنجا هم در خدمت حضرت باشید؛ آقا اینقد آقا است که آنجا هم می‌تواند برای من آلوده آنجا لانه‌ای درست کند، من را بیاورند آنجا و در قبری که خودم برای خودم ساختم، نبرند، جایی را برایتان بسازند که آنجایی که با اعمال خودتان محشورید، نروید، اینقدر امام هشتم علیه‌السلام آقا است و اینقدر آقایی حضرت را شما یاد داشته باشید که هم دنیا و هم آخرتتان را اداره می‌کنند.

ایشان با اشاره به نقش امام رضا علیه‌السلام در تداوم مسیر امامت، اظهار کرد: وجود مقدس امام هشتم در تمام عرصه زندگی‌شان گرفتار شیطنت‌ها و فتنه‌ها بودند، آدم زندگی امام رضا علیه‌السلام را نگاه می‌کند، در همه عرصه‌هایی که برای حضرت پیش آمد، این گرفتاری و پیچ و خم‌ها و درگیری‌ها در زندگی کمتر ائمه ما وجود داشته؛ همه درگیر شیطنت‌هایی بودند اما شیطنت مأمون ملعون از همه بیشتر بود، همه با امام دشمن بودند، مأمون با اساس امامت دشمن بود، می‌خواست ریشه امامت را بکند نه تنها امام را براندازی کند؛ امام رضا علیه‌السلام سعی بر این داشتند جنایت‌های مأمون و جنایت‌هایی که متوجه خط امامت هست را از بین ببرند.

نقش امام رضا علیه‌السلام در تثبیت خط امامت

امام جمعه مشهد مقدس با بیان این‌که در بین عزیزان پیغمبر، دو عزیز بضعه نامیده شدند، خاطرنشان کرد: پیغمبر اکرم صلوات الله علیه از دو عزیزشان تعبیر به «بضعه» کردند، با این که وجود مقدس سیدالشهدا مورد علاقه رسول‌الله هست اما تعبیر به بضعه نمی‌کنند؛ رسول‌الله از وجود مقدس صدیقه اطهر سلام الله علیها و وجود اقدس امام رضا علیه‌السلام تعبیر به بضعه کردند.

ایشان افزود: در مورد صدیقه اطهر فرمودند «فاطمه بضعه من است» و در مورد امام هشتم فرمودند «بضعه‌ای از من در سرزمین خراسان دفن می‌شود»، چطور از این دو وجود مقدس تعبیر به بضعه می‌کنند؟ بضعه را ما بد معنا می‌کنیم، ترجمه می‌کنیم «پاره تن» اما اینطور نیست، بضعه از ماده بضاعت هست، بضاعت یعنی سرمایه، در اجزای بدن انسان آن عضوی که جنبه سرمایه‌ای دارد به او می‌گویند بضعه، کبد را می‌گویند بضعه، قلب را می‌گویند بضعه چون سرمایه حیاتی است، آن اعضایی که نقش حیاتی ما به آن بسته است را بضعه می‌گویند.

آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: پیغمبر می‌گویند وجودی که سرمایه من است، میوه دلم صدیقه اطهر است و دومین وجودی که سرمایه وجودی من هست و از من هست، علی بن موسی الرضا هست، چرا این دو بضعه؟ چون اگر این دو وجود مقدس نبودند، مسئله امامت که مسئله ناب اسلام است از بین می‌رفت و امامت براندازی می‌شد.

ایشان در تبیین نقش حضرت صدیقه طاهره سلام‌الله علیها و امام رضا علیه‌السلام در تثبیت خط امامت، تصریح کرد: اساس امامت را بعد از انحراف رهبری در سقیفه از خط امامت، وجود مقدس صدیقه اطهر حفظ کردند و پیغمبر تعبیر کردند به بضعه جون اگر جریان امامت آن روز ادامه پیدا نمی‌کرد، این خط قطع می‌شد؛ آن روز 3 نفر بودند که می‌گفتند «اشهد ان علی ولی الله» امروز 300، 400 میلیون انسان روی زمین می‌گویند «اشهد ان علی ولی الله» و اگر حضرت آن روز این سه نفر را حفظ نمی‌کردند، امامت از بین می‌رفت.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: در زمان امام هشتم علیه‌السلام توطئه و دسیسه مأمون براندازی امامت بود و از چه زمانی مأمون تصمیم گرفت امامت را براندازی کند؟ در دوران طفولیتش که حادثه‌ای رخ داد، از آن زمان تصمیم گرفت امامت را براندازی کند و در مقابل خلافت عباسی جریان به‌عنوان امامت نباشد، وجود مقدس امام رضا اگر نبودند و فتنه‌های مأمون را برملا نمی‌کردند، امامت از بین می‌رفت و منقطع می‌شد لذا همانطور که از حضرت زهرا تعبیر به بضعه کردند، از وجود مقدس امام هشتم علیه‌السلام نیز تعبیر به بضعه کردند.

1401/03/20
16:35

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

هوانیروز، مایه افتخار نظام و سربلندی ملت است/ اقتدار ارتش، زمینه‌ساز آرامش مردم

خانواده معظم شهدا در اجر همسران شهید خود شریک هستند/جهاد مقبول شهدای حادثه حرم رضوی به برکت صبر خانواده‎های آنان است

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم یادواره شهدای روحانی در مدرسه علمیه عالی نواب

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.