آیت‌الله‌علم‌الهدی:

تقوای عملی، ضامن حفظ آبروی مومن در دنیا و آخرت است/ زشتی‎های باطن انسان با لباس تقوا پوشانده می‎شود

title به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در خطبه عبادی نماز جمعه این هفته که به میزبانی رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به آیه 26 سوره مبارکه اعراف اظهار کرد: خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید «یا بَنِی آدَمَ قَد اَنزَلنَا عَلَیكُم لِبَاسًا یُوَارِی سَواتِكُم وَرِیشًا وَ لِبَاسُ التَّقوَىٰ ذَٰلِكَ خَیرٌ ذَٰلِكَ مِن آیَاتِ اللَّهِ لَعَلَّهُم یَذَّكَّرُون» یعنی ما براى شما لباسى فرو فرستادیم كه عورت‌های شما را می‌پوشاند و براى شما زینت است اما بهترین جامه، لباس تقوا است.

ایشان افزود: لباس عمدتاً به‌عنوان وسیله‌ای برای محافظت از انسان در برابر شدایدی همچون سرما و گرما به کار می‌رود اما در این آیه، مقصود ذات اقدس پروردگار از لباس در این آیه، دلالت بر آن خصوصیت دارد که ناموزونی‌ها و زشتی‌های بدن را می‌پوشاند و با آن، شخصیت فاخری برای انسان ایجاد می‌شود.
تقوا، پوشاننده زشتی‌های باطنی انسان
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: خداوند متعال در این آیه، لباس را به پر پرندگان تشبیه می‌کند زیرا همان‌طور که پر در پرندگان باعث پوشانده شدن زشتی‌های ظاهر و کژی‌های اندام آن‌ها می‌شود، در این آیه شریفه هم لباس موجب پوشاندن کاستی‌ها و نواقص انسان است.
ایشان ادامه داد: در مقام تفسیر این آیه، برخی معتقدند که مقصود پروردگار از لباس، دلالت بر معنای ظاهری آن دارد و خداوند متعال از لباس رزمنده در میدان جهاد و حجاب بانوان به‌عنوان لباس تقوا یاد می‌کند درحالی‌که علامه طباطبایی در تفسیر این آیه چنین بیان کرده که مقصود اصلی از لباس تقوا، همان لباسی است که همچون پوشش پر پرندگان در مورد زشتی‌های ظاهری، می‌تواند شهوات، غرایض طغیانگر و سوء سرایر انسان‌ها را بپوشاند.
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه تقوا می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که اعمال خلاف و زشتی‌های باطنی انسان گرفته شود و اخلاقیات فاسد زمینه بروز و ظهور پیدا نکند، تصریح کرد: تقوا می‌تواند باعث شود تا سوء باطن انسانی در وجود فرد باتقوا به چشم نیاید. وقتی شهوت و غریضه در انسان طغیان می‌کند و هیچ‌چیز جلودار انسان نیست، فقط تقوای عملی می‌تواند راه نجات و سعادت باشد و به همین خاطر است که پروردگار عالم از تقوا با عنوان لباسی یاد می‌کند که زشتی‌های باطن انسان را می‌پوشاند.
ایشان با اشاره به خطبه 191 نهج‌البلاغه تأکید کرد: وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید «فاِنَّ التَّقوَى فِی الیَومِ الحِرزُ وَ الجُنَّةُ وَ فِی غَدٍ الطَّرِیقُ اِلَى الجَنَّةِ» یعنی تقوا در دنیای امروز ما مثل یک حرز و حفاظ عمل می‌کند که جلوی فساد و خرابی انسان را می گیرد و مثل یک سپر که محافظ بدن است، جان ما را از ظهور عیوب حفظ می‌کند. هم چنین در قیامت هم جلوی ظهور بدی‌ها و گناهان انسان را می گیرد و آبروی مؤمن را در لحظه حسابرسی محفوظ می‌دارد.
ظهور عملی گناهان و زشتی‌های اخلاقی انسان در قیامت
امام‌جمعه مشهد با تأکید بر اینکه بدترین عذاب در قیامت، ظهور عملی گناهان و زشتی‌های اخلاقی انسان است، گفت: انسان گناهکار در قیامت به مرحله‌ای می‌رسد که هر عذابی را پذیرا می‌شود اما از خدا می‌خواهد که آبروی او محفوظ بماند. وجود مقدس امیرالمؤمنین (ع) در مناجات شعبانیه به خدا می‌گوید «اِلهی قَد سَتَرتَ عَلی ذُنُوبًا فِی الدّنیا وَ اَنا اَحوَجُ اِلَیَّ سَترها عَلی مِنکَ فِی الأُخری» و از خدا می‌خواهد که همان‌طور که در دنیا حافظ آبروی مؤمن است، در آخرت هم زمینه افشای گناهان انسان را ایجاد نکند زیرا انسان در قیامت بیش از دنیا به تجلی صفت «ستار العیوب» ذات اقدس پروردگار عالم نیاز دارد.
ایشان ابراز کرد: اگر مفاسد اخلاقی انسان به مرحله عمل برسد، زمینه بروز و ظهور پیدا می‌کند و در نتیجه آن، آبروی انسان در معرض خطر و آسیب قرار می گیرد بنابراین با توسل به عنایات خاصه امام رضا (ع) از خدا می‌خواهیم که ما را در مسیر دستیابی به تقوای عملی ثابت‌قدم بدارد.

1401/04/31
14:41

افزودن دیدگاه جدید


آیتemam

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد