آیت الله علم الهدی:

معرفت شناسی در پهنه عشق و ولایت برای هر محبی ضروری است

title

به گزارش Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی در سالروز شهادت امام جواد علیه السلام در حرم امام رضا علیه السلام مطرح نمود:
سالروز شهادت جانگداز میوه دل امام رضا علیه السلام، حضرت جواد الائمه علیه السلام را در عتبه مقدسه پدرشان تسلیت عرض می کنم . امیدوارم به برکت امام جواد علیه السلام وجود مقدس مولایمان امام هشتم علیه السلام یک عنایت و توجه برجسته تری به ما داشته باشند. مسئله ی معرفت شناسی امام علیه السلام در پهنه عشق و ولایت نسبت به اهل بیت علیهم السلام یک جریان لازم و ضروری برای هر شیعه است . معمولا در بین ائمه معصومین علیهم السلام بعضی از امامان معروف و مشهور ما ،نقش آفرینیشان در تدوام دین و خط وحی مشهود است اما به دلیل ضعفی که در معرفت شناسی امام داریم نمیتوانیم نقش امام را در امتداد خط ولایت بشناسیم .
امام را یک اسوه و اسطوره فرض می کنیم که در مقابل عظمت مقام ولایت بایستی تعظیم کنیم و برای مصائب و رنج هایی که برای آن ها در زندگانیشان پیش آمده است بایستی متاثر باشیم اما اینکه واقعا خود این امام با عظمتی که در نقش آفرینی اش در تداوم و حفط خط وحی پیغمبر در امت اسلام با آن فراز و نشیب های سیاسی اجرا کرده است، برای ما مشخص نیست لذا بهترین سخنی که امروز به یاد امام مظلوم حضرت امام جواد الائمه علیه اسلام می توانیم داشته باشیم توجه به جریان امامت ایشان در عرصه های سیاسی آن روز بوده است. یعنی اگر ما سیره ی سیاسی امام جواد را بررسی کنیم تمام آن خصوصیاتی که امام رضا علیه السلام در خنثی کردن شگردهای شیطانی مامون داشتند را در وجود امام جواد الائمه علیه السلام مشاهده میکنیم .

ایشان در ادامه افزود:مامون ملعون در بین بنی عباس به عنوان معاویه بنی عباس معروف بود و با آن شگردهای شیطانی که در برابر امام هشتم علیه السلام برای براندازی امامت و خلافت انجام داد سعی داشت تا خلافت را جدای از امامت بیان کند اما  نه تنها موفق نشد بلکه امام هشتم علیه السلام توطئه مامون را فرصتی برای توسعه خط امامت قرار دادند.مجموعه عقایدی که شیعیان از نظر مقام ولایت و امامت به امام رضا علیه السلام داشتند در وجود امام جواد الائمه علیه السلام متبلور شده بود و این نبود که مردم به عنوان یک میراث از پدر به فرزند به سمت امام جواد علیه السلام بروند .
بعد از شهادت امام هشتم افرادی از اصحاب امام صادق علیه السلام از جمله یونس بن عبدالرحمن از امام جواد الائمه علیه السلام سوالاتی پرسیدند که ایشان جواب هایی همانند دیگر ائمه در خصوص امامت و رهبری دادند و با این موقعیتی که از نظر مقام علمی ، امامت امام جواد الائمه علیه السلام را ثابت کرد شیعیان یکپارچه به ایشان گرویدند و کوچکترین اختلافی برای امامت امام جواد علیه السلام پیش نیامد و مامون زمانی که دید شیعه به سمت امام جواد رفتند درصدد شگرد شیطانی دیگری برآمد و دستور داد امام جواد علیه السلام را از مدینه به بغداد منتقل کردند و دختر خلیفه را به عقد ایشان در آورد و گمان می کرد با این توطئه وجود مقدس امام جواد را مشغول کاخ و حکومت می کند و او را از امامت دور می کند. مامون تصور می کرد امامت در دیوارهای قصر محصور می شود اما اینطور نشد بلکه امام جواد علیه السلام از این فرصت استفاده کردند و یک پایگاه قدرت برای امامت وابسته به خلیفه ایجاد کردند.

عضو مجلس خبرگان اظهار داشت :بعد از اینکه ام فضل ناباوریش اثبات شد امام جواد الائمه علیه السلام با سمانه خاتون ازدواج کردند و ایشان از قصر بیرون آمدند و در خانه یشان به امورات جامعه آن روز می پرداختند و پایگاه آن روز منزل سمانه خاتون بود که این امر برای ام فضل سخت بود . برای این وضعیت پدرش را تحریک کرد تا امام جواد علیه السلام را به شهادت برساند .حضرت از بغداد به مدینه مهاجرت کردند و ام فضل یک دختر منزوی شد در منزل سمانه خاتون. به خاطر نقشی که امام جواد در توسعه ی امامت داشتند و از هر فرصتی برای توسعه امامت استفاده می کردند، رضای ثانی لقب گرفتند . بعد از به هلاکت رسیدن مامون، برادرش معتصم حاکم آن زمان شد و با ذات شیطانی اش دوباره امام جواد الائمه علیه السلام را از مدینه به بغداد برگرداند تا به واسطه ی ام فضل ملعون امام را به شهادت برساند .
حتی در بچگی امام رضا علیه السلام در کنار گهواره امام جواد الائمه علیه السلام لالایی می خوانند و گریه می کردند که فرزندم را با قتل غصب به شهادت می رسانند .
انشاالله با عنایت امام رضا علیه السلام معرفت قلبمان را نسبت به اهل بیت علیهم السلام بیشتر کنیم.
 

1399/04/31
17:00

افزودن دیدگاه جدید


امامemam
آخرین اخبار


تصاویر

هوانیروز، مایه افتخار نظام و سربلندی ملت است/ اقتدار ارتش، زمینه‌ساز آرامش مردم

خانواده معظم شهدا در اجر همسران شهید خود شریک هستند/جهاد مقبول شهدای حادثه حرم رضوی به برکت صبر خانواده‎های آنان است

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم یادواره شهدای روحانی در مدرسه علمیه عالی نواب

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.