آیت الله علم الهدی:

رهبری دینی از رهبری سیاسی جدا نیست / مشکل امروز ما در بعضی از جریان های سیاسی کشور جدا کردن دین از سیاست است

title به گزارش Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی در ظهر شهادت امام محمد باقر علیه السلام در7 مرداد ماه حرم مطهر رضوی مطرح نمود :ما در مقدمه اشک برای شهادت امام پنجم علیه السلام بایستی یک معرفت شناسی خاصی نسبت به امام باقر علیه السلام داشته باشیم. شخصیت سیاسی و معرفتی این امامان همام در مقابل غصب بنی امیه و بنی عباس یک شخصیت نا معلومیست ، غالبا شیعیان و علاقمندان خاندان اهل بیت علیهم السلام در سیره ی سیاسی امامان توجه کمتری دارند . آنچه مسلم است در چهره ی سیاسی امام باقر علیه السلام، ایجاد یک انقلاب فرهنگی و فکری است که وجود مقدسشان با توجه به ضعف دستگاه حکومتی بنی امیه ،دست به یک انقلاب فرهنگی و فکری زدند ،وجود مقدس امام صادق علیه السلام تداوم بخش و تکمیل کننده انقلاب امام باقر علیه السلام است .


ایشان در ادامه افزود :لقب باقر العلوم، لقبی است که از طرف پیغمبر اکرم به ایشان داده شده بود.در آن زمان این مسئله مطرح بود که موقعیت سیاسی امام باقر علیه السلام، موقعیت سقوط بنی امیه بود و در آن زمان زمینه برای یک انقلاب فرهنگی و سیاسی فراهم بود لذا برادر امام پنجم علیه السلام دست به یک انقلاب سیاسی زد که اگر امام باقر علیه السلام با برادرشان هماهنگ میشدند، بنی امیه سقوط می کرد و حکومت به امامت می رسید .
این یک مسئله ای است که برای یک عده ای از تحلیل گران سیاسی پیش می آید که چرا امام باقر علیه السلام انقلاب فرهنگی را به انقلاب سیاسی ترجیح دادند؟
ائمه به دنبال اصلاح سازی از ریشه بودند و مردم در آن زمان جوری فکر می کردند که مسئله ی سیاست از مسئله ی دین جداست .امت اسلام به وسیله ی پیغمبر تاسیس شد ، وجود مقدس پیغمبر دو رهبری داشتند که اول مردم را در راستای دین هدایت می کردند که رهبری مرامی میشود و دومی رهبری سیاسی است. بعد از وفات پیغمبر ،رهبری سیاسی و رهبری مرامی باید باهم آمیخته میشد تا رهبری پیغمبر در امامت ادامه پیدا می کرد .اینکه پیغمبر فرمودند :(مَنْ کُنْتُ مَوْلاهُ، فَهذا عَلِىٌّ مَوْلاهُ ) یعنی همینطوری که من رهبری مرامی و سیاسی برای شما داشتم امام علی علیه السلام هم همین رهبری را دارند ، اصلا علی به عنوان امام قابل رقابت نیست. مشکلی که در سقیفه ی ساعده به همین علت بود که مردم رهبری مرامی را از رهبری سیاسی جدا می کردند.دستگاه بنی ساعده بزرگترین جنایتش این بود که رهبری مرامی را از رهبری سیاسی جدا کرد و می گفت :خلیفه باید کشور را اداره کند و نیازی نیست دین بداند .اگر میخواست رهبری پیغمبر برای امت ادامه پیدا کند باید تلفیق این رهبری باقی می ماند .

عضو مجلس خبرگان بیان کرد :امروز که ما معتقد به ولایت فقیه هستیم رهبری سیاسی و رهبری مرامی را باهم پذیرفتیم که امروزه به خاطر غیبت امام معصوم ، ولایت به دست حجتشان افتاده است .مردم اول باید می پذیرفتند که رهبری سیاسی و رهبری مرامی با هم یکی باشند تا امام باقر علیه السلام قیام می کردند و مردم باید معتقد باشند که این تلفیق رهبری باید باشد و لذا امام باقر علیه السلام انقلاب فرهنگی کردند تا مردم به سمت ایشان جذب شوند و مضامین معرفتی و سیاسی را به آنان بیاموزند، به همین علت انقلاب فرهنگی را به انقلاب سیاسی ترجیح دادند.

ایشان تاکید کرد : برداران و خواهران مشکلی که امروز ما بابعضی از سیاست های داخل کشور داریم همین مسئله است ، مسئله ی جدا کردن دین از سیاست .امروز بعضی ها آمدند و مسئله ی ولایت ولی فقیه را در کنار قدرت خودشان قرار دادند و می گویند چرا ما قدرت نداریم. بنی امیه که قدرتشان تابع انحراف جدایی دین از سیاست بود، با امام باقر علیه السلام مبارزه کردند و زمانی که ایشان وارد شام شدند خلیفه فکر می کرد امام قابل رقابت است به همین علت به ایشان گفت که تیراندازی کنند تا بگوید ایشان که تیراندازی بلد نیست نمی تواند رهبر سیاسی باشد و زمانی که امام باقر علیه السلام تیر اندازی کردند ،هشام دید که نمی تواند با امام رقابت کند.

امام جمعه مشهد با تاکید بر معرفت شناسی در پایان اظهار داشت :جریان شیعه به عنوان یک جریان مخلص معرفی شد که جریان حکومت ظالمانه را یک جریان انحراف از امامت می دیدند و این دستاورد انقلاب فرهنگی امام باقر علیه السلام بود.دستگاه بنی امیه که دید امام دارد اساس حکومتی را از بین می برند و نمی توانند با ایشان مقابله کنند، امام را شهید کردند.نقطه ی شهادت ائمه ی ما، نقطه ی شکست دشمن بود و لذا امام باقر علیه السلام را شهید کردند .
حاکم مدینه به سمت امام آمد و گفت خلیفه استر گرانبهایی را به شما هدیه داده است تا شما سوار این استر بشوید و مردم بدانند که خلیفه به شما نظر لطف دارد .حاکم مدینه امام باقر علیه السلام را به زور سوار استری کردن که آلوده به زهر بود و ایشان پاهایشان از شدت زهر ورم کرده بود و این زهر در وجود امام اثر کرد و ایشان مظلومانه به شهادت رسیدند.
 

1399/05/07
16:40

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

آیت الله علم الهدی در دیدار با علمای اهل سنت

آیت الله علم الهدی در دیدار با رئیس سازمان عقیدتی سیاسی کل ناجا، حجت الاسلام والمسلمین ادیانی

اقامه نماز بر پیکر حجت السلام و المسلمین حاج شیخ عبدالحمید دیانی

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.