آیت الله علم الهدی:

نگذارید پرچم عزای سیدالشهدا زمین بماند/ عزاداری‌های باعظمت را با حفظ اصول بهداشتی برگزار کنید

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی شامگاه چهارشنبه 22 مردادماه در مراسم تجلیل از فعالان برپایی جشن‌های عید غدیر «شکرانه خدمت در غدیر» که به همت بنیاد بین‌المللی غدیر در خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: ضمن تشکر از شما عزیزان، عرض می‌کنم که شکرانه بنده و امثال بنده، پاسخگوی دل آکندگی و عشقی که سبب شده شما این خدمات ارزشمند را انجام دهید و این وضعیت ارادتمندانه خالصانه را به ساحت محبت مولا نشان دهید، نیست.

ایشان با بیان این‌که شکرانه اصلی خدمت شما در غدیر از وجود اقدس صدیقه اطهر است، ادامه داد: این را بدانیم که صاحب عید غدیر، حضرت فاطمه (سلام‌الله علیها) است و تمام جشن‌های غدیر و حرکت‌های ولایت‌مدارانه در این ارتباط متعلق به ساحت ولایت‌مدارانه صدیقه اطهر (سلام‌الله علیها) است چون وجود مقدس ایشان، شهیده غدیر هست؛ هر عیدی مسرت‌بخش است اما مسرت و شادی در عید غدیر با یک تلخ‌کامی آمیخته است؛ عزیزترین عزیزان امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و فرزند دلبندش شهید در راه غدیر شدند.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی یادآور شد: صاحب غدیر، فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) هستند، خدمتی که شما عزیزان انجام دادید، به ساحت مقدس صدیقه اطهر است و شکرانه خدمات شما فقط به‌وسیله عنایت خاص و توجهان ویژه خود صدیقه اطهر (علیها سلام) تحقق پیدا می‌کند.

عید غدیر امسال در تاریخ بی‌سابقه بود

ایشان با اشاره به زحمات ارزشمند کادر بهداشتی و درمانی در مقابله با ویروس کرونا، افزود: تشکر خاصی داریم از عزیزانمان در عرصه ایثارگری در جریان بهداشت و درمان؛ اگر مدیریت درمانی عزیزان ما در این شهر و استان به این کمال انجام نمی‌گرفت، شما عزیزان و بقیه مردم، آرامشی برای برگزاری یک عید پرفضیلت نداشتید، با این‌که دغدغه‌ها و اضطراب‌ها از نظر وجود این بلیه و ویروس منحوس در خانواده‌ها و جود دارد، آرامشی که امروز بر جامعه ما حاکم هست به خاطر اعتماد و اطمینان به مدیریت بهداشتی و درمانی کامل هست که در عین اضطراب، این آرامش را برای مردم ایجاد کرده است.
آیت‌الله علم‌الهدی اضافه کرد: یک جمله را همه بعد از عید غدیر امسال می‌گویند، می‌گویند «عید غدیر امسال در تاریخ بی‌نظیر بود»، عید غدیری را با این وضعیت که امسال برگزار شد در سابق نداشتیم که به‌هرحال این امتحان الهی است.
ایشان بیان کرد: شما همه‌ساله در زندگی فردیتان یک‌جور نیستید، در فراز و نشیب‌های زندگی فردی و اجتماعی که قرار دارید، اقتضائات خودش را دارد اما مهم این است که در همه تحولات، تغییرات و شرایط خاصی که پیش می‌آید نوکری اهل‌بیت (علیهم‌السلام) را فراموش نکنیم.

متناسب با هر شرایطی، عشق به اهل‌بیت را بروز دهیم

امام‌جمعه مشهد مقدس با تأکید بر این‌که در هر شرایطی قرار گرفتیم، باید منطبق بر آن شرایط، عشق و ارادتمان را به اهل‌بیت (علیهم‌السلام) به مرحله ظهور و بروز برسانیم، خاطرنشان کرد: مایه اصلی انقلاب و نظام ما، همین وابستگی به اهل‌بیت پیغمبر است؛ در عید غدیر امسال مشخص شد هیچ شرایط و محدودیتی نمی‌تواند جلوی دل آکندگی و اظهار عشق ما را به مولا امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و اهل‌بیت بگیرد.
ایشان گفت: در هر شرایطی، حرکت‌های ولایت‌مدارانه ما خیلی قوی‌تر، گسترده‌تر، جالب‌تر و مطابق به آن شرایط انجام می‌گیرد که عید غدیر امسال، اثبات‌کننده این حقیقت برای ما بود.

عید غدیر، امتحان، تجربه و تمرین ولایتمداری و رعایت اصول

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که عید غدیر امسال، هم امتحان بود، هم تمرین و هم تجربه، تصریح کرد: امتحان الهی در محکمه عشق امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) بود که نشان دادیم عاشق و ارادتمند مولا هستیم، هیچ‌چیز نمی‌تواند جلوی ابراز عشق ما را بگیرد، حوادث سبب می‌شوند ما در ابراز عشق و ارادت، خودمان را قوی‌تر نشان دهیم؛ تجربه بود که با حفظ اصول بهداشتی و حفظ تمام شرایط خاصی که در جریان بهداشت برای ما لازم بود و به شهادت عزیزان مسؤول و مدیر درمان این استان رعایت شد، بهترین عید غدیر، مسرت، شادی و جشن را اجرا کردیم که به‌مراتب قوی‌تر از سال‌هایی بود که این بلا و شکل برای ما وجود نداشت و تمرینی بود برای ایام محرم و صفر.
ایشان به لزوم رعایت مسائل بهداشتی تر برپایی مراسم عزای سیدالشهدا (علیه‌السلام) اشاره کرد و افزود: مقام معظم رهبری دستور اکید دادند که عزاداری را باید برپا کنید اما در اقامه عزاداری فرمودند «هرچه متولیان درمان، بهداشت و ستاد ملی کرونا می‌گوید باید انجام دهید و از دستورات تخلف نکنید»، این فرمان حجت امام زمان برایما در اجرای برنامه‌های محرم و صفر است.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: عزیزان ما از چند روز قبل طی جلساتی، در مورد طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی برای عزاداری با رعایت مسائل بهداشتی و برنامه‌های خاص گفت‌وگو کردند که در این زمینه مشکلی نداریم چون در غدیر ثابت کردیم با حفظ اصول بهداشتی که معین کردند، می‌توانیم محرمی باعظمت را شبیه عید غدیر برگزار کنیم.

به خاطر سختی برگزاری، صورت‌مسئله را پاک نکنید!

ایشان اظهار کرد: خیلی از شما عزیزان در غدیرهای سال قبل خیلی اصرار نداشتید اما امسال به خاطر این محدودیت‌ها چون فکر کردید ممکن است غدیر در محاقی قرار بگیرد، آمدید وسط میدان و با ابتکارات ارزشمند و حرکت‌های خالصانه‌ای که داشتید این افتخار را آفریدید اما در جریان محرم و صفر، عده‌ای عزیزان ما در رأس هیأت ها، هیأت امنای مساجد و تولیت حسینیه‌ها، متولی عزاداری بودند که ممکن است الآن فکر کنند عزاداری که هرسال با آن شور و هیجان داشتیم را امسال به خاطر موقعیت فعلی، نمی‌توانیم انجام دهیم یا انجام دادنش کار سختی است و بهتر است صورت‌مسئله را پاک کنیم.
آیت‌الله علم‌الهدی با انتقاد از برخی زمزمه‌ها برای کمرنگ کردن مراسم عزای سیدالشهدا، یادآور شد: عده‌ای در گوشه و کنار می‌گویند امسال عزاداری نکنیم و نذورات را در محل دیگری انجام دهیم، این خط الآن در ذهن برخی آمده که اجرای عزاداری محرم و صفر با این محدودیت‌ها مشکل است پس امسال انجام نمی‌دهیم؛ این فکر، فکر غلط و باطلی است.

نذورات به شکل هرساله انجام بگیرد

ایشان افزود: حسین (علیه‌السلام) و عشق ایشان در خون و رگ‌های ماست، وابستگی به ابی‌عبدالله در تمام نسج‌های بدن ما وجود دارد، مگر می‌شود بگوییم به خاطر محدودیت‌های بهداشتی و درمانی، مسئله را پاک کنیم؟ نذورات به همان شکلی که نذر شده باید انجام بگیرد منتها شرایطی که منطبق به مسائل بهداشتی و درمانی روز باشد؛ تفاوت عزاداری امروز امام حسین (علیه‌السلام) نسبت به محرم گذشته این است که برای این محدودیت‌ها و حفظ اصولی که جریان‌های متولی درمان اعلام کردند، سخت‌تر شده، چون سخت‌تر شده از امام حسین فرار می‌کنید؟
نماینده ولی‌فقیه با گلایه از بی‌حوصلگی و رخوت برخی از برگزارکنندگان مراسم محرم، گفت: متأسفانه از گوشه و کنار حرف‌هایی می‌شنویم که خیلی ناراحت‌کننده است؛ مگر ما نمی‌گوییم «کاش در کنار شما بودیم و می‌جنگیدیم»؟ شهدای کربلا می‌گویند در کنار ما جنگیدن پیشکش، بیایید با سختی که محدودیت‌های امسال و اجرای برنامه‌های بهداشتی وجود دارد، مقداری مشکل‌تر و سخت‌تر برنامه همه‌ساله‌تان را اجرا کنید؛ امیدوارم شما عزیزانی که غدیر را راه انداختید، تاسوعا و عاشورای عجیب و بی‌سابقه‌ای را مقابل گنبد علی بن موسی‌الرضا نشان دهید و با همه قدرت و همت بیایید.

نگذارید پرچم عزای سیدالشهدا زمین بماند

ایشان تأکید کرد: اگر بعضی حال و حوصله‌اش را ندارند و می‌خواهند پرچم را زمین بگذارند، این پرچم را شما به دست بگیرید و با حفظ اصولی که در بیانیه ستاد مقابله با کرونا هست، عزاداری را با همان کیفیت و عظمت برگزار کنید؛ این‌که هنوز بعضی مداحان و سخنرانان برای مراسم محرم دعوت نشده‌اند، اتفاق ناراحت‌کننده و نادرستی است.
آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: عزیزان مسؤول ما هم در ستاد مقابله با کرونا و هم مدیریت‌های اداری استان با همه امکانات و ظرفیت آمدند به میدان محرم و صفر و با طرح‌های مثبت و مؤثر، برنامه‌هایی طراحی کردند این محرم و صفر، جامع‌تر و کامل‌تر از سال‌های قبل برگزار شود اما برخی دوستان خودی ما متأسفانه وحشت‌زده شده‌اند!

فضای باز مدارس در اختیار عزاداران حسینی

ایشان به همکاری آموزش‌وپرورش استان در برپای هرچه باشکوه‌تر مراسم عزای سیدالشهدا (علیه‌السلام) اشاره کرد و گفت: آموزش‌وپرورش فضای باز مدرسه کنار حسینیه و مسجد شما را در اختیار شما می‌گذارد که مراسم را برگزار کنید اما فراهم کردن امکاناتش برای آنان سخت است و می‌خواهند منصرف شوند، باید با چنگ و دندان دنبال امام حسین (علیه‌السلام) بروید.
امام‌جمعه مشهد مقدس افزود: اگر علمداران سال گذشته حاضر نیستند زحمت امسال را تحمل کنند، شما نگذارید پرچم امام حسین (علیه‌السلام) در شهری که شهر امام رضا (علیه‌السلام) است، به زمین بماند؛ مؤسس عزاداری دهه اول محرم امام رضا (علیه‌السلام) هستند و اولین دهه محرمی که عزاداری شد به‌وسیله ایشان انجام گرفت.
ایشان یادآور شد: دکتر خدابنده و عزیزان آموزش‌وپرورش استان مدارس را آماده کردند، هرکس مدرسه‌ای در مجاورت مسجد و حسینیه‌اش هست می‌تواند استفاده کند که علاوه بر آن، خیابان‌ها و بلوارها نیز آمادگی دارند.

نقش بانوان در برگزاری باعظمت عزاداری محرم

آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: از دکتر کلایی درخواست دارم به شهرداران مناطق دستور بدهند که خیابان‌ها، کوچه و پارک‌ها فراهم شود تا اقامه عزا به‌خوبی انجام بگیرد و ما نیز دهه اول محرم را که سپری کردیم، محفل شکرگزاری از زحمات و خدمات شما و زحماتی که عزیزان دیگر در اقامه عزای سیدالشهدا خواهند داشت، انجام دهیم.
ایشان به نقش برجسته بانوان در مقاطع مختلف تاریخ اسلام و انقلاب اشاره کرد و گفت: مشهدی‌ها سوابق روشنی از حرکت‌های جهادی بانوان دارد، امیدواریم به همت بانوان مشهدی این محرم و صفر باعظمت برگزار شود.
در ابتدای این مراسم، حجت الاسلام سعید آخوندی، دبیر بنیاد بین المللی غدیر خراسان رضوی، گزارشی از فعالیت این بنیاد در ایام منتهی به عید غدیر خم امسال ارائه کرد.
 

1399/05/23
09:00

افزودن دیدگاه جدید


امامemam
آخرین اخبار


تصاویر

آیت الله علم الهدی در دیدار با رئیس سازمان عقیدتی سیاسی کل ناجا، حجت الاسلام والمسلمین ادیانی

اقامه نماز بر پیکر حجت السلام و المسلمین حاج شیخ عبدالحمید دیانی

اقامه نماز بر پیکر شهدای مدافع حرم به امامت آیت الله علم الهدی

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.