آیت الله علم الهدی:

تأکید بر استفاده از تکنولوژی برای تقویت حوزه آنلاین/ درس خواندن برای طلبه واجب شرعی است

title

به گزارش Alamolhoda.com، آیت‌الله علم‌الهدی امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید حوزه علمیه خراسان که در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد، با اشاره به آیه 122 سوره توبه، اظهار کرد: آیه نفر، در حقیقت بزرگ‌ترین دستور و بیانیه از ناحیه پروردگار است که نتیجه آن، پیدایش ساختاری در عرصه علم آموزی تحت عنوان حوزه علمیه شده است.

ایشان با بیان این‌که این ساختار تاکنون در خط خدمت به پیامبر اکرم(صلوات‌الله علیه) قرار دارد، ادامه داد: حوزه علمیه الگو و اسوه‌ای برای خدمتگزاران دین در عصر غیبت امام زمان(علیه السلام) است که در شرایط و موقعیت‌های گوناگون در عرصه‌های علمی، آموزشی و تحقیقی با قشر عظیم روحانیت جریان دارد.

نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی به فراز و فرودهای آموزش دینی در دوره‌های مختلف تاریخی اشاره کرد و گفت: در جریان آموزش دین و دانش‌های دینی با کیفیت‌های متنوع و شرایط متفاوتی در طول تاریخ مواجه هستیم که گاهی در عمق خفقان دشمنان شیعه و گاهی در اوج قدرت و عظمت تشیع رخ داده است.

ایشان، تأسیس حوزه علمیه را یکی از اصلی‌ترین اقدامات بزرگان حوزه و سلف صالح برشمرد و خاطرنشان کرد: علت اصرار بزرگان بر جریان‌سازی این است که مسئله تعلیم، تربیت و آموزش به صورت نهادی مقدس در زندگانی اجتماعی اسلام و تشیع همیشگی و تثبیت شود که باید علم دین را آموخت و تربیت و پرورش را بر آن اساس انجام داده.

آیت‌الله علم‌الهدی با بیان این‌که حوزه علمیه دارای سه رکن اصیل است، ابراز کرد: وقتی بنا شد نفر به وسیله افراد محقق شود، جریان طلبگی در مقام تحقق نفر است و مسئله تفقه در دین، یک واجب است؛ درس خواندن برای طلبه واجب شرعی است و امر تفقه شامل شاگرد و معلم می‌شود زیرا هر دو، مصداق کامل آیه نفر هستند و تحصیل و توسعه آن واجب است.

ایشان اظهار کرد: از تفقه، دو مسئله آموزش و پژوهش برداشت می‌شود که بعد از انقلاب، حوزه‌ای نظام‌مند و با برنامه به وجود آمد، البته طلاب در گذشته خودشان مجاهدت علمی داشتند، اما برنامه‌ای نظام‌مند در حوزه وجود نداشت.

امام جمعه مشهد مقدس با تأکید بر این‌که امروز نظام‌های پژوهشی، امکانات خوب با نیروهای محقق شکل گرفته که در حال شکوفایی است، تصریح کرد: پژوهش آمیخته با آموزش از همان ابتدا لازم است که ساماندهی «مباحثه» به‌عنوان یک حرکت پژوهشی در کنار آموزش، از جمله اقدامات تحولی مدیریت حوزه خراسان است.

ایشان، سازماندهی دروس خارج با بهره‌گیری از اساتید معین را کاری مطلوب توصیف کرد و ادامه داد: همانطور که در مسائل مختلف سیاسی، اجتماع و امور جهادی امروز شاهد رشد و درک نسل سوم انقلاب هستیم، درک و رشد نسل‌ها در حوزه نیز باید در تحصیل و تدریس مدنظر قرار بگیرد.

عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان به لزوم استفاده از تکنولوژی و امکانات آموزش مجازی برای حوزه اشاره کرد و گفت: اگر امکانات حوزه آنلاین تنها در حد یک دانشگاه فراهم شود، همه طلاب می‌توانند در هر نقطه‌ای از این امکانات استفاده کنند تا نیازی به تعیین بدیل متن درسی نباشد.

ایشان با تأکید بر این‌که درس خواندن، اولویت کار طلبگی است، یادآور شد: فراهم کردن امکانات تحصیلی و بالا بردن سطح علمی طلاب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
آیت‌الله علم‌الهدی، سومین رکن آیه را مسئله «تبلیغ» بیان کرد و ادامه داد: اگر تبلیغ نباشد و نتوان در اجتماع اثرگذار بود و جامعه را از تهاجمات فکری که امروز با آن مواجه هستیم، مصون کرد، درس خواندن چه فایده‌ای دارد؟ باید ببینیم چه مقدار برای حضرت بقیه الله(علیه السلام) کارآیی داریم زیرا ارزش طلبه به نوکری‌اش برای حضرت است.
 

1399/06/16
13:30

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

حضور آیت‌الله علم‌الهدی در کارگاه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهر مشهد

اقامه اولین نماز جمعه مشهد مقدس در سال 1400 از حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم تشییع پیکر خلبان شهید، «بیرجند بیگ محمدی»

پاسخ به شایعات
اطلاعات تماس

آدرس:

ایـــــران ، مشهـــــد ، خیابان امـــام رضــــا (علیه السلام)،

کــــوچــــه ۲۳، دفـــتـــر آیــت الله عـلـــم الـهـــــدی


تــلفــن:  985138598612+  985138598611+
فـکــس: 985138544080+    

رایانامه ی شخصی آیت الله علم الهدی :
alamolhoda@hotmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.