آیت الله علم الهدی:

امام سجاد(علیه السلام) رهبر نهادینه ساز کربلا بود.

title

به گزارش Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی در روز شهادت امام سجاد علیه السلام در حرم مطهر رضوی مطرح نمود: سالروز شهادت جانگداز امام چهارم سیدالساجدین علیه السلام را به شما عزیزان تسلیت می گویم. متاسفانه حوزه ی معرفت شناسی ما نسبت به ائمه اطهار علیهم السلام به پهنه حوزه ی عاطفه ما نیست یعنی آنقدر که آنان را دوست داریم نسبت به اهل بیت علیهم السلام شناخت نداریم و این عدم شناخت باعث می شود که تعابیر ما هم از اهل بیت تفاوت کند . وقتی که معرفت شناسی ما نسبت اهل بیت پایین بیاید تعابیر ما هم متفاوت می شود . در زیارت مقدسه جامعه کبیره خدمت امام رضا علیه السلام عرضه می داریم : "ﻭَ ﺗَﻮَﻟَّیْﺖُ ﺁﺧِﺮَﻛُﻢْ ﺑِﻤَﺎ ﺗَﻮَﻟَّیْﺖُ ﺑِﻪِ ﺃَﻭَّﻟَﻜُﻢْ" ولایت پذیری من از اولین امام تا به آخرین امام است یعنی برداشت ما هم باید نسبت به ائمه اطهار علیهم السلام ،یکسان باشد. برداشتی که از امام مجتبی علیه السلام داریم باید با امام حسین علیه السلام یکسان باشد.
انقلاب کربلا سه رهبر داشته است :
۱. رهبر آماده ساز
۲. رهبر اجرایی
۳. رهبر نهادینه ساز
یک رهبر آماده ساز امام حسن علیه السلام بودند که در برخورد با معاویه از جنگ فاصله گرفتند و به مدت ۱۰ سال جامعه را برای قیام عاشورا آماده کردند.امام حسین علیه السلام رهبر اجرایی قیام کربلا بودند و امام سجاد علیه السلام رهبر نهادینه ساز قیام عاشورا بودند. اگر قرار بود عاشورا فقط در کربلا بماند دیگر جلوه ای در تاریخ نداشت و وجود مقدس امام سجاد علیه السلام بودند که آن را در جان و دل مردم نهادینه کردند .

ایشان ادامه داد: امام سجاد علیه السلام دارای دو بعد بودند ،هم امام فرد ساز و هم امام جامعه ساز بودند . دعا اثر گذاری ویژه ای در انسان سازی دارد که دارای دو خصوصیت است :۱. دعا آمیخته با احساس است (وقتی انسان در درگاه خدا تضرع می کند و از خدا چیزی می خواد برای خدا دلنشین است و وقتی من چیزی را از خدا می خواهم در راستای آن تلاش هم می کنم ).
امام سجاد علیه السلام در قالب دعا بیشترین مطالب دینی و انسان سازی را مطرح کردند همون طور که در دعای مکارم اخلاق، بخش به بخش به انسان سازی اشاره می کنند .امام سجاد علیه السلام در دعای صحیفه سجادیه نقطه ی آموزشی و تربیتی را مطرح کردند که علاوه بر درخواست آرزو از خدا ،برای رسیدن به آن هم تلاش می کند."الهی و هَب لی مَعالِیَ الأَخلاقِ" خدایا آن نقطه های رشد اخلاقی را به من ببخش و این نتیجه تربیتی و آموزشی دعاست.

امام جمعه مشهد اظهار داشت :نکته ی دومی که در دعا وجود دارد این است که دعا : هدف سازی و آرزو سازی برای انسان می کند . ما انسان ها اگر مسیر را گم می کنیم ، گمراه می شویم و به این علت است که هدف را گم می کنیم. جوان یک سرمایه است و اگر هدفش معلوم نباشد این سرمایه به هدر می رود . اگر از روز اول در زندگی جوان هدف مشخص شود دیگر گمراه نمی شود.امام سجاد علیه السلام وقتی دعا را آموزش می دهند برای انسان هدف و آرزو سازی می کنند، این خصوصیت امام سجاد علیه السلام در فرد سازی است.
در جامعه سازی هم ،امام سجاد علیه السلام در همه ی جوامع و همه ادیان کربلا را به گونه ای اثر گذار مطرح کردند. گاندی با اینکه مسلمان نبود و آتش پرست بود، قیام خودش را از قیام عاشورا می دانست. تمام این اتفاقات در جهان به خاطر وجود مقدس امام سجاد علیه السلام بود . در ذکر مصائب، ما به بخشی توجه داریم که قلب ما را بسوزاند در صورتی که باید برای معرفت هم جان و دل بگذاریم . وجود اقدس سید الساجدین با نشانه هایی قیام عاشورا را دل جامعه زنده نگه می داشتند . ایشان از بازار عبور می کردند و وقتی قصاب می خواست گوسفند را بکشد حضرت می فرمودند به این گوسفند آب دادید  و و قتی جواب آری می شنیدند می فرمودند شما به گوسفند آب می دهید و او را سر می برید اما پسر پیغمبر را لب تشنه سر بردند ، این ذکر مصیبت امام سجاد علیه السلام شهر را عزا خانه سید الشهدا می کرد که این نهادینه سازی قیام عاشورا به واسطه ی امام سجاد علیه السلام است .

عضو مجلس خبرگان رهبری در پایان بیان داشت : ۴۰ سال این برنامه امام سجاد بود که با این کار انقلاب عاشورا را در دل ها و مغزها زنده نگه داشتند .حضرت هم در فرد سازی و هم در جامعه سازی نابغه ای بی نظیر بودند . در سرزمین کربلا به خاطر حکمت خدا حضرت بیمار شدند تا حجت خدا بر روی زمین باقی بماند .ما واقعا در حوزه معرفت شناسی نسبت به ائمه اطهار علیهم السلام خیلی خوب کار نکردیم .انشاالله به لطف آن حضرت معرفتمان را نسبت به اهل بیت علیهم السلام بالا ببریم .

وجود مقدس سیدالساجدین علیه السلام با زهر عبدالملک مروان ملعون به شهادت رسیدند.
 

1399/06/24
14:00

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد