آیت الله علم الهدی:

باید تا آخرین قطره خونمان همانند سیدالشهدا علیه السلام در مقام بیدارسازی و روشنگری بایستیم

title

به گزارش Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی در روز اربعین حسینی در حرم امام رضا علیه السلام مطرح نمود: در این اربعین عزیزانی که در سال گذشته توفیق پیاده روی و زیارت امام حسین علیه السلام را داشتند و امسال محروم اند ،محضر امام رضا علیه السلام را خلیفه و جانشین کربلا بگیرند و دلهایشان را از کنار قبر امام هشتم به کنار قبر شش گوشه امام حسین علیه السلام بفرستند و تجدید خاطره کنند ، انشاالله بتوانیم با دل آکنده ای از عشق آموزه هایی را که در زیارت مقدسه سیدالشهدا علیه السلام هست را در زندگانیمان استفاده کنیم. صفان جمال وجود امام باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام را درک کرده است، وجود امام پنجم زیارت عاشورا به او یاد دادند و وجود امام ششم هم به او زیارت اربعین را تعلیم دادند. صفان از شیعیان خاص اهل بیت علیهم السلام بود و امام صادق علیه السلام به او دستور دادند که در روز اربعین به قبر امام حسین علیه السلام برود و زیارت اربعین را قرائت کند که در فرازی از این زیارت ۳ عنصر معرفی شده است :
۱. انگیزه قیام امام حسین علیه السلام
۲.جریانی که در مقابل سیدالشهدا ایستاد و با ایشان مبارزه کرد
۳. وجود مقدس خود امام حسین است

ایشان ادامه داد: در این فراز از زیارت اربعین غیر از اینکه نسبت به وجود ابی عبدالله علیه السلام و یارانشان معرفت پیدا می کنیم ، نسبت به این دنیا تباه هایشان را می شناسیم و راه مستقیم امام حسین علیه السلام را پیدا می کنیم . در این فراز از زیارت اربعین وجود مقدس سید الشهدا علیه السلام بَذَلَ مُهْجَتَهُ هستند زیرا بندگان خدا را از جهالت نجات می دهند ، از این بیان در می یابیم که در مقابل امام حسین علیه السلام تنها لشکر یزیدی نبود بلکه جامعه هدفشان امت بود . علت اینکه امت اسلام وجود ناپاکی مثل یزید را در درونش داشت ، رذیلت های اخلاقی بود که در بین مردم رواج پیدا کرده بود ، اینکه یزید در یک زمان قدرت پیدا می کند عامل اصلی اش یزید نیست بلکه آن حالت خاص مردمی است که به یزید قدرت می دهند و آن عبارت است از جهالت و حیرت ذلالت .جهالت یعنی اینکه نداند برای چه به دنیا آمده اند و حیرت ذلالت هم یعنی اینکه هر روز به دنبال یک چیز هستند و به فکر دنیای خویش اند ، شکم و شهوت و لذت بر زندگی آنان قالب شده بود که این حالت در جامعه باعث به قدرت رسیدن بنی امیه و یزید و شمر می شود و دیگر اهل بیت علیهم السلام در آن جایی ندارند .

جهالت و حیرت ذلالت به وجود آورنده قدرت استکباری

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: این جهالت و حیرت ذلالت دو جریان را به وجود می آورد:
۱. جریان استکباری است که می خواهد بر مردم حکمرانی کند
۲. جریان شهوت و شکم پرستی که این ها لشکرهای عملیاتی نیروی استکبار قرار می گیرند .
لذا در زیارت اربعین می فرماید : "وَقَدْ تَوَازَرَ عَلَیْهِ مَنْ غَرَّتْهُ الدُّنْیا ، وَبَاعَ حَظَّهُ بِالْأَرْذَلِ الْأَدْنیٰ" کسانی با تو جنگ کردند که دنیا مغرورشان کرده بود و خودشان را به پست ترین چیز فروختند ،"وَشَرَیٰ آخِرَتَهُ بِالثَّمَنِ الْأَوْکَسِ" و آخرتشان را به کمترین بهاء فروختند ، افرادی که با این خاصیت در مقابل امام حسین علیه السلام ایستادند در جهالت محض بودند که این ها یک جریان در مقابل سید الشهدا بودند و جریان دوم افرادی بودند که در زیارت اربعین بیان می کند : "وَأَسْخَطَکَ وَأَسْخَطَ نَبِیَّکَ وَأَطَاعَ مِنْ عِبادِکَ أَهْلَ الشِّقاقِ وَالنِّفاقِ" افرادی که در یک چهره دلسوز مردم بودند و در یک چهره دیگر به آنان ظلم می کردند ، اینان اصل جریان دشمنی با اهل بیت علیهم السلام بودند که نفاق را پرورش دادند و بر مردم تسلط داشتند . یک تعبیری در آن دوران وجود دارد این است که وجود مقدس سید الشهدا علیه السلام در آن دوران تلاش کردند تا مردم را بیدار کنند و آنان را از جهالت نجات دهند اما زیارت اربعینی که صفان جمال از امام صادق علیه السلام نقل می کند این است که زیارت اربعین تعیین کننده ملاک ها و معیار های امروز زندگی ماست که وابسته به امام حسین علیه السلام است ، یعنی امروز هم در عرصه زندگانی ما یک جهان استکباری وجود دارد که مومنین را از هم جدا می کنند و با چهره نفاق ظاهر می شوند ، خودشان را خوب نشان می دهند و زمانی که بر مردم مسلط می شوند از هیچ ظلمی فروگذار نیستند و آن چیزی که باعث به قدرت رسیدن این استکبار می شود ، جهالت مردم است. اگر مردم زندگی را فقط در شهوت و شکم ببیند زود آخرتشان را به کمترین بهاء می فروشند و باعث به قدرت رسیدن استکبار می شوند . این فراز زیارت اربعین این قابلیت را برای زندگانی امروز ما بیان می کند و باید کسانی که عاشق امام حسین علیه السلام هستند با جریان استکبار مبارزه کنند همانند سید الشهدا که تا آخرین لحظه با آنان مبارزه کردند.

باید تا آخرین قطره خونمان همانند سیدالشهدا علیه السلام در مقام بیدارسازی و روشنگری بایستیم

امام جمعه مشهد در پایان بیان کرد: بَذَلَ مُهْجَتَهُ دو معنا دارد که یکیش خون درون کبد است که بسیار گسترده است و خون را به قلب می رساند که اگر غذا به کبد نرسد نمی تواند خون سازی کند اما در عمق جگر خونی وجود دارد که در مواقع ضروری به قلب می رساند که به آن می گوید بذل مهجته، و معنای دیگرش آخرین خون داخل قلب را می گویند که وجود مقدس سید الشهدا علیه السلام برای این مردم تمام هستی اش را داد و تا آخرین قطره خون قلبش در راه خدا فدا کرد . این یعنی ما در مقام بیدارسازی مردم و روشنگری باید تا آخرین قطره خون بایستیم و مقاومت کنیم ، یکی در مقابل جهالت مردم و یکی در مقابل آدم هایی که اهل تفرقه و نفاق هستند . ببینید عزیزان ما برای امام حسین علیه السلام چهلم می گیریم به این خاطر که تمام جریان کربلا و اسارت در روز اربعین به پایان رسید. امروز عزیزان امام حسین به سرزمین کربلا برگشتند زیرا قلبشان در کربلا مانده بود. سید الشهدا علیه السلام یک لشکر از پیر و جوانان داشتند که در دوران اسارت رفتند و دشمن را شکست دادند و پیروزمندانه به کربلا برگشتند . امروز زنان و دختران بدن های پاره پاره عزیزانشان را در کربلا دیدند و همه ی مصیبت های اهل بیت علیهم السلام در روز اربعین دیده شد و امام حسین علیه السلام تا آخرین قطره خون خود را در راه خدا فدا کردند در زمانی که تیر سه شعبه به قلب مبارکشان زدند . انشاالله عنایات سیدالشهدا علیه السلام شامل حالمان شود و بتوانیم بار دیگر اربعین در کنار قبر شش گوشه امام حسین علیه السلام باشیم .

1399/07/17
15:40

افزودن دیدگاه جدید


امامemam
آخرین اخبار


تصاویر

آیت الله علم الهدی در دیدار با رئیس سازمان عقیدتی سیاسی کل ناجا، حجت الاسلام والمسلمین ادیانی

اقامه نماز بر پیکر حجت السلام و المسلمین حاج شیخ عبدالحمید دیانی

اقامه نماز بر پیکر شهدای مدافع حرم به امامت آیت الله علم الهدی

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.