آیت الله علم الهدی:

تعمق در آموزه های دینی و دقت در فلسفه های این آموزه ها لازمه نسل جوان امروز است

title آیت الله علم الهدی در دیدار با هیئات جاماندگان اربعین بسیج دانش آموزی در روز اربعین حسینی مطرح نمود: امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند علامات شیعه پنج چیز است :

۱. گفتن بلند بسم الله الرحمن الرحیم در نمازهای واجب
۲. در حال سجده کردن پیشانی را به خاک بگذارد
۳. انگشتر را به دست راستش بکند
۴.نمازهای یومیه را ۵۱ رکعت بخواند ( ۱۷ رکعت نماز یومیه و ۳۴ رکعت نمازهای نافله )
۵. زیارت اربعین بخواند
نکته ای که شما برداران و خواهران جوان باید به آن توجه کنید عمق آموزه های دینی است ، شما فرزندان این انقلاب هستید و باید در عمق آموزه های دینی و فلسفه ی وجودشان تدبر کنید . نمی توانید امروز در برابر دنیا تنها با برگزاری مراسم و شعائر الهی بایستید و آن را معرفی کنید بلکه باید در عمق مسائل دینی نیز تامل کنید ، متاسفانه مشکلی که امروز در جامعه جوان ما وجود دارد این است که به اندازه ی عشق و احساسشان، مطالعه در زمینه دین و مذهب ندارند . پیش آمده است که در تشکلی برای جوانان چندین ساعت برنامه ی احساسی مذهبی وجود داشته و همراهی شده است اما گفت و گو و تعلیم مسائل دینی کمرنگ است ، نسل سوم و چهارم انقلاب اسلامی به خاطر رشد در بستر جامعه انقلابی پیشرفته تر از نسل اول انقلاب هستند و خب مسئله ای که در بین جوانان ما امروز کمتر دیده می شود، تعمق در دینداری است. در هیچ نسلی همانند امروز افراد جوان دیندار نداشتیم و این مستلزم تامل و تعمق در مسائل دینی است ، ما باید در مورد تامل در آموزه های دینی جوانمان را آماده کنیم تا الگوی جهان شوند. نباید بی حوصلگی در تغذیه فکری وجود داشته باشد .

عصو مجلس خبرگان بیان کرد:در سال گذشته جمع شما جوانان را برای راهپیمایی اربعین بدرقه کردیم که جای خالیش امسال حس می شود که این یک ارادت و حرکت احساسی برای سید الشهدا علیه السلام بود و دشمن با حرکت میلیونی عاشقان امام حسین علیه السلام شکست خورد و متوجه عظمت شیعیان گردید اما باید این را از خود بپرسیم که چرا اربعین نشان دهنده این حرکت بزرگ است ؟
فرمایش امام حسن عسگری علیه السلام در خط جامعه سازی است و ما زمانی جامعه سالمی داریم که خط ارتباط با خدا در بین مردم قوی باشد .امروز در تحلیل جوامع بیان شده است، جامعه ای که در آن ارتباطات بیشتر باشد همبستگی نیز بیشتر است و امام حسن عسگری علیه السلام علاوه بر بیان ارتباطات اجتماعی در جامعه اسلامی به بیان ارتباط افراد با خدا نیز پرداختند ،اگر جامعه ای متشکل از افرادی باشد که ابتدا رابطه شان را با خدا قوی کردند و بعد به ارتباطات اجتماعی پرداختند ، جامعه ای بسیار نیرومند و قوی خواهند بود و این جامعه از هم گسستنی نیست . لذا ۵۱ رکعت نماز را به عنوان یکی از علامات جامعه شیعه بیان کردند . یکی دیگر از علا‌‌‌مات شیعه گذاشتن پیشانی بر خاک است ، آن چیزی که در سجده برای ما مهم است این است که برای خدا این کار را می کنیم و بر خوردنی و پوشیدنی خود سجده نمی کنیم .

ایشان ادامه داد : ۳ مورد دیگر را هم امام یازدهم مطرح کردند از جمله انگشتر بر دست راست کردن. کار امام هادی علیه السلام و امام حسن عسگری علیه السلام در امت ، تشکیلات سازی است ، با تشکیلات اجتماعی جامعه را برای دوران غیبت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف آماده می کردند و در آن زمان که شیعه پراکنده بود امام حسن عسگری علیه السلام برای اینکه شیعیان بتوانند یکدیگر را پیدا کنند و تشکیل اجتماع بدهند فرمودند شیعه انگشتر به دست راستش می کند. در صفوف جماعت مسلمانان همه در کنار هم بودند اما شیعیان بسم الله الرحمن الرحیم را بلند می گفتند تا بازهم بتوانند در زمان تقیه یکدیگر را پیدا کنند و در بخش آخر فرمودند زیارت اربعین نشان شیعیان است چرا که همه ی شیعیان بتوانند در کنار هم باشند و همبستگی کنند . کربلا یک مجموعه آموزشی است زیرا از روز شهادت تا چهلم امام حسین علیه السلام اتفاقات زیادی افتاد که همه اش درس زندگی بود.

امام جمعه مشهد در پایان بیان کرد: امام حسن عسگری علیه السلام فرمودند زیارت اربعین نشانه شیعه بودن است زیرا شیعیان از ابتدای ورود به کربلا تا زمان برگشتن اسرای کربلا را در نظر داشته باشند و الگو بگیرند . شیعه باید این جریان را بررسی کند و از لحظه به لحظه قیام عاشورا در زندگی الگو بگیرند .کربلا تمام نشد، جریان امام حسین علیه السلام با سلطه ی استکبار مقابله کرد و شیعیان سیدالشهدا باید قیام عاشورا را بررسی کنند و در تمام دنیا مقابل استکبار ایستادگی کنند. "کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلا "یعنی اینکه صف قیام امام حسین علیه السلام در همه جای عالم وجود دارد و صف یزید هم هنوز در مقابل امام حسین علیه السلام وجود دارد و این انقلاب زمانی تمام می شود که به دست امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف می رسد .پس وظیفه ی شما جوانان این است که به تابلوی کربلا نگاه کنید و از آن در زندگی بهره مند شوید . به همین خاطر امام حسن عسگری علیه السلام می فرماید : زیارت اربعین از نشانه های شیعیان است تا با مطالعه این قیام شیعیان در مقابل استکبار مقاومت و ایستادگی کنند .عزیزان جوان شما در چنین روزی در سال گذشته در اربعین بودید و مورد توجه ویژه سیدالشهدا بودید ، امسال تمام عشق و ارادت شما ثبت و ضبط شد و مورد توجه ابا عبدالله هستید و اربعین تنها مصیبت نبود بلکه پیروزی بود .انشاالله که مورد عنایت سید الشهدا علیه السلام قرار بگیرید .
 

1399/07/17
17:35

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

حضور آیت‌الله علم‌الهدی در کارگاه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهر مشهد

اقامه اولین نماز جمعه مشهد مقدس در سال 1400 از حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم تشییع پیکر خلبان شهید، «بیرجند بیگ محمدی»

پاسخ به شایعات
اطلاعات تماس

آدرس:

ایـــــران ، مشهـــــد ، خیابان امـــام رضــــا (علیه السلام)،

کــــوچــــه ۲۳، دفـــتـــر آیــت الله عـلـــم الـهـــــدی


تــلفــن:  985138598612+  985138598611+
فـکــس: 985138544080+    

رایانامه ی شخصی آیت الله علم الهدی :
alamolhoda@hotmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.