آیت الله علم الهدی:

انسجام و توسعه جریان تشیع در دوران امام حسن عسکری (علیه السلام ) بی نظیر بود

title

به گزارش Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی در روز شهادت امام حسن عسکری علیه السلام در حرم رضوی مطرح نمود: مراتب تسلیت خودمان را به محضر میوه دل امام حسن عسکری علیه السلام تسلیت عرض می کنیم. در مقام امام حسن عسکری علیه السلام مسئله حائز اهمیت سیره شناسی است که در بین تمام آن ها سیره سیاسی تعیین کننده خروج از بحران های اجتماعی است و بیانگر ظلم متجاوزین است . ما اگر در بستر این ظلمی که در ۲۵۰ سال نسبت به اهل بیت علیهم السلام اتفاق افتاد تعمق کنیم در می یابیم که دو جریان از نظر نوع ستم وجود داشته است :
۱.جریان سرکوب
۲. جریان خفقان و اختناق
ائمه معصومین علیهم السلام ابتدا مورد سرکوب قرار می گرفتند و بعد آنان را در خفقان قرار می دادند تا ارتباطشان را با پیروان و شیعیانشان از بین ببرند . این ظلمی که در دوران بنی امیه وجود داشت دقیقا در دوران بنی عباس هم اتفاق افتاد. بعد از اینکه بنی امیه از میان رفت و بنی عباس روی کار آمد دیگر توان نداشتند همانند حکام دوران بنی امیه امامان را سرکوب کنند به همین اهل بیت علیهم السلام را در خفقان و زندان قرار دادند امت شیعه گسترش پیدا نکنند . جنایات منصور دوانقی ملعون همانند جنایات حکام ظالم بنی امیه بود فقط نوعش تفاوت داشت . مظالمی که هارون ملعون نسبت امام هفتم علیه السلام داشت همانند مظالمی بود که معاویه و یزید نسبت به امام حسن مجتبی علیه السلام و امام حسین علیه السلام داشتند که این سرکوب نتیجه ی بسیار بر عکسی در جامعه داشت. زمانی که امام هفتم در زندان به شهادت رسیدند چهار غلام پیکر مطهر امام را بر دوش آوردند و گفتند این امام رافضیان است که بعد وضعیتی در بغداد پیش آمد که هارون ناچار شد از شهر خارج شود و وقتی پیکر مطهر امام موسی کاظم علیه السلام مورد تجلیل قرار گرفت توسط سلیمان بن جعفر جمعیتی حدود ۱۵۰۰ هزار در آن زمان برای تشییع امام آمده بودند یعنی ۱۴ سال امام را زندانی کردند و دور از دسترس قرار دادند نه تنها محبوبیت و قدرت سیاسی امام را کم نکرد بلکه بیشتر هم کرد .

ایشان ادامه داد :این اتفاق که افتاد دیگر حکام بنی عباس نمی توانستند اهل بیت علیهم السلام را سرکوب کنند .همینطور امام رضا علیه السلام که توطئه مامون را افشا کردند و گرایش به امامت به جایی رسید که دیگر نمی توانست امامت را سرکوب کند . و بعد از امام رضا علیه السلام، امام جواد و امام هادی و امام حسن عسکری علیهم السلام ابن رضا می نامیدند . هم از نظر شیعه و دوستان به آنان لقب داده بودند هم از بابت دشمنان، زیرا شیعیان می گفتند که این ائمه راه امام رضا را ادامه می دهند و دشمنان به آنان ابن الرضا می گفتند زیرا همان خطری که امام رضا علیه السلام برای آنان داشت فرزندان امام رضا هم برای آنان داشت و مسئله ی دیگر این بود که امام هادی و امام حسن عسکری علیهم السلام باید شیعه را برای دوران غیبت آماده می کردند، با اینکه در محاصره ارتش بودند بازهم برای دوران غیبت تشکیلات سازی کردند و در هر شهری بابی را برای ارتباط با امامت تعریف می کردند که این باب با نائب خاص امام زمان در ارتباط است تا مردم به واسطه ی آنان با امام زمان ارتباط داشته باشند .

عضو مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت :آن چیزی که مهم است این بود که در بین ائمه معصومین علیهم السلام خفانی که برای امام هادی علیه السلام و امام حسن عسکری علیه السلام پیش آمده بود ، تاریک تر بود . یعنی امام هادی علیه السلام و امام عسکری علیه السلام در محاصره لشکر بودند. اینکه لقب عسکری به امام یازدهم دادند بابت محاصره در ارتش بود و در عین این محدودیت شیعه را توسعه دادند و کار به جایی رسید که انسجامی که شیعه در دوران امام هادی و امام حسن عسکری داشتند بی نظیر بود که این یک تمرین برای زندگی شیعه در دوران غیبت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف بود. دشمنان با اینکه می دیدند در این خفقان بازهم شیعه این قدر توسعه پیدا کرده، امام را به زندان می انداختند. بعد از امام جواد الائمه علیه السلام که جوان ترین امامی بودند که به شهادت رسیدند امام حسن عسکری علیه السلام بودند. امام حسن عسکری علیه السلام آنقدر تشکیلات سازی قوی داشتند که می دانستند اگر بخواهند به امام ظلمی برسانند، شیعیان حکومت را بهم می ریزند و از طرفی دیگر که دشمنان از امام می ترسیدند به خاطر بود که می دانستند فرزند امام حسن عسکری علیه السلام می آید و ریشه ظلم را بر می کند.

امام جمعه مشهد در پایان بیان کرد: علی بن نارمش یک ناسبی فحاش نسبت به اهل بیت بود که به دستور خلیفه می خواست امام را در زندانش زندانی کند که وقتی نگاهش به صورت امام افتاد به روی زمین افتاد و از شیعیان خاص امام عسکری علیه السلام شد و یک جریان ارتباطی قوی از داخل زندان به بیرون زندان ایجاد شد که نامه شیعیان را به امام می رساند و دستور امام را به آنان ابلاغ می کرد .ما باید بشناسیم اهل بیت علیهم السلام که چه خدماتی را برای اسلام ناب محمدی انجام دادند. ابوالحیثم یکی از شیعیان امام بود که متوجه شد می خواهند شما را به زندان کوفه منتقل کنند و ایشان را به شهادت برسانند که امام به ابوالحیثم گفت او موفق نمی شود. حکام ظالم بنی عباس چون دیدند دیگر نمی توانند با قدرت امامت امام حسن عسکری علیه السلام مقابله کنند تصمیم گرفتند ایشان را به شهادت برسانند . امام یازدهم بسیار مظلومانه به شهادت رسیدند.وجود مقدس امام رضا علیه السلام را که مامون زهر داد تا فردای آن روز ایشان به شهادت رسیدند اما وجود امام حسن عسکری علیه السلام که تمام آن پادگان نظامی که شیعه امام شده بودند ، وقتی به ایشان زهر دادند امام بیمار شدند و از درون ذوب می شدند ، یکی از اصحاب امام می گفتند وقتی خدمت امام رسیدم دیدم امام بسیار ضعیف شدند و لب هایشان خشکیده است ، وقتی خواستم به ایشان آب بدهم دیدم وجود مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف که شش سال بیشتر نداشتند آمدند و به پدرشان آب دادند و امام حسن عسکری علیه السلام با لبخند به فرزندشان می گفتند : یا سید اهل بیته اسقنی ، ای بزرگ خانواده آب به من بده .
لعنت الله علی قوم الظالمین
 

1399/08/04
12:20

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

حضور آیت‌الله علم‌الهدی در کارگاه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهر مشهد

اقامه اولین نماز جمعه مشهد مقدس در سال 1400 از حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم تشییع پیکر خلبان شهید، «بیرجند بیگ محمدی»

پاسخ به شایعات
اطلاعات تماس

آدرس:

ایـــــران ، مشهـــــد ، خیابان امـــام رضــــا (علیه السلام)،

کــــوچــــه ۲۳، دفـــتـــر آیــت الله عـلـــم الـهـــــدی


تــلفــن:  985138598612+  985138598611+
فـکــس: 985138544080+    

رایانامه ی شخصی آیت الله علم الهدی :
alamolhoda@hotmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.