قیمت محل دفن همسر آیت الله علم الهدی 700 میلیون تومان است !!

title


به گزارش بخش پاسخ به شایعات سایت Alamolhoda.com ، پس از دفن همسر آیت الله علم الهدی در حرم امام رضا (علیه السلام) شایعاتی پیرامون این موضوع و تهیه هزینه های دفن و کفن آن مرحوم در فضای مجازی منتشر شد. که نمونه ی آن را در ذیل مشاهده می فرمایید:


اما در همین رابطه معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی در مصاحبه با خبرگزاری فارس عنوان کرد:

آن دسته از خادمان حرم رضوی (رسمی، موروثی و افتخاری) که بر اساس قوانین و ضوابط آستان قدس از حق تدفیق خود و یکی از بستگان درجه یک در صحن‌های آزادی و جمهوری اسلامی و دیگر اماکن برخوردارند، می‌توانند طبق ضوابط مذکور از این حق خود استفاده نمایند یا به یکی از بستگان درجه یک خود انتقال دهند.
آیت‌الله علم‌الهدی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه مشهد نیز از حق تدفین رایگان در صحن آزادی برخوردار بودند که این حق را به همسر مرحومه خود اختصاص دادند.

این موضوع امری متداول است که همسران برخی از علما، فضلا و خدام بصورت رایگان در حرم دفن شوند و نمونه این موضوع را در حرم از گذشته تا به امروز بسیار داشته‌ایم.

همچنین علیرضا خوشنویس، خادم بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) طی یادداشتی نوشت: خدام حرم به 4 گروه رسمی موروثی، رسمی، افتخاری و تشرفی تقسیم می شوند.

اگر در حکم رسمی کسی کلمه موروثی قید شده باشد، نسل آن شخص حکم جلو می رود و به ترتیب به پسر ارشد خانواده می رسد. صاحبان این نوع حکم ها کسانی هستند که جد یا پدر جد آنها در سال های بسیار دور خدمات ارزشمندی برای دین اسلام انجام داده اند یا هدیه بسیار بزرگی مانند ملک و زمین وقف حضرت رضا(ع) کرده اند؛ یا اینکه از علمای بزرگ بوده اند. حکم این خدام پس از مرگشان به پسر بزرگ آنها می رسد.

خدام رسمی دارای 2 قبر در حرم هستند. فرق خدام رسمی موروثی و غیر موروثی در این است که حکم خادم غیر موروثی پس از مرگش به شخص دیگری منتقل نمی شود.

خادم افتخاری هم صاحب یک قبر در حرم می باشد و پس از مرگش، حکم وی اعتباری ندارد اما خدام تشرفی قبر ندارند و فقط در روزهای کشیک خود از غذای حضرت استفاده می کنند.

یک گروه هم خادم حقوق بگیر و کارمند آستان قدس رضوی هستند که فقط یک قبر دارند.

معمول بر این است، کسانی که حکم دارند مانند رسمی یا افتخاری را در صحن آزادی (صحن نو) یا صحن انقلاب( صحن کهنه یا سقاخانه اسماعیل طلایی) دفن می کنند. من به روایتی شنیده ام که صحن آزادی فعلی، باغ ششدانگ حضرت رضا(ع) بوده است.

توضیح اینکه آیت الله علم الهدی علم الهدی خادم رسمی هستند و دو سهم قبر دارند.

همچنین آقای سیدماجد علم الهدی فرزند آیت الله علم الهدی در واکنش به این شایعه در مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: آیت الله علم‌الهدی از حق دفن رایگان در صحن‌ آزادی حرم مطهر برخوردار بودند و حق خود را به همسر مکرمه و مرحومشان اختصاص دادند. مدفن همسران بسیاری از علما ، فضلا وخدام در این مکان مقدس قرار دارد.
سلوک ساده و مردمی آیت الله علم الهدی و همچنین قانونمداری تولیت آستان قدس رضوی امری آشکار و زبانزد همگان است و با تحرک کور رسانه‌ای مخدوش نخواهد شد.

1396/04/10
15:51

افزودن دیدگاه جدید


امامemam
آخرین اخبار


تصاویر

هوانیروز، مایه افتخار نظام و سربلندی ملت است/ اقتدار ارتش، زمینه‌ساز آرامش مردم

خانواده معظم شهدا در اجر همسران شهید خود شریک هستند/جهاد مقبول شهدای حادثه حرم رضوی به برکت صبر خانواده‎های آنان است

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم یادواره شهدای روحانی در مدرسه علمیه عالی نواب

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.