آیت الله علم الهدی:

دین مداری تابع باورمندی انسان هاست/حجاب دقیق شرعی مانع بسیاری از مفاسد اجتماعی است

title

به گزارش Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی در جشنواره گوهر فاطمی؛ عفاف و حجاب در جمع فرماندهان ارتش جمهوری اسلامی ایران مطرح نمود : خوشبختانه امروز در برحه زمانی ای از انقلاب عزیزمان به سر می بریم که توان دفاعی این نظام و انقلاب ، محور اقتدار جامعه مومنین و مردم ارزشمند مدار انقلابی این کشور است و به عنوان نماد ارزشی حافظ و نگهبان اسلامی در برابر بینش همه مسلمانان و مردم دنیا قرار دارند . اگر مسلمانانی که امروز بر روی کره زمین زندگی میکنند، بخواهند مظهری برای فداییان در رکاب پیامبر در جنگ ها متصور شوند متوجه جریان های دفاعی نظام مقدس ما ، ارتش غیور ، دلاور و سپاه قهرمان ما و بقیه نیروهای مسلح در این کشور خواهند شد . اندام رسا و‌ قامت یک دلاور پاسدار و ارتشی ما ، امروز در برابر بینش هر مسلمانی از جوامع متمدن گرفته تا فلات آفریقا به عنوان یک مظهری از فداییان در رکاب پیغمبر متصور می باشد و این قداست و ارزشی که نیروهای انقلابی و دفاعی ما دارند به برکت ایثارگری ها و دلاور مردی هایی برای اسلام که ارزش بزرگیست، می باشد . در برابر تمام نیروهای های مسلح جهان ، نیروی مسلح ما به خاطر اعتقاد و ایمان به خدا و ‌رسول اکرم صلی الله علیه و آله وسلم از جایگاه ویژه ای برخوردارند که این برکت به خاطر ایثارگری و خون شهدا و تلاش مخلصانه نایب امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است و همانطور که خداوند متعال فرموده است اگر نعمت هایم را شکر کنید برای شما وسعت خواهم داد ، ماهم شکرگزار این قداست انقلاب و نظام اسلامی هستیم .

وی در ادامه بیان کرد : اغلب نیروهای مسلح هر کشور به عنوان مدافع و نگهبان آن کشور هستند اما نیروهای مسلح ما علاوه بر حراست و نگهبانی ، اخلاص عمل و اعتقاد به خداوند متعال را در دلشان دارند که ارزش های اسلام را حفظ می‌کنند .
در صدر همه ی این حفاظت ها ، مسئله ی امر به معروف و نهی از منکر است که در سایه ی این امر ارزش های دینی و انقلابی حفظ می شود . آن چیزی که شما عزیزان را در کل دنیا عزیز کرده و به شما قداست بخشیده است، موقعیت دفاعی شما از اسلام و راه دین است و این را باید به عنوان یک مدال ارزشی بر سینه خود داشته باشید . اگر جریان دفاعی شما از راه امر به معروف و نهی از منکر نباشد ، دیگر محبوبیت الهی وجود نخواهد شد و شما عزیزان باید از این رسالت ،حفظ و حراست کنید . امر به معروف و نهی از منکر یک حدود دینی است که اجرای این فریضه از نزدیکان فرد آغاز می شود تا گستردگی آحاد مسلمانان جهان .امر به معروف و نهی از منکر را هر فردی باید از خانواده اش آغاز کند تا گستردگی آن به جامعه برسد و لذا باید در بیان علما در خصوص اجرای این امر تامل کرد .عزیزان ما در سازمان عقیدتی و سیاسی توجه داشته باشند که مظاهر عزیزان ما در این نهاد مقدس ، مظاهر دینی و ارزشی باشد.

دین مداری تابع باورمندی انسان هاست

ایشان تصریح کرد :عزیزان ما در سازمان عقیدتی سیاسی توجه داشته باشند که مظاهر عزیزان ما در این نهاد مقدس ، مظاهر دینی و ارزشی باشد . آنچه در مسئله ی آشکار منکرات وجود دارد مسئله ی بی حجابی و بی عفتی است . اصل حجاب به صورت فطری در ما وجود دارد و باید در تلاش باشیم و بپذیریم زیرا مسئله ی دینداری و حجاب و عفت یک مسئله ی بخش نامه ای نیست که با فرمانده و فرماندهی ایجاد شود . اصولا دین مداری از باورهای دینی و فطریات ماست که ما را دیندار واقعی می کند . یعنی اگر شما عزیزان در باورمندی نیروهایتان مشکلی داشتید نمی توانید با تحکم و دستور آن ها را دین مدار کنید. دین مداری تابع باورمندی انسان است . مسئله ی دین هم مسئله ی جغرافیایی و خانوادگی و ملیتی نیست بلکه ما باید باور کنیم که خدایی وجود دارد و معاد فرا می رسد . لذا اگر این باور در انسانی تحقق پیدا نکند شما نمی توانید آن انسان را به عنوان یک عنصر دین مدار بدانید . باید این باور وجود داشته باشد تا هر کدام از ما حدود شرعی را رعایت کنیم و اگر این امر بخواهد با زور و تحکم صورت بگیرد، فقط ظاهر سازی اتفاق می افتد لذا مسئولیت شما عزیزان در تبلیغات این عرصه ، بالا بردن باورمندی های قلبی است که در آن مسئله ی ظواهر شرعی هم اهمیت پیدا می کند.

آیت الله علم الهدی ضمن تاکید بر مسئله مبارزه با حجاب در کشورهای غربی بیان کرد : در جوامع لائیک‌ ( بی دین ) سران آن جامعه منکر وجود عناصر اسلامی همچون مساجد و ... نیستند اما با حجاب و عفت مقابله ی شدیدی دارند . آن روزی که استعمار انگلستان به واسطه ی عنصر ناپاکی همچون رضا خان بر کشور ما حاکم شد ، اولین حرکتی که انجام داد مقابله با عفت و حجاب در جامعه بود . حجاب از باورمندی افراد می آید. اگر خداباوری و معاد باوری در بانویی وجود نداشت نمی توان او را با عفت و حجاب کرد . بی حجابی مظهر منکر است.

وی ادامه داد: آشکار شدن منکر و گسترش آن در جامعه ، دهن کجی به اسلام و قرآن است . متاسفانه یکی از مشکلات ما ولنگاری بی عفتی و بی بندوباری در جامعه است . اگر بی بندوباری و بی عفتی به وجود آمد اولین ضربه اش بر پیکره ی دفاعی اسلام در این جامعه است . شما عزیزان فرمانده شاهد رزمنده های ۸ سال دفاع مقدس بودید که به خاطر دین مداری و خدا باوری با عشق به شهادت به زیر آتش جنگ می رفتند که این رزمنده های جوان ما با فداکاری ها و اعتقادشان تمام دنیا را شکست دادند.اگر بنا شد اصل عفاف و حجاب در جامعه ی ما کم رنگ شود و زیر سوال برود نه تنها حدود اسلامی و شرعی را رعایت نکرده بلکه این امر به صورت یک سم مهلک ، توان و باور جوان ما را نشانه رفته است ، جوانی که قرار بوده حافظ دین و ملت با دین مداری خودش باشد . امر به معروف و نهی از منکر در مسئله ی حجاب باید به عنوان یک اصل برای شما عزیزان باشد .

حجاب گوهر فاطمی

نماینده ولی فقیه با تاکید بر نقش حضرت زهرا سلام الله علیها مطرح کرد : وجود مقدس صدیقه اطهر سلام الله علیها و امیر مومنان علیه السلام دو عنصر و یک زوج صاحب رسالت اولیه اسلام هستند و آنچه که حائز اهمیت است سیره ی هدایت بشر بوده است. در ظاهر و باطن زندگی صدیقه اطهر سلام الله علیها به عنوان یک جریان هدایت بشری ، وجود عفاف و حجاب است . وجود مقدس حضرت زهرا سلام الله علیها قبل از مظهر زهد ، مظهر عفت و حجاب بودند. آنچه که حضرت سعی داشتند در هر جایی بیان کنند عفاف و حجاب بود .

ایشان تصریح کرد :وجود پیغمبر اکرم به همراه شخصی به در خانه حضرت زهرا سلام الله علیها رفتند و زمانی که خواستند وارد منزل صدیقه اطهر بشوند ، حضرت زهرا از ایشان پرسیدند که پدرجان آیا کسی با شماست؟ پیغمبر جواب دادند: بله و حضرت زهرا سلام الله علیها فرصت خواستند تا چادر بر سر کنند که ناگهان پیغمبر فرمودند: جان پدر او نابیناست و جایی را نمی بیند . حضرت زهرا سلام الله علیها بیان کردند : او من را نمی بیند اما من که او را می بینم یعنی ایشان معتقد بودند که حجاب به عنوان یک شعائر دینی مطرح است .

حجاب دقیق شرعی مانع بسیاری از مفاسد اجتماعی است

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اهمیت حجاب اظهار داشت :
ما دو نوع حجاب داریم .
۱. حجاب اضطراری
۲. حجاب اسلامی
گاهی موقعیتی وجود دارد که بانویی نمی تواند حجاب دقیق اسلامی داشته باشد و ناچار است که سخنرانی کند یا کارهایی را انجام دهد و حجاب را در حدود ضروریش رعایت می کند اما رعایت حجاب دقیق اسلامی ، مسئله ای است که قرآن برای ما شرح داده است .
خداوند در آیه ۵۹ سوره احزاب می فرماید : " یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاءِ الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلَابِیبِهِنَّ ۚ ذَٰلِكَ أَدْنَىٰ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلَا یُؤْذَیْنَ ۗ وَكَانَ اللَّهُ غَفُورًا رَحِیمًا"
ای پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: «جلبابها [= روسری‌های بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار برای اینکه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است؛ خداوند همواره آمرزنده رحیم است.

ایشان در پایان افزود: بعد از نزول این آیه زنان انصار عباهایی بلند و مشکی بر سر انداختند و خدمت پیغمبر رسیدند و وقتی ایشان این منظره را دیدند تبسم فرمودند که این امر از خانه های انصار آغاز شده است. عزیزان ،ما هر مقدار سعی کنیم که در عرصه های زندگی اجتماعی به عفاف و حجاب توجه ویژه ای شود ، نسل ما از مفاسد فاصله می گیرد و به همین خاطر است که می گویند حجاب گوهر فاطمی. زیرا این حجاب میراث بسیار مهم حضرت زهرا سلام الله علیها برای جامعه و خانواده هاست که حتی ایشان در برابر یک مرد نابینا نیز حجاب داشتند . برادران و خواهران مسئله ی امر به معروف و نهی از منکر بسیار مهم است به خصوص در بخش رعایت عفاف و حجاب که باید توجه ویژه تری به آن داشته باشید . انشاالله خداوند متعال همه ما را در دین مداری یاری کند و بر توفیقات شما بیافزاید.
 

1399/09/18
17:50

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

حضور آیت‌الله علم‌الهدی در کارگاه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهر مشهد

اقامه اولین نماز جمعه مشهد مقدس در سال 1400 از حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)

آیت‌الله علم‌الهدی در مراسم تشییع پیکر خلبان شهید، «بیرجند بیگ محمدی»

پاسخ به شایعات
اطلاعات تماس

آدرس:

ایـــــران ، مشهـــــد ، خیابان امـــام رضــــا (علیه السلام)،

کــــوچــــه ۲۳، دفـــتـــر آیــت الله عـلـــم الـهـــــدی


تــلفــن:  985138598612+  985138598611+
فـکــس: 985138544080+    

رایانامه ی شخصی آیت الله علم الهدی :
alamolhoda@hotmail.com

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.