آیت الله علم الهدی:

ساماندهی و نظارت بر دروس خارج و تقریرات امری ضروری است / یکی از مشکلات حوزه در دوران گذشته عدم ساماندهی دروس بود

title آیت‌الله علم‌الهدی نماینده محترم ولی‌فقیه در خراسان و امام جمعه مشهدمقدس در دیدار با مسئولین مدرسه عالی سطح چهار حوزه علمیه خراسان ضمن ابراز خرسندی از شروع ساماندهی دروس خارج و لازم دانستن آن،  عدم ساماندهی دروس را وجود مشکلی از زمان گذشته حوزه تلقی کردند و افزودند: زمانی که ما وارد حوزه علمیه شدیم، حوزه علمیه ساماندهی نداشت و بعد از آنکه به تدریج دروس حوزه ساماندهی شد، اما باز هم دروس خارج ساماندهی نشد، لذا وجود مدرسه سطح چهار، در این جهت یک اقدام مبارک و فکر خوبی است.

به گزارش alamolhoda.com، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان با اشاره به اینکه اولین کسی که در حوزه علمیه مشهد، امتحان درس خارج را مطرح کرد مرحوم آیت الله میلانی(ره) بود، بیان کردند: دغدغه ایشان در زمان خودشان این بود که طلاب درس خارج امتحان بدهند و زمانی که موافقت عمومی صورت نگرفت، این امتحان گرفتن را از طلاب مدرسه خودشان شروع کردند و برای سایر طلاب اختیاری قرار دادند و برای شرکت کنندگان یک امتیاز و شهریه‌ای مقرر کردند.

 با نظارت بر استاد ، طلبه به خوبی تربیت می شود

ایشان در ادامه با بیان اینکه مهم ترین موضوع در ساماندهی درس خارج، نظارت بر دروس خارج است، تاکید کردند: نظارت بر استاد نیز اهمیت دارد و توانمندی تحلیل علمی، اشاره به نظریات علما، و  ارائه نظر و رای خود از مولفه های حداقلی کرسی درس خارج است. نظارت بر استاد نباشد، دروس خارج درس نمی‌شود، منبر و روضه‌خوانی می‌شود! استاد بدون تحلیل علمی می‌آید و مطالبی را می‌گوید و شبیه این است که یک مقاله‌ای را می‌خواند. نظارت بر استاد نباشد، اینطور می‌شود. 

امام جمعه مشهد ادامه دادند: از همه مهمتر نظارت بر تقریرات طلابی است که پای درس حاضر می شوند و نباید به صرف نوشتن اکتفا شود. باید بررسی کنیم چطور این تقریرات تهیه می‌شود؟ امتحانات آخر سال به تنهایی مشکلی را حل نمی‌کند. در امتحان آخر سال طلبه می‌آید  یک صوتی را از اول تا آخر گوش می دهد، ظرف چند روز تقریرات را می‌نویسد، لکن این فایده‌ای ندارد. 

طلبه باید باسواد تربیت شود

عضو شورای حوزه علمیه خراسان ضمن استقبال از قانون مصوّب در این زمینه مطرح نمود : باید طوری برنامه‌ریزی شود که طلبه باسواد تربیت شود. لازم به ذکر است در ابتدای این دیدار مدیر مدرسه عالی سطح چهار به تشریح برنامه ها و اهداف مدرسه عالی سطح چهار پرداخت و گزارشی از طلاب شرکت کننده در درس خارج در سال جاری را ارائه نمود.

1399/09/19
13:30

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

توجه کنید در اجرای مدیریت‌ها، به مردم فشار وارد نشود

حضور آیت‌الله علم‌الهدی در کارگاه کارآفرینی زنان سرپرست خانوار در حاشیه شهر مشهد

اقامه اولین نماز جمعه مشهد مقدس در سال 1400 از حرم مطهر امام رضا (علیه السلام)

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.