آیت الله علم الهدی:

امامت در تداوم رهبری از خط وحی است / رسالت ابدی پیغمبر در گرو مجموع قرآن ، رفتار الگویی و مدیریت امت اسلامی است

title

این نشست که به صورت وبینار در چند نمایندگی دیگه المصطفی در استان های دیگر برگزار شد به موضوع ابعاد خاتمیت پیغمبرو رهبری امت در تداوم خط وحی به واسطه امام معصوم علیه السلام پرداخته شد.

به گزارش Alamolhoda.com ،آیت الله علم الهدی در نشست تربیتی سیره حضرت زهرا سلام الله علیها در جامعه المصطفی مطرح نمود: وجود مقدس پیغمبر اکرم وقتی که مبعوث به رسالت شدند ، این رسالت دارای سه بعد بود :
۱. خدا قرآن را به وسیله ی پیغمبر نازل کرد تا هدایت بشر به وسیله ی آن تامین شود .
۲ . در کنار قرآن ، پیغمبر تابلوی الگو برای انسان هاست
۳. مدیریت امت بود

معمولا ما مسلمان ها در هر فرقه ای یک اعتقاد مشترک نسبت به رسول الله داریم که آن خاتمیت و ابدیت رسالت پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم است . ما معتقدیم پیغمبر اکرم خاتم الانبیا هستند و بر این باور هیچ اختلافی نداریم اما در تمام ملل اسلامی به این امر می رسیم که آیا خاتمیت پیغمبر و ابدیت رسالت پیغمبر اکرم فقط با ابدیت قرآن قابل تحقق است ؟
آیا تنها مقصود از ابدیت رسالت پیغمبر فقط یک بعد از پیامبری حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه وآله وسلم است؟ یا ابعاد سه گانه آن ؟

ایشان با بیان ابدی بودن رسالت پیغمبر که مستلزم وجود ۳ بعد رسالت ایشان است تصریح کرد : اگر بنا شد از این ابدیت رسالت پیغمبر فقط یک بعد وجود داشته باشد و ابعاد دیگر نباشند، رسالت پیغمبر ابدی نیست . پیغمبر اکرم از ابتدای نزول قرآن تا ۲۳ در میان مردم بودند که ابعاد دوم و سوم پیامبری ایشان انجام شد به واسطه خود پیغمبر انجام می‌شد . بایستی در کنار بعد اول پیغمبر بعد الگویی پیغمبر هم علنی و بیان شود تا ابدیت رسالت پیغمبر صورت گیرد .

ایشان در ادامه افزود : بایستی بعد از وجود پیغمبر اکرم یک وجود معصوم باشد تا عنوان الگویی و اسوه ای وجود پیغمبر را نسبت به قرآن بیان کند.در کنار قرآن بایستی یک عنصر الگویی همانند خود پیغمبر وجود داشته باشد لذا ما شیعیان اعتقاد داریم بعد از پیغمبر اکرم وجود امام معصوم در هر زمانی نقش الگویی و اسوه ای پیغمبر اکرم را اجرا می کند و خاتمیت با این عقیده صدق پیدا میکند ‌.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر حقانیت امامت به وسیله ی خود پیغمبر اکرم اظهار داشت : بعد سوم رسالت پیغمبر مربوط به رهبری امت است ، در این خصوص که رهبری امت باید در تداوم خط وحی صورت بگیرد . آن چیزی که امروز برای ما حائز اهمیت است این است که رهبری امت به واسطه‌ی دکترین سیاسی خود پیغمبر باشد که با توجه به ابعاد ولایت پیغمبر ، رهبری امت باید در تداوم خط وحی باشد که خود پیغمبر رهبری امت را در وجود امامت معرفی کردند . حقانیت امامت از نظر ما به اعتبار این است که امامت در تداوم رهبری در خط وحی و نبوت است و اگر بنا شد که رهبری امت در تداوم خط وحی صورت نگیرد بازهم خاتمیت پیغمبر محقق نخواهد شد .ایشان با بیان اهمیت رهبری امت در تداوم خط وحی اشاره کرد : آنچه مسلم است این است که بعد از رحلت پیامبر ، رهبری از خط وحی منحرف شد که مقابله با رسالت پیغمبر است . وقتی بنا شد بعد سوم رسالت پیغمبر که جریان رهبری امت بود از خط وحی خارج شود و مسلمانان در برابر این انحراف سکوت کنند ، طبیعی است که رسالت پیغمبر اکرم با خواست خود مردم سقوط کند .

امام جمعه مشهد مقدس در ادامه بیان کرد :پیغمبر اکرم فرمودند: رشته های اسلام از هم گسیخته می شود که اولین گسیختگی آن مربوط به رشته ی حکومت است و آخرین آن ، نماز است . یعنی رشته ی حکومت وقتی در اسلام گسست پیدا کرد دنباله اش به جایی می رسد که همه‌ی رشته های اسلام از هم گسیخته می شود و اگر بنا شد رشته ی نماز هم از هم گسیخته شود ، عبودیت خداوند متعال از بین می رفت و دیگر دینی بعد از انقراض نماز در دنیا باقی نمی ماند . طبیعی است که اولین فردی که باید در مقابل این تحریف ایستادگی میکرد وجود مقدس امیرالمومنین علیه السلام بود. کسی باید در برابر این انحراف ایستادگی کند وجود مقدس امیرالمومنین علیه السلام است که هم به عنوان تداوم وحی بعد از پیغمبر است هم به عنوان نیرویی است که از صدر اسلام تا به آن روز حضور داشته و مقاومت کرده است . مولا علیه السلام باید بیاید و در مقابل انحراف مدیریت امت ایستادگی کند تا اسلام باقی بماند.

ایشان در ادامه با توجه به وصیت پیغمبر اکرم بیان کرد : در آن زمان بسیاری از مردم ، اسلام را یک مکتب نمی دیدند بلکه تصور می‌کردند بهانه ای است برای یک امپراطوری دیگر در دنیا به همین علت از شمشیر امیرالمومنین علیه السلام کاری ساخته نیست زیرا اسلام را تز قدرت به شمار می آورد که با روی کار آمدن قدرتی دیگر از بین می رفت . پیغمبر اکرم فرمودند برای اینکه اسلام تز قدرت نشود باید فاطمه وارد میدان شود . وجود مقدس صدیقه طاهره با مظلومیتشان در مقابل تحریف بعد سوم رسالت پیغمبر که تداوم رهبری در خط وحی بود ایستادگی کردند تا زمانی که این بعد به وسیله ی وجود مقدس امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف محقق شود .
 

1399/10/30
16:۱۰

افزودن دیدگاه جدید


سایتامام
آخرین اخبار


تصاویر

آیت‌الله علم‌الهدی در دیدار با جمعیت جوانان انقلابی مشهد

آیت الله علم الهدی پیش از ظهر امروز در دیدار دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور و جمعی از مدیران این نهاد

آیت‌الله علم‌الهدی در نخستین جلسه شورای فرهنگی عمومی با حضور استاندار جدید خراسان رضوی

پاسخ به شایعات
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آیت الله علم الهدی می باشد.